Ekonomistler KDV sonucunı nasıl yorumladı?

Beykozlu

New member
Besin mamüllerinde KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indiren Cumhurbaşkanı sonucu Resmî Gazete’de yayımlandı. Alınan kararla besin fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

Ekonomist ve maliyeci Prof. Dr. Duran Bülbül,AKP iktidara geldiğinden beri bu deklare ettiğı 24’üncü iktisat paketi. Bu açıklanan paketin iktisada olumlu yansıması asla kelam konusu değil. İktisat stagflasyona girmiştir. Bir yanda yüksek enflasyon, bir yanda sakinlik. Sakinliğe giren ekonomiyi canlandırma algısı ve gayretidir. İktidar, zabıta ve müfettiş gönderdiği satıcıyı bu indirimle müdafaaya almış oluyor. Bu indirim, aracı ve satıcıya fayda” dedi.

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’ın haberine göre, Bülbül, “Girdi maliyetlerinde ve güçte indirim olmadığı sürece tüketiciye olumlu bir yansıması olmaz bilakis ruhsal tesir ve algı idaresiyle süreksiz bir süre talep artışı sağlar bu ise fiyatları tekrar üst baskılar. Girdi maliyetlerinin yüzde 85’i ithal ve dövize bağlı. Bu durum ithalatçı ve toptancıya ve büyük marketlere fayda tüketiciye olumlu bir yansıması olmaz” diye konuştu.

Ekonomist Veysel Ulusoy, “Maliye siyasetinin en değerli araçlarından birisi vergi oranlarıdır. Vergi oranı temel olarak üretimi, istihdamı ve tüketimi değiştirmek için faal bir biçimde kullanılır. Bu kez temel besin mamüllerindeki yüzde 8’lik oran yüzde 1’e indiriliyor. Ancak bu etkisiz bir siyaset uygulamasıdır. sebebi ise epey açık: KDV’nin fiyatın ortasında ve enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede bu biçimde bir indirim küçücük bir artırıma denk gelmektedir. ötürüsıyla tesirli olmayacaktır. İkinci sebebi ise aslına bakarsan ÜFE ile TÜFE içindeki farkın çok yüksek olması. Üretici ya da satıcı bu farktan dolayı indirim yapmayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Ulusoy, yeni iktisat paketi ile yastık altı birikimlerinin finansal sisteme kazandırılacağını tabir eden Bakan Nebati’nin açıklamalarını için ise “Devlet bununla ne yapacak? Altın stoku ile dış borç alma yeteceğini mi artıracak?” diye sordu.

Besin meblağlarında bir düşüşün olacağını sanmıyorum diyen Ekonomist Oğuz Demir ise şöyleki konuştu;

“Bu açıklanan paket bu vakte kadar güya enflasyon bir sorun değilmiş davranan hükümetin besin meblağlarının ne kadar süratli bir biçimde arttığının kabul ettiğinin göstergesi. Yüzde 8’den yüzde 1’e inen KDV yalnızca süreksiz bir tahlil yani bu kalıcı olarak meblağların aşağıya gelmesini sağlayacak bir tahlil değil. Vergi arttığı için fiyatlar artmıyor, maliyetler arttığı için fiyatlar artıyor. ötürüsıyla başta elektrik, akaryakıt, doğalgaz olmak üzere bu maliyetleri belirleyen biroldukça ögede artış devam ediyor. Yakın bir vakit içerisinde elektrik ve doğalgaz faturasındaki artış üreticinin meblağlarına yansıyacaktı. Artık o indirimden ötürü biraz daha sonlu yansıyacak. Yoksa besin fiyatlarında bir düşüşün olacağını sanmıyorum yalnızca besin fiyatları bir iki ay içerisinde yüzde 5-7 içinde artacakken artık yüzde 1-2 civarında artacak.

Manşet enflasyonu da düşmeyecek lakin enflasyonun artış suratı yavaşlayacak. ötürüsıyla kalıcı ve vatandaş rahatlayacak diyebildiğimiz bir tahlil değil. Cumhurbaşkanının talebi olduğu için fiyat etiketlerine süreksiz olarak göstermelik bir yansıma olacağını düşünüyorum. Bir iki hafta içerisinde bugünkü fiyatlardan daha yüksek bir yere gerçek gideceğini varsayım ediyorum.”


TIKLAYIN | Karar Resmî Gazete’de yayımlandı; KDV’si yüzde 1’e indirilen besin eserleri neler?

Temel besin unsurlarında KDV oranı yüzde 1’e indirildi