ChatGPT yemek pişirmede yardımcı olabilir mi?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Video metnini oku
Genişlet veya daralt

“Yapay zeka evdeki günlük hayatımda bana nasıl yardımcı olabilir? ChatGPT'ye soruyorum ve yemek pişirmeme yardım etmesini istiyorum. O halde başlayalım ve ChefGPT'nin bizim için neler yapabileceğini görelim.”

“Merhaba ChatGPT, indüksiyonlu ocakta 30 dakikadan kısa sürede hazırlayabileceğim bir yemeğin tarifine ihtiyacım var. Domateslerim, patateslerim, bir biberim, soğanlarım, bir kabaklarım, biraz bezelyem, mozzarellam ve biraz baharatım var. Bunlarla ne yapabilirim?”

“Hızlı bir sebze sote nasıl olur? İşte basit bir tarif. Bir: Patatesleri küçük küpler halinde kesin ve neredeyse pişene kadar yaklaşık beş dakika pişirin. İki: Bu arada soğanları, biberleri, kabakları ve domatesleri küçük parçalara kesin…”

“Dur! Dur! Ama şimdi fark ettim ki t-online'da hiç ocağımız yok, sadece küçük bir fırınımız var. Tarifi nasıl uyarlayabilirim?”

“Sorun değil. Tarifi fırında hazırlamak için kolayca uyarlayabilirsiniz. Şimdi fırını 200 dereceye önceden ısıtın. Sebzeleri doğradıktan sonra. Bir: Bunları büyük bir kasede biraz zeytinyağı, tuz, karabiber ve en sevdiğiniz baharatla karıştırın. Sebze karışımını bir fırın tepsisine veya fırına dayanıklı bir kaba eşit şekilde yayın.”

“Teşekkürler, şimdilik bu kadar yeter! Daha sonra size geri döneceğim.”

“Rica ederim. Tekrar yardıma ihtiyacınız olursa bana bildirin. Keyifli yemekler.”

“Bana bir şarkı söyleyebilir misin?”

“Şarkı söyleyemem ama seninle bir şarkı sözü paylaşabilirim. Klasik bir şarkıya ne dersin? 'Cennetin olmadığını hayal et, Denersen kolay, Altımızda cehennem yok, Üstümüzde sadece gökyüzü, Tüm insanların bugün için yaşadığını hayal et' Bu John Lennon'ın 'Imagine' şarkısından, yardımcı olur mu?”

“Evet, teşekkür ederim. İngilizce olarak da anladım. Bir dahaki sefere benimle Almanca konuşabilirsen çok iyi olur, böylece herkes de anlayabilir.”

“Tamam. Göz kulak olacağım. Başka bir şeye ihtiyacınız olursa veya daha fazla eğlence isterseniz bana bildirin. Üç: Fırın tepsisini veya tabağını önceden ısıtılmış fırına koyun ve sebzeleri yumuşayıp hafifçe kızarana kadar yaklaşık 20 ila 25 dakika pişirin. Pişirme süresinin son beş dakikasında, güzelce erimesi için küçük parçalara kesilmiş mozzarella peyniri ekleyebilirsiniz.”

“Ah evet. Bu güzel görünüyor. Bakalım tadı da öyle mi. Peynir güzel ve altın rengi, olması gerektiği gibi. Tamam. Sebzeler yumuşak, patatesler pişmiş. Evet. Sıcak ama lezzetli. İyi bir sebze güveci. Teşekkürler, ChefGPT. Zamanlama pek uygun değildi. Genel olarak, her şey beklenenden biraz daha uzun sürdü. Burada ve orada birkaç küçük hata vardı. Tutarsızlıklar, İngilizce cevaplar. Ama sonunda söylemeliyim ki, sonuç lezzetli.”