DFB ve ABD’nin gözünde FC yetenekleri var

Beykozlu

New memberJulian Nagelsmann, Alman milli takımıyla ABD karşısında güçlü bir ilk maçına çıkıyor. Bu arada her iki dernek de 1. FC Köln’den yetenekli bir forvet için yarışıyor.


Julian Nagelsmann yönetimindeki ilk maçında ABD’yi 3-1 mağlup eden Alman milli takımı, kendi ülkelerindeki 2024 Avrupa Şampiyonası’na bir kez daha daha iyimser bakıyor. Bu arada ABD’nin odak noktası 2024 Olimpiyat Oyunları ama her şeyden önce evinde yapılacak 2026 Dünya Kupası.


Amerikalılar giderek daha iyi bir uluslararası takım haline geliyor ve futbol sporuna ve kendi yeteneklerine çok yatırım yapıyorlar. Giderek daha fazla ABD’li erkek çocuk ABD’den Avrupa’ya taşınıyor ve burada ABD’li izciler ABD kökenli yetenekler arıyor. Aradıklarını 1. FC Köln’de buldular.


Downs’un Pan Amerikan Oyunlarına gitmesi gerekiyordu


Damion Downs, 2017 yılında Ingolstadt’tan katedral şehrine taşındı ve Billy Goats formasıyla Bundesliga’daki ilk maçından bu yana ABD’nin not defterlerindeki yeteneklerden biri oldu. Santrafor 2022’de U20 kursuna davet edildi. Artık ABD derneği işe koyulmak ve Downs’ı büyük bir turnuvaya aday göstermek istiyordu.


DFB’nin ABD gezisi kapsamında, 19 yaşındaki oyuncunun aslında ABD tarafından Çarşamba günü Şili’de düzenlenecek Pan Amerikan Oyunları için U20 takımına çağrılacağı ortaya çıktı. Takım, 23, 26 ve 29 Ekim tarihlerinde Brezilya, Honduras ve Kolombiya’ya karşı kıtalararası turnuvada üç grup maçı oynayacak. Bu aynı zamanda 2024 Paris Olimpiyatlarına hazırlık turnuvasıdır.


En son Joker, Baumgart yönetiminde üç kez


Downs’un ABD adına orada olması gerekirdi ama görünen o ki 1. FC Köln, 19 yaşındaki oyuncuyu aramamayı istedi. Sebep: Bundesliga kulübünün en azından Mönchengladbach, Leipzig ve Augsburg’a karşı oynayacağı sonraki üç maçta Downs’ı eksik olacaktı. Antrenör Steffen Baumgart son zamanlarda üç kez şakacı olarak çıkışları kullandı.


Ancak listede Downs’lar bulunan sadece ABD değil, Alman Futbol Federasyonu da Alman-Amerikalı futbolcunun opsiyonunu elinde tutmak istiyor. Ve böylece DFB, Downs’ı uluslararası ara için aynı anda Alman U20’lerden oluşan genişletilmiş gruba çağırmak için ABD’nin reddedilmesinden yararlandı – yani Downs bugünlerde çağrılabiliyor.


Downs’ın 1. FC Köln’de atılım yapması gerekiyor


Genç oyuncu ancak A Milli Takım’da oynayarak adından söz ettirebildi. Ancak merkez forvet, özellikle DFB’de bundan hâlâ çok uzakta. Downs muhtemelen ABD’de üst düzey takımda daha hızlı oynama fırsatına sahip olacaktı, ancak görünüşe göre ligin zorlu aşamasında FC’nin yanında olmak kulübünün isteklerine uyuyordu.


DFB’ye, en azından U20 veya U21’e geçmek için Downs’un FC’de bir avuç yedek oyuncudan daha fazlasına ihtiyacı var. 19 yaşındaki oyuncu, yakın zamanda Sargis Adamyan’a karşı içeride galip gelmişti. Şu anda normal forvet Davie Selke’nin arkasında oynamak için Steffen Tigges ile mücadele ediyor. Kesin olan bir şey var: DFB ve ABD birliği onun gelişimini yakından takip edecek.