Bombalı aksiyon hazırlığındaki terörist: Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bombalı aksiyon hazırlığındaki terörist: Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti
İstanbul TEM Şube Müdürlüğü grupları, hareket hazırlığındaki teröristi yakaladı.

Ekipler bir müddetdir PKK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmaları sürdürüyordu.

Bu kapsamda pazar günü Fatih’te operasyon düzenlendi.

Operasyonda gözaltına alınan iki kişiden birinin terör örgütünün sözde özel kuvvetlerinde yer alan “Xalit Seydo Botan Gever” kod ismini kullanan Mehdi Mıhçı olduğu belirlendi.

Tutuklandı

Terörist Mıhçı’nın, Yüksekova Sulh Ceza Hakimliğince Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak hatasından ‘aranıyor‘ kaydı bulunduğu tespit edildi.

Öte yandan gruplar tarafınca gözaltına alınan terörist, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilerek tutuklandı.

İfadesi ortaya çıktı

Mehdi Mıhçı’nın savcılıkta verdiği sözü ortaya çıktı.

İHA’nın transferine nazaran; örgüte üye olan ablasının mevti daha sonrası terör örgütüne katıldığını anlatan kuşkulu, bombalı aksiyonlara katılmadığını öne sürdü.

“Türkiye’ye gelmeye çekindim”

26 yaşındaki teröristin sözünde, “2014 yılında PKK terör örgütüne katıldım ve bu niçinle uydurma kimliği kullandım. Ablam Jiyan Mıhçı PKK terör örgütüne katılmıştı. 2010 yılında öldüğü haberini aldık. Bu beni ruhsal olarak etkiledi ve 2014’de ben de örgüte katıldım. Avaşin’e gittim ve orada eğitim aldım. Eğitim daha sonrası Şehit Behçet Bermani doruğunda kaldım, 2015 yılının sonuna kadar o bölgedeydim. daha sonrasında örgütten kopmak suretiyle Irak’ın Diyana tarafında bulunan köylere geçtim.

Türkiye’ye gelmeye çekindim. Orada kendime bir hayat kurdum ve 2022’ye kadar bu türlü bir hayat sürdüm. 2022’nin Temmuz ayındaysa Irak’tan İran tarafına geçtim. Oradan da Ağrı Doğubeyazıt üzerinden Türkiye’ye giriş yaptım. İstanbul’da bir iş kurmayı düşünüyordum. İş kurduktan daha sonra ailemle görüşüp olağan bir hayat içerisine girmek istemiştim. Bana sorduğunuz ‘Nur Muhammet Bultan’ kimliğini Irak’taki kaçakçılar ayarlamıştı, nerede ve nasıl ayarladıklarını bilmiyorum”
dediği kaydedildi.

“Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti”

Şüpheli Mıhçı, örgüt mensubuyla olan fotoğrafın kendisine ilişkin olduğunu söyleyerek, “Eğitim aldığım devirde Murat Karayılan eğitim aldığımız yere gelmişti. Orada hepimizle bir arada fotoğraf çektirmişti, fotoğraf da bu biçimdelardandır” şeklinde konuştuğu aktarıldı.

“Kendilerini kurtarmak için bu türlü beyanda bulunmuşlardır”

Mıhçı, kendini teşhis eden şahısların hiç birini tanımadığını, onların kendilerini kurtarmak için şahsı hakkında bu biçimde konuştuğunu belirterek,ifadelerini kullandığı aktarıldı.