Diyet: vegan mı yoksa et mi? İkizler üç aylık kendi kendine teste tabi tutulur

Ayden

Global Mod
Global Mod
deney
Vegan veya etli: İkizler üç aylık bir kendi kendine test yapıyor – diyet onları böyle etkiledi

Bir deney, beslenmenin zindelik üzerindeki etkisini açıklığa kavuşturmalıdır. (simge resmi)

© AndreyPopov / Getty Images

Diyet vücudu nasıl etkiler? Turner ikizleri kendi kendine testi yaptı. Biri üç ay boyunca tamamen bitki bazlı bir diyet yedi, diğeri et yemeye devam etti ve sonunda hesap geldi. Farklılıklar sadece yağda ölçülebilir değildi.

Gri yüzlerle gri ofis duvarlarının önünde oturmak, her gün aynı monotonluk? Turner kardeşler buna sadece yorgun bir şekilde gülebilirler. Büyük Britanya’dan gelen tek yumurta ikizleri kabadayılığın vücut bulmuş halidir. Hayatlarını maceraya ve bilime adadılar. Kardeşler, Grönland buz örtüsünü eski teçhizatla geçmek için yola çıktılar, Atlantik Okyanusu boyunca 4000 kilometreden fazla kürek çektiler ve dünyanın en ücra köşelerine yaptıkları keşif gezilerinde dünya rekorları kırdılar. Şimdi Hugo ve Ross Turner yeni bir bölgeye adım attılar. Kendi kendine testte, beslenmenin vücut ve her şeyden önce zindelik üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek istediler. Biri üç ay boyunca vegan olurken, diğeri düzgün bir şekilde et yemeye devam etti.

Vegan modadır. Giderek daha fazla sporcu etsiz diyete yemin ediyor. Diğerleri bunu saçmalık olarak şeytanlaştırıyor. Turner kardeşler de tartışmadan heyecan duydu. Tek yumurta ikizleri gibi genetik olarak özdeş olduklarından, bu tür karşılaştırmalar için idealdirler. King’s College’dan bilim adamlarını gemiye getirdiler ve deneye Ocak 2020’de başladılar. Üç ay boyunca diyete sadık kaldılar ve aynı miktarda kalori tükettiler. Bunun için bir teslimat hizmeti kullandılar. Aynı zamanda kendisi de kişisel antrenör olan Ross Turner tarafından geliştirilen bir fitness programını tamamladılar. Değerlendirme, on iki haftalık denemenin sonunda gerçekleşti. Bazı sürprizlerle geldi.

et yerine geçen ürünler

Tofu, seitan ve co
İçinde ne var ve tadı nasıl? Bir bakışta et ikamesi ürünler

09/04/2020

Daha fazla enerji ama libido yok

İkizler diyetlerini değiştirmeden önce oldukça monoton bir diyetleri vardı. Kahvaltı tost veya yulaf ezmesi, öğle yemeği sandviç ve akşam yemeği makarna veya tavuk ve sebze idi. Yeni menü çeşitlilik getirdi. Et yemeye devam eden Ross, bu süre zarfında tabağında her zamankinden daha fazla balık ve kırmızı et vardı. Hugo, hayvansal ürünleri tofu, jackfruit ve tempeh ile değiştirerek tamamen bitki bazlı gıdalara geçti. Insider’a “Vegan bir diyette, çeşitliliği neredeyse telafi etmek zorundasın, bu yüzden gerçekten alışık olmadığım yiyecekler yedim” dedi. Üç ay sonra Ross kaburgalarında 6 kilo daha fazla yağ ve 10 kilo yağsız kas kazandı. Bu süre zarfında sadece bitki bazlı yiyecekler yiyen Hugo, bir kilo yağ kaybetti ve 1.2 kilo kas kütlesi kazandı.

Vegan haftaları, Hugo’nun kolesterol seviyesinin düşmesini sağlarken, aynı zamanda enerji seviyesinin de yükselmesini sağladı. Fitness egzersizleri sırasında konsantrasyonu daha iyiydi. Kardeşler haftada beş veya altı kez antrenman yaptılar. Kendini bir kez bile zayıf hissetmedi. Öğleden sonraki düşükler de ortadan kalktı. Ve bu süre zarfında başka bir şey veda etti: libidosu. Gazeteye verdiği demeçte, “Onu yeni kaybettim – gerçekten ne olduğunu bilmiyorum,” dedi ve bunun vegan olan herkesin başına gelen bir şey olmadığını da sözlerine ekledi. Ve bağırsaklarında da bir şey oldu. Kardeşler, deneyden önce ve sonra bir araştırma kuruluşu tarafından analiz edilen dışkı örneklerini gönderdiler. Buna göre bağırsak florası düzelmiş ve bazı kronik hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmiş olabilir.

Kısa test süresi

Et yemeye devam eden Ross, daha az şiddetli değişiklikler yaşadı. Kolesterol seviyesi aynı kaldı. Men’s Health’e “Ben tam tersiydim. Sabah 10 veya 11’de çok açtım, bu büyük enerji patlamaları yaşadım ve sonra düştüm” dedi. Ve: Abisi kilo verirken o kilo almış. Ayrıca karbonhidratları da çok özledi. Ama biraz alır almaz vücudu tepki verdi. Gazeteye “Şişkin hissettim – hemen” dedi.

Deney: Vegan veya etli: İkizler üç aylık bir kendi kendine test yapıyor - diyet onları böyle etkiledi

Böyle bir deney için üç ay yeterli mi? Aksine değil. Deneyin süresi anlamlı sonuçlar için çok kısaydı. Tekrar benzer bir kendi kendine test yapmaya cesaret ederlerse, bunu bir yıla kadar daha uzun bir süre için planlayacaklarını söylediler. Ayrıca test sırasında bir dahaki sefere değiştirecekleri kan testi yapılmadı. O zaman, örneğin, testosteron seviyesi de akılda tutulabilir ve bu, Hugo’nun libidosunun neden eskisi gibi çalışmadığına dair bilgi sağlayabilir.

Deneyden sonraki sonuç Solomoniktir. Ross Turner, Insider’a “Deney sırasında bir diyetin diğerini gölgede bıraktığını düşünmüyorum” dedi. Yine de deney, kardeşlerin yeniden düşünmesine yol açtı. Gelecekte, her iki diyeti, daha fazla vegan olanı birleştirmek istiyorlar. Diyetlerine ürünleri dahil etmek ve daha az, daha kaliteli et yemek “Her iki dünyanın da en iyisini istiyoruz.”

kaynaklar: Insider, Erkek Sağlığı, Turner İkizleri

topo.

#Konular