“Dünyanın her yerinde kaçakçı arayacağız”

Abel

New member
Cutro’da düzenlenen CDM oturum aralarında düzenlenen basın toplantısı vesilesiyle Başbakan, Giorgia Meloni İçişleri Bakanı’na teşekkür etti Matteo Piantedosi Yapılan çalışmalar için İtalyan hükümetinin tüm dünyada kaçakçı arayacağının sözünü verdi.

Cutro’da CDM, yeni göçmen kararnamesi onaylandı: Başbakan Meloni’nin duyurusu

“Cutro’da kutlamak istediğimiz CDM’yi ve belediye başkanı başta olmak üzere herkese karşılamaları için teşekkür ediyorum ve vatandaşlar, burada yapmak istedik çünkü 26 Şubat trajedisinin ardından somut bir sinyal vermek istedik. dikkat. Böyle bir trajedinin yaşandığı yerde ilk kez bir CDM kutlanıyor. Kurbanlar ve sevenlerinin acıları için başsağlığı diliyoruz” dedi. Başbakan Giorgia Meloni, 9 Mart Perşembe günü öğleden sonra Cutro’da düzenlenen Bakanlar Kurulu oturum aralarında düzenlediği basın toplantısında söyledi.

“Bu konuyu ele alan bir kanun hükmünde kararname çıkardık ve bunu, bu trajediden sorumlu insan kaçakçılığını alt etmeye kararlı olduğumuzu, olanlara yanıtımızın daha sert bir politika olduğunu yeniden teyit etmek için yaptık” diye ekledi.

Basın toplantısına, başbakan ile Cutro’da batan göçmen teknesine yardım edilmemesinin dinamikleri hakkında Meloni’den defalarca açıklama isteyen gazeteciler arasındaki güçlü gerilim hakim oldu.

Konsey Başkanı bu konuda yine Frontex’e atıfta bulundu. “Frontex’in Cutro’daki göçmen katliamının arifesinde yaptığı haber bir polis raporudur, kurtarma raporu değildir, sizi bir sorun olduğu konusunda uyarmaz, öyle ki Frontex ayrılır. Gerçekler bunlar, elbette birileri diyebilir ki, ‘Frontex neden gemiyi 3 gün sonra ve sadece İtalyan sularındayken bilgilendiriyor?’ Merak edilebilir, çünkü coğrafyaya göre İtalyan sularına gelmeden önce diğer ulusların denizlerini geçmiştir. Bu kendime sorduğum bir soru – ve ekledi -. Frontex’ten gelen rapor, Cumartesi akşamı saat 22.36’da İtalyan suları civarında geldi, beni düzeltin. Ama bence bu senin de kendine sorman gereken bir soru.”

“Dünyanın her yerinde kaçakçı arayacağız”

“İtalyan yetkililerin yapabilecekleri bir şeyi yapmadığına inanan var mı? Birileri söyler ya da öne sürerse, kurumlar başka yöne dönüyorsa, bu hükümet için değil temsil ettiğim kurumlar için çok ciddidir. Bu rekonstrüksiyonları kabul etmiyorum” dedi Meloni daha sonra.

“26 Şubat olaylarının hükümetin çizgisini değiştirmemize neden olduğunu düşünenler çok yanılıyorlar. Çizgimizi ve artık sorumlu bir politikanın olmadığının gösterilmesinin, kaçakçı kaçakçılığını durdurma iradesi olduğunu teyit ediyoruz: bu suç örgütleri tarafından temsil edilen üçüncü bin yılın köleliğine karşı mücadele etmek istiyoruz. Yıllardır kaçakçıları rahat bırakanların yaklaşımını tekrarlamak istemiyoruz, elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

İtalya Kardeşleri’nin lideri daha sonra kaçakçılara saldırdı. Başbakan, “Kaçakçıları dünyanın her yerinde arayacağız” diye gürledi. “Bizim işimiz çözüm bulmak ve bu trajedilerin bir daha yaşanmaması için yapılabilecekleri yapmak. Bu trajedinin sorumlusu olan insan kaçakçılığını yenmeye kararlıyız. Bizim cevabımız bu konuda daha katı bir politikadır. 26 Şubat olaylarının bizi politikamızı değiştirmeye ittiğini düşünenler varsa, çok yanılıyorlar – ve o da belirtti -. Az önce onaylanan kararnamenin ana hükmü insan kaçakçılığıyla ilgili suçlarla ilgili ve göçmen kaçakçılığına verilen cezalarda artış sağlıyor. İnsan ticaretinde ölüme veya ağır yaralanmaya sebep olanlar için 30 yıla kadar hapis cezası öngören yeni bir suç türü getirildi” dedi.

