Facebook’un yeni VR gözlüğü Quest pro test edildi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Facebook’un ana şirketi Meta, sanal gerçekliğe 36 milyar dolar yatırım yapıyor. Metaverse’ye seyahat etmek istiyorsanız, VR gözlüğüne ihtiyacınız var. Yeni Meta Quest Pro ile etrafa bir göz atıyoruz.

Yeni VR gözlüğü Meta Quest Pro’nun fiyatı 1.800 Euro’dur. Efsanevi Metaverse’e bir sonraki adım olmalı. CEO Mark Zuckerberg’e göre internetin geleceği bu. Gözlükler bilgisayar gerektirmez, öncekilerden daha hafiftir ve gerçek ve sanal dünyaları birleştirir.

Metaverse’de çalışmak nasıl bir duygu? Animasyonlu bir odada meslektaşlarınızla mı oturuyorsunuz? Meta bunu Berlin’deki bir sunumda gösteriyor. Bir Meta çalışanı bana gözlüğü uzatarak, “Kulaklığı tak, etrafına bak ve Matt’e merhaba de,” dedi. Öyleyse Metaverse’e gidin.

Dijital alanda bir bakış açısıyla çalışmak

Meta Quest Pro, Facebook grubunun yeni VR gözlüğüdür.  1.800 avroya mal oluyor.
Meta Quest Pro, Facebook grubunun yeni VR gözlüğüdür.  1.800 avroya mal oluyor.

Meta Quest Pro, Facebook grubunun yeni VR gözlüğüdür. 1.800 avroya mal oluyor. (Kaynak: Johann Philipp)

Kendimi büyük bir ofiste buluyorum. Sıcak renklerle dekore edilmiş, önümde uzun bir masa ve duvarda asılı beyaz bir tahta var. Büyük pencere cephesinin arkasında bir dağ panoraması ve bir göl görüyorum – burası güzel. Çıplak bir açık plan ofis ile ilgisi yok. Köşede palmiye ağaçları var.

Matt, bu sunum için benim dijital meslektaşım. Karşımda oturuyor. Kulaklıktaki izleyiciler onun yüz ifadelerini tanır ve önümde oturan avatara aktarır. Toplantımıza başlıyoruz. Önümde üç büyük ekran açılıyor. Başımı çevirdiğimde dağ panoramasını görüyorum.

Pandemiden bu yana video konferans günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Bu farklı. Bardakların yanları ve altı açıktır. Yani gerçek dünyayı böyle görüyorum. gerçek ellerim Parmağımı kaldırırsam, Metaverse’de “kaybolur”. Sonra elimin hareketlendiğini görüyorum. Alışmam gereken bir karışım.

Denetleyicili Meta Quest Pro: VR başlığı, kullanıcının gözlerini takip eder ve ayrıca yüz ifadelerini de görüntüleyebilir.
Denetleyicili Meta Quest Pro: VR başlığı, kullanıcının gözlerini takip eder ve ayrıca yüz ifadelerini de görüntüleyebilir.

Denetleyicili Meta Quest Pro: VR başlığı, kullanıcının gözlerini takip eder ve ayrıca yüz ifadelerini de görüntüleyebilir. (Kaynak: Johann Philipp)

Sanal alanda mimar ve DJ

Bu deneyim sonraki sunumlarda da devam ediyor. Bir mimar olarak bir ev inşa ediyorum, oturma odasını kuruyorum ve tam ortasında duruyorum. Bileğime dokunuyorum ve uzaya yerleştirilecek daha fazla araç ve nesnenin olduğu bir menü açılıyor. Demir Adam gibi.

Ya da önümde kocaman bir mikser olan bir DJ olarak. Yine tabii ki ellerim sadece dijital olarak görülebiliyor. Sonunda, gerçekten Metaverse’ye geldiğimi hissetmiyorum. Çünkü yeni dünya bir noktada zayıf:

Bu dijital karıştırıcıdaki her düğme, her metin ve her avatar bulanık görünüyor. Bu, kulaklığın nispeten düşük çözünürlüğünden kaynaklanmaktadır. Gözlerin önündeki iki küçük ekranın her biri 1.800 x 1.920 piksel çözünürlüğe sahiptir. Modern bir akıllı telefon daha fazlasını yapabilir. Artık yüksek çözünürlüklere alıştığınız için, test sırasında Wii Sports gibi eski avatar oyunları size hatırlatılacak.

Meta, yeni VR gözlükleriyle bize ne göstermek istiyor?

Kulaklık açıkça profesyonel kullanıcıları hedefliyor. Mimarlar, evleri ve daireleri sanal olarak tasarlar veya duvar rengi ve mobilya gibi ayrıntıları değiştirir.

Quest Pro’nun sanal ve gerçek dünya karışımı, gerçek dünyayla etkileşime girecek kadar keskin değil. Arka planda çalışan güçlü bir PC olmadan şu anda nelerin mümkün olduğunun bir gösterimidir. Hala ince ayardan yoksun olan Metaverse’ye ilk adım.