Elon Musk, AI’nın düzenlenmesini savunuyor: “Tehlikeli teknoloji”

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Teknoloji vizyoneri Elon Musk, yapay zeka konusunda uyarıyor. Bunu düzenlenmesi gereken “tehlikeli bir teknoloji” olarak görüyor.

Tesla’nın kurucusu ve Twitter patronu Elon Musk, her zamanki duruşunun aksine bir konuda düzenlemeden yana: yapay zeka (AI). Musk, Tesla’nın yatırımcı gününde “Yapay zeka beni strese sokuyor” dedi.

“AI gelişimini denetlemek için bir tür düzenleyiciye veya başka bir şeye ihtiyacımız var.” Tesla patronuna göre yapay zekanın kamu yararına işletilmesi sağlanmalıdır.

“Oldukça tehlikeli bir teknoloji. Korkarım onu hızlandırmak için bazı şeyler yaptım.” Tesla’nın arabalarının kendi kendine güvenli bir şekilde sürmesini sağlama arayışı “açıkça yararlı” yapay zekadır.

AI, öngörülebilir gelecekte araba yapmamıza yardımcı olmayacak

Bir analist tarafından AI’nın Tesla’nın araba yapmasına yardım edip edemeyeceği sorulduğunda, Musk çok az iyimserlik ifade etti. “Yapay zekanın yakın zamanda araba yapmamıza yardımcı olacağını düşünmüyorum” dedi.

“Bu noktada […] çalışmanın hiçbir anlamı olmazdı.” Musk, bu haftanın başlarında Twitter aracılığıyla kendisinin de yapay zeka uzmanlarından oluşan bir ekip kurduğuna dair raporları doğrulamış gibi görünüyordu.

Musk, genellikle daha fazla özgürlük ve daha az müdahaleyi savunduğu için Twitter ve Tesla’daki çeşitli düzenleyicilerle düzenli olarak çatışır.