Cutro, Meloni’deki CDM: “Bakan Piantedosi’ye teşekkür ederim, daha fazlasını yapamazdı”

“Bakan Piantedosi’ye teşekkür ediyorum, hükümet Calabria sahilindeki göçmen gemi enkazı için daha fazlasını veya farklı bir şey yapamadı”. Meloni, Cutro’daki CDM’nin ardından düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Ve ekledi: “İnsan kaçakçılarıyla mücadele etmenin bir başka yolunun da, İtalya’ya yasa dışı yollarla girmenin, kaçakçılara ödeme yapmanın ve ölmeyi göze almanın anlamsız olduğu mesajını vermek olduğuna inanıyorum. Kendilerini kaçakçıların ellerine teslim etmenin riskleri hakkında vatandaşlarını bilgilendirerek işbirliği yapan ülkelerin işçilerine ayrılan kotaları hayal edelim, onlara gerçeğin çoğu zaman bu suçluların anlattıklarından ne kadar uzak olduğunu anlatalım. Dolayısıyla bilişim işi yapacak hükümetlere ayrıcalıklı kotalar vereceğiz. Hıncını hükümetten çıkaran aynı kişiler, daha sonra onları bir tekneye bindiren ve ilk zorlukta parçalanıp bir kişiyi baş başa bırakan insanlar tarafından 9.000 avroya varan suçlanan insan kaçakçıları hakkında tek kelime etmiyor. elleri dümene bağlı. Ben bu insanlarla savaşmak ve onları yenmek istiyorum, bu yapılabilecek en ciddi siyasettir” dedi.

Göçmenler, İtalya ve Avrupa Birliği arasındaki ilişki

Daha sonra göçmenler konusunda İtalya ile Avrupa Birliği arasındaki dinamiklere geniş yer verildi. Aslında, basın toplantısında başbakan şunları açıkladı: “Özel koruma yeniden kısıtlanıyor, bu son derece genişleyen bir örnek: Hükümetin niyeti bunu ortadan kaldırmak ve ilgili mevzuata karşılık gelen sağduyulu bir kuralla değiştirmek. Avrupa mevzuatı. Bu konuyu ele almadığım ikili görüşme olmamıştır. Avrupa teması daha da merkezi hale geliyor. Trajedinin ardından, AB liderlerine acil somut eylem talep eden bir mektup yazdım. Uyum ve kaynaklardan başlayarak Avrupa’nın katılımına ihtiyaç duyulan yer burasıdır. 360 derece cevaplara ihtiyacımız var. İtalya sorunu tek başına çözemez. Von der Leyen’den buna bir yanıt geldi ve bu aslında bir hız değişikliğine işaret ediyor. Temel olarak, bir sonraki Avrupa Konseyi’nden somut adımlar gelmesini istiyoruz. Üçüncü bin yılın insan ticaretini kabul etmeyeceğimiz ilkesini oluşturmak istiyoruz”.

Yine kendisini ve hükümeti bunaltan eleştiri yağmuruna karşı kendini savunmaya çalışan Meloni, şunları kaydetti: “Dayanışma, gelen kimseyi içeri alıp sonra da camları temizlesinler diye trafik ışıklarında bekletmemektir. Benim için dayanışma, İtalyan vatandaşlarıyla aynı fırsatları sunmaktır. İtalya’nın yapabileceği bir şeyi yapmadığını göstermek istemek çok önemli. Hükümetin ve kurumların yapmak istemedikleri bir şeyi gerçekten yapabileceğini gerçekten düşünen var mı? Bu iyi bir mesaj değil, her zaman elimizden gelen her şeyi yaptık.”