FBI, Queen’e suikast planını ortaya çıkardı

semaver

New member
Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünden sonra, şimdi gün ışığına çıkıyor: 1983’te ölmesi gerekiyordu. FBI’a göre, bir adam İngiliz hükümdarına suikast düzenlemeyi planladı.


Yaklaşık 40 yıl boyunca kilit altında tutuldular ve şimdi FBI dosyaları, Kraliçe II. Elizabeth’e yönelik bir suikast girişimi planlarını ortaya koyuyor. Bir adam, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’nden “Britannia” Kraliyet Yatı’na düşmesi gereken bir nesneyi kullanmak istedi. 1983’te Kaliforniya’da Kraliçe’yi ölümcül şekilde yaraladı. ABD soruşturma makamı, ilgili bir ihbarın ardından o sırada İngiliz hükümdarını ziyaret ederken bundan korktu.


Bu, o zamandan beri yayınlanan ve ilk olarak Cuma günü BBC tarafından bildirilen belgelerden ortaya çıkıyor. Uyarı, Amerika’nın batı kıyısı metropolünde bir İrlanda barını sık sık ziyaret eden San Francisco Polis Departmanından bir polis memurundan geldi. Bu nedenle bar, IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) sempatizanları için bir buluşma yeri olarak kabul edildi.


Golden Gate Köprüsü geçici olarak kapatıldı


Polis memurunun o sırada söylediğine göre, kızının Kuzey İrlanda’daki sözde “Sorunlar” sırasında plastik mermiyle öldürüldüğünü iddia eden bir adamdan bir telefon aldı. FBI belgelerine göre bu adam ya Golden Gate Köprüsü’nden suikast girişiminde bulunmak ya da Yosemite Ulusal Parkı ziyareti sırasında Kraliçe’yi öldürmek istiyordu.

kraliyet yat Britanya Kraliçe'nin 1983'te San Francisco'ya yaptığı ziyaret sırasında.
kraliyet yat Britanya Kraliçe'nin 1983'te San Francisco'ya yaptığı ziyaret sırasında.

Kraliyet yatı “Britannia”, Kraliçe’nin 1983’te San Francisco’ya yaptığı ziyaret sırasında. (Kredi: Getty Images aracılığıyla Frederic Larson/San Francisco Chronicle)

Belgeye göre, San Francisco’daki köprünün yaya bölümü, Royal Yacht geçiş halindeyken önlem olarak kapatıldı.


FBI, Kraliçe’nin 1983’te Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyareti sırasında İrlanda’nın yeniden birleşmesini destekleyenlerin suikast girişimlerinden endişe duyuyordu. Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda’da 1960’ların sonlarından 1990’lara kadar iç savaş şiddetlendi. IRA, Kuzey İrlanda’nın İrlanda Cumhuriyeti’ne ilhakını zorlamak için sadık milislere, polise ve İngiliz ordusuna karşı savaştı. Binlerce insan öldü. Kraliyet ailesi de bağışlanmadı: Elizabeth’in kocası Prens Philip’in amcası Louis Mountbatten, 1979’da bir bombalı saldırıda öldü.


Yaklaşık 70 yıllık hükümdarlığı sırasında, Kraliçe’ye yönelik planlanan birkaç suikast girişimi engellendi. Son olarak II. Elizabeth, 8 Eylül 2022’de 96 yaşında, İskoçya’daki Balmoral malikanesinde doğal sebeplerden öldü.