Eskişehir’de zerzevat fiyatlarını düşürecek hasat için geri sayım

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Eskişehir’de zerzevat fiyatlarını düşürecek hasat için geri sayım
Eskişehir’de soğuk hava, hayat dahil birfazlaca şeyi olumsuz manada etkiledi.

Sebze üretimi de buna dahil.

Çünkü olumsuz hava şartları niçiniyle Eskişehir’de seralarda üretim geç başladı ve zerzevat üretimi yapılamadı.

Bu durum fiyatları da etkilemişti lakin havaların ısınmasıyla birlikte üreticiler, seralarında yavaş yavaş hasat hazırlıklarını yapmaya başladı.

Fiyatlarda düşüş olacak

Hasatın yapılmasıyla birlikte zerzevat fiyatlarında da düşüş bekleniyor.

Eskişehir’de salatalık, domates, marul ve ıspanak üzere sebzelerin üretildiği seralarda eserler uzunluk göstermeye başladı.

Örtü altında yetiştirilen sebzelerin 12 farklı kente satışının yapıldığı Eskişehir’de, hasada sayılı günler kaldı.

Olumsuz hava şartları yaşanmadığı takdirde mayıs ayının 10’undan itibaren hasadın başlayacağını belirten Eskişehir Yaş Zerzevat Meyve Üreticiler Birliği Lideri Yıldıran Kılıç, birinci hasatla bir arada fiyatlarda da düşüş beklediklerini söylemiş oldu.


10 Mayıs’ta tezgahlara çıkacak

Eskişehirlilerin fazlaca yakında eserlere kavuşacağını aktaran Yıldıran Kılıç, “2022 döneminin sera üretimlerine bismillah diyerek başladık. Yaklaşık 10 gün evvel, birtakım üyelerimiz de 20 gün evvel olmak üzere ekimlerimizi yaptık.

Bu yıl nisan ayında kış biraz ağır geçti. Şu anda Eskişehir bölgesinde salatalık, domatesin yanı sıra marulların ve ıspanağın son üretimi yapılıyor. Hava kaideleri olağan giderse Mayıs ayının 10’u üzere Eskişehirliler salatalığa kavuşacak inşallah.”
sözlerini kullandı.


“Fiyatlar düşecek, bu biçimde kalmayacak”

İHA’nın aktardığı bilgilere bakılırsa kış mevsiminde eser yetersizliğinden dolayı oluşan karamsar yaklaşımın yanlış olduğunu belirten Kılıç, “Kış mevsimi bu yıl fazlaca ağır geçti. ötürüsıyla ne kadar örtü altı üretim de olsa randıman düştü. Eser olmayıp istek de epeyce olunca fiyatlar tavan yaptı. Bu durumda olağan ki girdilerin de tesiri var ancak tek sebep o değil.

Örnek vermek gerekirse geçen yılın girdileriyle üretilmiş patates ve soğan şu anda depoda. Ama birinci çıkan Hatay, Mersin ve Adana tarafındaki soğan ve patatesin hasadı, hava kaidelerinin soğuk olmasından dolayı gecikti. Depodaki eserler de biraz daha paha kazanmış oldu. ötürüsıyla bu fiyatlar da düşecektir, bu biçimde kalmayacak.”
dedi.