Detay değişikliği iPhone kullanıcılarının kafasını karıştırıyor – nedeni bu

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Yeni iPhone işletim sistemi iOS17 birçok pratik yenilik getiriyor. Ancak, küçük bir değişiklik kullanıcıların kafasını büyük ölçüde karıştırıyor.

Küçük neden, büyük etki: Apple, iOS 17’ye yapılan yazılım güncellemesiyle ekranda önemli bir düğmeyi hareket ettirdi. İşletim sisteminin en son sürümüne sahip tüm iPhone’larda, bir aramayı sonlandırmak için kullanılan kırmızı kapatma düğmesi, ekranın alt orta kısmından sağ alt kısma doğru hareket eder – aşağıdakiler gibi en önemli arama işlevlerine sahip altılı bir bloğun parçası olarak: sessiz, klavye veya eller serbest arama.

Değişiklik şu anda sözde bir beta sürümde test ediliyor: Seçilen kullanıcılar, son sürüm tüm kullanıcılara sunulmadan önce yeni işlevleri kullanabilir. Karşılaştırmada böyle görünüyor:

Ayrıca göze çarpan bir şey daha var: Düğmeler genel olarak daha aşağı hareket ediyor. Kişi listesini çağırma düğmesi artık eski biçiminde görünmüyor.

Bu değişikliğin nedeni

Neden bu görsel değişiklik? Basitçe söylemek gerekirse: Apple, ekranda yer açmak istiyor. Anahtar kelime, kişiselleştirilmiş iletişim posterleridir – iPhone sahiplerinin cihazlarının kullanıcı arayüzünü eskisinden çok daha fazla özelleştirmesine olanak tanıyan pratik bir işlev.

Mevcut yazılım sürümü iOS 16’dan bu yana, iPhone kullanıcıları telefonlarının kilit ekranını kişiselleştirebilir. Arka plan resimlerini seçebilir, saatin biçimini değiştirebilir ve zaman içinde temaları üst üste bindirebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş iletişim posterleri ile Apple şimdi bir adım daha ileri gidiyor. Örneğin, kullanıcıların aramalarda yazı tiplerini ve yazı tipi renklerini özelleştirerek ekranı değiştirmelerine olanak tanır.

Cep telefonu çaldığında, arayanın tam ekran bir fotoğrafı veya arayanın komik benzeri bir avatarı olan bir Memoji de belirir.

Kapatma düğmesindeki değişiklikler: iPhone hayranları böyle tepki veriyor

Taraftarların tepkileri de gecikmedi. X’te (eski adıyla Twitter), tepkiler reddedilmekten onaylanmaya ve kafa karışıklığına kadar değişir. Bazı kullanıcılar yanlışlıkla diğer tuşlara basmaktan korkar, bir tuşa daha uzun basmanız, hatta kapatmak için kaydırmanız gerektiği fikrini ifade eder.

Diğer kullanıcılar, değişikliğin zorunlu olabileceğinden ve kullanıcıların kendi başlarına karar verme seçeneklerinin olmadığından şikayet ediyor.

Kullanıcı David Stehle kuru bir şekilde şunları söylüyor: “Aramaları normal bir insan gibi bitirmek için yan düğmeye basın.”

Apple’ın yeniden oluşturulan gerçekleri değiştirmesi pek mümkün olmasa da: Henüz beta test sürümü olduğu için şirket yine de geri adım atabilir. iOS 17’nin son sürümü Eylül ayının ortalarında piyasaya sürülecek.