Buzluk İçin Lavaş

Bakec

New member
Buzluk İçin Lavaş Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı ılık süt
  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağından 2 parmak eksik sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya (10-11 gram)
  • 6.5 bardak un (Lakin yavaş yavaş ekleyin, kalitesine bakılırsa ölçü değişebilir)
Buzluk İçin Lavaş Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Ilık sütü, ılık suyu, sıvı yağı, şekeri ve mayayı ekleyin. 5 dakika mayanın etkinleşmesini bekleyin.
  2. çabucak sonrasında tuzu ekleyip elinizle güzelce karıştırın. 4 su bardağı unu eleyerek ekleyin, yoğurun.
  3. Bundan daha sonra yavaş yavaş unu eleyerek ekleyin, güzelce yumuşacık bir hamur elde edin. Çok katı bir hamur olmasın lütfen.
  4. Ben 6. 5 bardak un kullandım, sizin un markanıza göre değişiklik gösterebilir yavaş ekleyin.
  5. ondan sonrasında hamurun üzerine hayli azıcık unu eleyip, streç sinema ile kapatın. Sofra bezi ile kapatıp, 1 saat mayalandırın.
  6. Mayalandıktan daha sonra unlu tezgaha alın, hafifçeçe yoğurup havasını alın.
  7. Ben 20 bezeye bölüyorum zira ince seviyoruz ailecek.
  8. Lakin epey ince sevmiyorsanız 15 bezeye bölün.
  9. Bezeleri yağlı kağıdın üzerine alın üzerine bir bez örtün.
  10. Bezenin birini alıp servis tabağından epeyce az büyüklükte açın,.
  11. İsterseniz birini pişirirken, ötekini açın.
  12. İsterseniz 5-6 taneyi açıp tezgahın üzerine koyun, ondan sonrasında pişirin.
  13. Pişirirken tavanıza her seferinde epeyce azıcık yağ ekleyip fırça ile dağıtın. Bu sayede fazlaca epeyce daha lezzetli oluyor.
  14. Orta ateşte kısık olmayacak biçimde pişirin, hayli kısıkta pişirirseniz lavaş sert olacaktır.
  15. Pişirdiğiniz lavaşları sofra bezinin ortasına koyun ki sertleşmesin. Sıcak sıcak da tüketebilirsiniz.
  16. İsterseniz soğuduktan daha sonra buzdolabı poşetlerine koyup buzluğa kaldırabilirsiniz.
  17. Buzluktan çıkardıktan daha sonra ister tantuni ister, çiğköfte için kullanabilirsiniz. Elinize, kolunuza ve yüreğinize sıhhat. Afiyetler olsun.