Bursa’da şehit Cengiz Yiğit için cenaze merasimi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bursa’da şehit Cengiz Yiğit için cenaze merasimi
Bursa’da infaz müdafaa memurlarını taşıyan servis otobüsüne yönelik terör akınında şehit olan infaz müdafaa memuru 36 yaşındaki Cengiz Yiğit için Bursa Adalet Sarayı bahçesinde merasim düzenlendi.

Bakan Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı merasimde yaptığı konuşmada, şehide Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan 7 infaz muhafaza memuruna “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

“İnancımız gereği biliyoruz ki şehitler ölmez”

Şehitlik mertebesinin değerine dikkati çeken Bozdağ, “İnancımız gereği biliyoruz ki şehitler ölmez. Onlar diridirler. Allah onları kendi lütfuyla başka bir ikrama tabi fiyat. Şehitlik, Peygamber’in, peygamberlerin gıpta ettiği bir makamdır. Allah bu biçimdesi büyük bir makamı, gururu, şehidimize bahşetti ve onun ailesine de şehit ailesi olma onurunu verdi.” dedi.

“Büyük özveri ve fadakarlıkla görevlerini yerine getiriyorlar”

Bozdağ, atakta yaralanan infaz müdafaa memurlarının tedavilerinin sürdüğünü, sıhhat durumlarının yeterli olduğunu aktardı. İnfaz müdafaa memurlarının büyük bir özveri ve fedakarlıkla görevlerini ifa ettiğini lisana getiren Bozdağ, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Gerçekten güç koşullar altında çalışmakta, görevlerini, kendilerine emanet edilen tutuklu ve mahkumların can emniyetini sağlamak, onların muhtaçlığını gidermek, onların güvenliğini temin etmek için büyük bir çabanın ortasındadır. Cezaevlerinde olan tutuklu ve mahkumlar ailelerinin devletimize emanetidir. İnfaz muhafaza memurlarımız da bu emaneti koruyan bakılırsavlilerdir. Onların canların korudukları üzere her türlü muhtaçlıklarını da karşılayan fedakarca çalışan evlatlarımızdır.”

“hiç bir terör sladırısı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kararlılığından geri adım attırmayacaktır”

Yargı bakılırsavi yapanlar içinde daha evvel de şehitler verildiğini hatırlatan Bozdağ, diye konuştu.

Milletin görünmez manevi muhafızları

Bozdağ, şehitlerin bu memleketin, milletin görünmez manevi muhafızları olduğunu vurguladı.

“Şehidimizin ailesine, eşine, çabucak hemen yaşları fazlaca küçük olan evlatlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Rabbim onların bahtını açık etsin diye dua ediyorum. Ülkemizde tekrar bu biçimdesi terör akınları olmaması ve acı olaylar olmamasını temenni ediyorum. Şehidimizin yeri ali olsun diye sizlerle birlikte dua ediyorum. Rabbim şehitlerine ikram ettiği üzere bu şehidimize de ikramını esirgemesin diye dua ediyorum. Peygamber’imizin yanı başında onu da ağırladıkları ortasına katmasını temenni ediyorum.”

Merasime, şehit Cengiz Yiğit’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şen, bakan yardımcıları, birtakım milletvekilleri, adliye ve cezaevi çalışanı ile vatandaşlar katıldı.

Bursa Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın dua etmesinin akabinde şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, kara yoluyla Yenişehir Havalimanı’na gönderildi.