Belçika ile İsveç arasındaki uluslararası maç iptal edildi

Beykozlu

New memberBelçika ile İsveç arasındaki Avrupa Şampiyonası elemeleri iptal edildi. Sebebi Brüksel’de iki İsveçlinin ölümü.


Belçika ile İsveç arasında Brüksel’de oynanacak uluslararası futbol maçı ilk yarının ardından iptal edildi. King Baudouin Stadyumu’nda yapılan duyuruda seyircilere Avrupa Şampiyonası ön eleme karşılaşmasının iptal edildiği bilgisi verildi.


Ancak öncelikle arenada kalmalı ve güvenlik servislerinden yeşil ışığın çıkmasını beklemelisiniz. Bırakıldığında oran 1:1’di.


Stadyuma sadece birkaç kilometre uzaklıkta ölümcül atışlar


Daha önce Belçika’nın başkentinde iki kişi vurularak öldürülmüştü. Pek çok Belçika medyası polise atıfta bulunarak bu kişilerin İsveç vatandaşı olduğunu bildirdi. Olay yeri stadyumdan beş kilometre uzaktaydı.


Silahlı bir adam sokakta ateş ediyordu. Polis soruşturmaları sürüyor. Belçika haber ajansı Belga’nın haberine göre henüz tutuklanan olmadı. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Hem Belçika hem de İsveç futbol federasyonları Brüksel’den gelen rapora dehşetle tepki gösterdi. Belçikalılar X’te (eski adıyla Twitter) “düşüncelerinin etkilenen herkesle olduğunu” yazdı.


Bu arada İsveç derneği bir kez daha sahadaki tüm İsveçli taraftarlarla temasa geçti ve onlardan stadyumda kalmalarını ve Belçika polisinden daha fazla bilgi beklemelerini istedi.


King Baudouin Stadı’nda dayanışma jesti


Belçikalı taraftarlar, stadyumda İskandinavyalı konuklarla dayanışmasını özel bir şekilde dile getirdi. Belçika gazetesi Het Laatste Nieuws’un haberine göre, ışıklı cep telefonlarını kaldırıp “İsveç, İsveç!” diye slogan attılar. ve “Tous topluluğu!” (“Hep birlikte”).


Belçikalı futbolcular, geçtiğimiz Cuma günü Almanya’da (14 Haziran – 14 Temmuz) düzenlenen Avrupa Şampiyonası finallerinde F Grubu’nda yer almaya hak kazanmıştı. Avusturya da Pazartesi akşamı Azerbaycan’ı 1-0 yenerek aynı yolu izledi.