“Demokrat Parti’nin siyasi çizgisi pratik olarak M5S’ninkiyle karşılaştırılabilir”

Abel

New member
Calenda’ya göre, Pd sekreteri, kötü şöhretli pragmatik siyasi çizgisinden çok uzak, fazla ideolojik pozisyonlara sahip.

İle ilgili Vera Monti Yayınlanan 30 Mart 2023

‘Porta a Porta’nın konuğu Calenda, Meloni hükümetine karşı muhalefetin ablukasını güçlendirmek için Demokrat Parti ile ittifak yapma niyetinden uzak görünüyor.

Calenda, Schlein’ın Pd’sini dondurdu

Bruno Vespa’nın ‘Cinque minuti’ programına ve ardından ‘ programına konuk oldu.Kapı kapıya’ – her ikisi de Rai1’de yayınlanıyor – Carlo Calenda, Meloni hükümetine karşı muhalefetin ablukasını güçlendirmek için Demokrat Parti ile olası bir ittifak hipotezini reddediyor gibi görünüyor.

Aynı fırsatı Elly Schlein Demokrat Parti sekretaryasına atanmasının ertesi günü Üçüncü Kutup’a da açılımı devreye sokmuştu:

“Schlein, atıktan enerji tesislerine, yeniden gazlaştırma tesislerine, yatırımlara karşıdır. Benimkinden çok uzak, çok ideolojik pozisyonları var. Ama dün ona ‘asgari ücreti yapalım’ dedim” dedi.

Nükleer enerji konusunda farklı görüşler

Bu, Calenda’nın, ele alınacak çeşitli konularda pragmatik olduğu bilinen Schlein’ın çizgisi ile onun çizgisi arasındaki mesafeyi birkaç kez dile getirdiği bir argümandır. Örneğin, bir hafta önce bir röportaj sırasında “Merkez sağ bizim pozisyonumuza Schlein’ınkinden daha yakın” demiştiniz. Müdahale daha sonra bazı gazeteler tarafından “Sağa Demokrat Parti’den daha yakın” gibi manşetlerle araçsal olarak ele alındı.

“Pd hattı ve istiflenebilir M5S”

Röportaja devam eden Vespa, Calenda’ya Demokrat Parti’nin gelecekteki olası bir bölünmesi hakkında fikrini soruyor: “Hayır, bence bu konuyla ilgili değil. Oyları değiştirdiklerini düşünmüyorum ya da en azından onları aramayacağım. M5’lerle örtüşen bu çizgiyi paylaşmayan bir parça Demokrat Parti seçmeni olduğunu düşünüyorum.”

“Yani Pd, M5s’ye eşit mi? ” – Vespa devam ediyor -“Hat neredeyse aynı. Katılmadığım bir konu bulamıyorum. Şimdilik Ukrayna dışında, çünkü Enrico Letta’nın yönetiminden geliyor. Ne de olsa biri yükselir, diğeri düşer”.