Eski kocası Ike Turner yüzünden kendini öldürmek istedi

semaver

New member
Tina Turner, rock ‘n’ roll’da güçlü bir kadın olarak görülüyordu. Ancak şarkıcı, zehirli bir ilişkinin ardından özgürlüğü için savaşmak zorunda kaldı.

2013 yılında, 27 yıllık ilişkinin ardından Tina Turner nihayet partneri Alman Erwin Bach ile evlendi. Çift, Tina Turner’ın ölümüne kadar İsviçre’de bir evde mutlu bir şekilde yaşadı. Bir plak şirketi için çalışan Bach’ın Tina Turner’ı Düsseldorf Havalimanı’ndan alması gerekiyordu. Tina Turner, HBO belgeseli Tina’da “En güzel yüze sahipti, tarif etmesi zor. Çok yakışıklıydı,” diye hatırladı. “Kalbim hızlı atıyordu ve ellerim titriyordu.”

Ancak “Aşkın Bununla Ne Alakası Var” yorumcusunun her ilişkisi, sonuncusu kadar uyumlu değildi. Ike Turner ile evliliğe şiddet, skandallar ve zehirli davranışlar damgasını vurdu.

Ike ve Tina Turner – aşkları bir ilişki olarak başladı

1957’de ikili, R’n’B ikilisi Ike ve Tina Turner’ı kurdu. İkisi başlangıçta platonik arkadaşlardı ve çok iyi anlaştılar. Ike, o sırada Lorraine Taylor ile de çıkıyordu. Ancak, Ike ve Tina yakınlaştılar ve Taylor’ın arkasından bir ilişki başlattılar.

Tina ve Ike Turner: gibi şarkılarla aşık bir aptal veya gururlu Meryem büyük başarıları kutlayabildiler.
Tina ve Ike Turner: gibi şarkılarla aşık bir aptal veya gururlu Meryem büyük başarıları kutlayabildiler.

Tina ve Ike Turner: “A Fool in Love” veya “Proud Mary” gibi şarkılarla büyük başarı elde ettiler. (Kaynak: IMAGO/Globe Fotoğrafları)

Ancak Tina Turner’ın daha sonra açıklayacağı gibi, bu noktada bile toksik davranış kalıpları ortaya çıktı. İlk single’larından biri olan “A Fool in Love” ı kaydettikten sonra Ike Turner’dan ayrılmak istedi. Ike, onu kalmaya ikna etmek için tahta bir ayakkabı ağacıyla başını okşadı. Turner daha sonra, Ike’den ilk kez korktuğunu söyledi. Ona karşı hisleri çok güçlü olduğu için onunla kaldı.

Ekim 1960’ta Ronnie adında bir oğulları oldu. İki yıl sonra ikisi evlendi. 2007’de Ike Turner öldü.

Ike Turner şiddetliydi

Ama evlilik o zamana kadar çoktan gitmişti. Ike Turner’ın ilişkideki davranışının zamanla giderek daha da kötüleştiği söyleniyor. Şiddet yanlısı ve zalimdi. Ayrıca düzenli olarak kokain kullandığı söyleniyor. 1968’de, altı yıllık evliliğin ardından şarkıcı kendini öldürmek istedi ve aşırı dozda Valium aldı. İntihar girişimi başarısız oldu.

Otobiyografisinde Tina, evliliği hakkında şunları yazdı: “En mutsuz ilişkim Ike ile oldu. İlk başta ona gerçekten aşıktım. Benim için çok şey yapmıştı. Ama kesinlikle tahmin edilemezdi. geç saatlere kadar yaşamı boyunca bipolar bozukluk teşhisi kondu.”

Ike Turner, şiddet patlamaları konusunda sessiz kalmadı. Ancak, onu hafife alırken sapkın bir mantık izledi. Otobiyografisinde şöyle yazdı: “Tabii ki Tina’yı ara sıra yumruklardım. Kavgalarımız oldu ve birkaç kez düşünmeden ona vurduğum oldu. Ama ona asla vurmadım.”

Dramatik olaylara rağmen çift ancak 1976’da ayrıldı. Ike, bir tartışmanın ardından Tina’dan ayrıldı. 1978’de boşandılar. Ancak bu boşanma Tina Turner’ı neredeyse mahvetti. Kendi şarkılarının haklarını geri almasına rağmen, kayıt stüdyosundan, dört arabadan ve evden de vazgeçti. O zamanlar değeri 500.000 dolardı. Tina Turner bir keresinde Entertainment Weekly’ye “İç huzurum benim için daha önemliydi” dedi.

Daha da kötüsü: konser organizatörleri, Ike ve Tina Turner ikilisi artık var olmadığı için onlara sözleşmeyi ihlal ettikleri için dava açtı. Tina Turner yemek kuponlarıyla yaşadı, arkadaşlarıyla kaldı ve küçük kulüplerde sahne aldı. 1984 yılına kadar müzik tarihinin en büyük geri dönüşlerinden birini “Private Dance” albümüyle kutladı. Ve Düsseldorf’ta Erwin Bach ile tanışması çok uzun sürmedi. 2018’de The Sunday Times’a Ike’yi affettiğini söyledi. Ancak, iki eski eşin artık herhangi bir teması yoktu.