Bir PC'yi TV'ye nasıl bağlayabilirsiniz: İşte nasıl

Bilgin

Global Mod
Global Mod
TV'yi PC'niz veya dizüstü bilgisayarınız için ekstra büyük bir monitör olarak kullanmak – bu bir sorun olmamalı, değil mi? Talimatlarımız size bunu nasıl yapacağınızı gösterecek.

İster ev ofisinde daha büyük bir monitör olarak, ister film gecesi için küçük dizüstü bilgisayar ekranına alternatif olarak: Bazen PC'nizdeki veya dizüstü bilgisayarınızdaki içeriği televizyonda görüntülemek pratik olabilir. Bunlar en basit ve en yaygın yöntemlerdir.

Modern televizyonlarda en az bir HDMI soketi bulunur. Çoğu modern bilgisayar ve dizüstü bilgisayarda da bir tane bulunur. Yoksa, bilgisayarınıza bir HDMI çıkışı eklemek için kullanabileceğiniz adaptörler vardır. Dizüstü bilgisayarınızda Macbook Air gibi yalnızca USB-C bağlantı noktaları varsa bu gerekli olabilir.

• Aşama 1: HDMI kablosunun bir ucunu PC veya dizüstü bilgisayarınızın HDMI portuna bağlayın.
  • Adım 2: Kablonun diğer ucunu televizyonunuzdaki HDMI girişine bağlayın.
  • Aşama 3: Televizyonunuzu açın ve uygun HDMI girişini seçin (genellikle uzaktan kumandadaki “Kaynak” düğmesi aracılığıyla).
imagoimages 150406708

Resmi büyüt

HDMI kablosunun görünümü bu şekildedir. (Kaynak: www.imago-images.de aracılığıyla)

Alternatif olarak, dizüstü bilgisayarınız veya PC'niz ile televizyonunuz arasında kablosuz bir bağlantı kurabilirsiniz. Windows bilgisayarlarda bu, kablosuz standart aracılığıyla mümkündür Miracastişletim sistemine dahil olan. Ancak bunun için ön koşul, hem bilgisayarın hem de PC'nin bir WLAN arayüzüne sahip olmasıdır. Modern cihazlar bununla donatılmış olmalıdır.

Aşama 1: Televizyonunuzu açın. Miracast adaptörü kullanıyorsanız (aynı zamanda dongle olarak da bilinir) televizyona bağlı olması gerekir.

Adım 2: Bilgisayarınızda Wi-Fi özelliğinin etkin olduğundan emin olun.

Aşama 3: “Ayarlar” altında “Ekran” alt bölümüne gidin, aşağı kaydırın ve “Kablosuz ekrana bağlan”ı seçin. Alternatif olarak, sol alttaki arama alanına “Yayınla” yazarak ayarı bulabilirsiniz.

Adım 4: PC ekranındaki kalan talimatları izleyin. Hiçbir talimat görünmüyorsa, zaten işiniz bitmiş demektir.

Mac kullanıcıları ayrıca AirPlay aracını kullanarak cihazlarını kablosuz olarak bir televizyona bağlama seçeneğine de sahiptir. Birçok modern SmartTV bu Apple iletim standardıyla uyumludur.

Aşama 1: Mac ve TV'nizin aynı Wi-Fi ağında olduğundan emin olun. Genellikle bu, her iki cihazın da İnternet'e eriştiği ev ağınızdır.

Adım 2: Menü çubuğundaki Denetim Merkezi simgesine tıklayın, ardından Ekran Yansıtma simgesine tıklayın ve televizyonunuzu seçin.

Aşama 3: İstendiğinde Mac'inizde dört haneli bir kod girin.

Adım 4: Televizyonunuzun yansıtma mı yoksa genişletme mi yapacağını ayarlamak için Ekran Yansıtma simgesine tıklayın, ardından “Yerleşik ekranı yansıt” veya “Ayrı ekran olarak kullan” seçeneğini seçin.

Bu talimatları uygulamanıza rağmen bilgisayarınızdan televizyonunuza sinyal gelmiyorsa, televizyonunuzda doğru girişleri seçtiğinizden ve kabloların doğru şekilde bağlandığından emin olun.

Resimle ilgili sorun yaşıyorsanız, PC'nizdeki ekran çözünürlüğü ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bunların TV'nizin yetenekleri ve ekran boyutuyla uyumlu olduğundan emin olun. Modern TV'ler resmi 3840 x 2160 piksel çözünürlükte görüntüler. Ses yoksa, PC'nizin ses çıkışının TV'ye ayarlı olduğundan emin olun. Bunu bilgisayarın ses ayarlarından değiştirebilirsiniz.