‘Dijital banka lisansı yabancı yatırımcının gözünü Türkiye’ye çevirecek’

Bendeniz

New member
‘Dijital banka lisansı yabancı yatırımcının gözünü Türkiye’ye çevirecek’ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) dijital banka ve servis modeli bankacılık düzenlemelerinin birinci taslağını yayınlamasıyla şubesiz dijital bankalar için geri sayımı başlatırken, düzenlemenin Ocak 2022’de yürürlüğe girmesinin öngörülmesi bankacılık ve finansal teknolojiler kesimini de hareketlendirdi. Dijital banka ve servis modeli bankacılığın kesimde pek fazlaca değişime istikamet vermesi beklenirken, bu alanda yabancı yatırımcılarında gözünün Türkiye’ye çevrilmesi öngörülüyor. Taslağın finansal sistemler için büyük ehemmiyet taşıdığını ve Türk finansal piyasalarının önünü açacağını vurgulayan Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer, “Bu adımın dünya genelinde bir hayli yatırımcının gözünü Türkiye’ye çevireceğine ve cazip bir dijital platform ekosisteminin birinci adımlarını oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

‘Finansal hizmetlerin tabana yayılmasında değerli bir adım’

Taslağın kayıt dışı iktisatla uğraş, finansal hizmetlerin tabana yayılması ve finansal inovasyonu teşvikte kıymetli bir adım olduğunu vurgulayan Yakup Sezer, kelamlarına şöyleki devam etti: “Taslak yönetmeliğe bakılırsa, dijital bankaların kuruluşu için gerekli olan taban sermaye meblağı 1 milyar TL olarak belirlenmekle birlikte BDDK’ya bu meblağı artırma yetkisi de veriliyor. Dijital bankaların, sermaye fiyatlarını 2,5 milyar TL’ye çıkarmaları halinde ise taslakta yer alan kısıtların Konsey sonucuyla kaldırılabileceği belirtiliyor. Buna ek olarak taslakla birlikte net bir dijital bankacılık ve orta yüz geliştiricisi ayrımı getirilirken BDDK, sermaye ve sistem temelli riskleri evvela bu gruplandırma yardımıyla yönetmeyi planlıyor. Taslak yönetmelik kapsamında dijital bankalar fizikî şube açamazken, dijital bankaların müşterisine kullandırabileceği teminatsız nakdi kredi kişinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını aşamayacak. Bu değişkenin tespit edilememesi durumunda ise kullandırılabilecek teminatsız nakdi kredilerin toplamı 10.000 TL olacak. bu biçimdece düşük gelir kümesine yönelik mamüllerin hacminin sürdürülebilir biçimde artmasının amaçlandığını söyleyebiliriz.”

‘Türkiye’de dijital banka çalışmalarımızı hızlandıracağız’

Taslakla bir arada dijital bankacılığın ve servis modeli bankacılığının önünün açıldığına vurgu yapan Sezer, “Hali hazırda Insha Ventures olarak Almanya’da insha markamız ile dijital bankacılık hizmeti veriyoruz. Bu bizim için hayli büyük bir tecrübe oldu. Uygulama geliştirme, grup kurma üzere yeni kabiliyetler kazandık. Dijital bankacılık lisansının gelmesiyle bir arada bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırmayı ve ülkemizi yeni kuşak bir bankacılık hizmetiyle tanıştırmayı hedefliyoruz” dedi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle kısa müddette epeyce sayıda dijital bankanın açılmasını öngördüklerini tabir eden Yakup Sezer, “Bu adım pazarda pek ses getirecek. İstikrarlar bir daha şekillenecek. Taslağın Türk finansal piyasalarında kendine biroldukça uygulama alanı bulacağına inanıyorum ve şimdiden dünya genelinde piyasalardan epeyce sayıda yatırımcının yer almak isteyeceği cazip bir dijital platform ekosisteminin birinci adımlarını oluşturduğunu düşünüyorum” biçiminde konuştu.