Fırında vegan Paskalya kuzusu: hayvansal ürünler içermeyen tarif

Ayden

Global Mod
Global Mod
yemek tarifi fikri
Vegan Paskalya kuzusu: Pasta böyle yapılır – hayvansal ürünler olmadan bile

Geleneksel Paskalya kuzusu da tereyağı, yumurta ve süt olmadan yapılabilir.

© GMVozd / Getty Images

Anna Dilim

Genellikle süt, yumurta ya da tereyağı gibi malzemelerle hazırlanan keklerden hayvansal malzeme kullanmayarak vazgeçemezsiniz. Paskalya kuzusu gibi geleneksel hamur işlerini vegan bir versiyonda da pişirebilirsiniz. Size tarifi söyleyeceğiz.

Giderek daha fazla insanın vegan yemek yediği bir sır değil ve istatistikler bile bunu kanıtlıyor. Bitki bazlı alternatiflerin sürekli genişlemesi nedeniyle, süpermarkette karşılaştırılabilir malzemeleri satın almak artık her zamankinden daha kolay: İster süt ister tereyağı, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda vegan alternatifi var. Bunlar, geleneksel Paskalya kuzusu gibi tatlı lezzetler yapmak için de kullanılabilir. Geleneğin nereden geldiğini ve tarifin nasıl hazırlanacağını bir sonraki bölümde öğrenin.

Paskalya kuzu pişirme: gelenek nereden geliyor?

Hristiyanlıkta, İsa Mesih’in dirilişi Paskalya’da kutlanır. Yeni Ahit’e göre, “Tanrı’nın Kuzusu” olarak da anılır (Yuhanna 1:29). Buna göre, bu hayvan sembolizminin, geleneğin – Paskalya kuzularının pişirilmesi – ortaya çıkmasının bir nedeni olduğu söyleniyor. Sözde görüntü ekmeği, İsa’yı ve takvim olayını simgeliyor. Klasik tarifin nasıl hazırlanacağını buradan okuyabilirsiniz. Aşağıda bir vegan alternatifinin nasıl pişirilebileceğini öğrenin.

Vegan bir Paskalya kuzusu tarifi

Geleneksel Paskalya kuzusunun vegan bir versiyonunu hazırlamak için önce aşağıdaki (tamamen bitki bazlı) bileşenlere ihtiyacınız var:

• 180 ml yulaf veya soya sütü
  • 1 paket vanilya şekeri
  • 1 paket kabartma tozu
  • 70 ml ayçiçek yağı
  • biraz pudra şekeri
  • 200 gram buğday unu
  • 15 gr mısır nişastası
  • vegan tereyağı
  • 80 gram şeker
  • 1 tutam tuz

İpucu: Aynı malzemeleri tavşan kalıbı için de kullanabilirsiniz.

Vegan Paskalya kuzusunu şu şekilde hazırlarsınız:

1. Adım: Fırınınızı yakl. 175 derece (konveksiyon).
  2. Adım: Tüm malzemeleri bir kaseye koyun ve homojen bir kütle elde edene kadar süt ve yemeklik yağ ile karıştırın.
  3. Adım: Paskalya kuzusu pişirme kabını ayçiçek yağı, vegan tereyağı veya margarinle yağlayın.
  4. Adım: Fırın tepsisindeki yağın üzerine, tercihen ince gözenekli bir elek ile ince bir un tabakası serpin.
  5. Adım: Tepsiye üçte iki dolana kadar yeteri kadar hamur dökün. Birkaç santim yukarıda hava bırakın.
  6. Adım: Fırın tepsisini fırının en alt rafına yerleştirin.
  7. Adım: Pastayı yaklaşık 40 ila 45 dakika pişirin.
  8. Adım: Fırın tepsisini bir tel ızgara üzerine alın ve tamamen soğumaya bırakın.
  9. Adım: Kuzu kalıptan çıkarın ve ince bir tabaka pudra şekeri ile tozlayın.

İpucu: Paskalya kuzusunun (veya Paskalya tavşanının) alt kısmını pudra şekerine ekleyebilirsiniz. vegan çikolata kenara çekmek

Paskalya için tatlı alternatifler

Vegan bir Paskalya kuzusu pişirmek istemiyorsanız, geleneksel festival etrafında dönen daha birçok motif var. Örneğin, sıradan bir yay biçimli tavaya ne dersiniz, ancak iki farklı motifli zeminler şunları içerir: bir kuzu ve bir tavşan. Alternatif olarak, vegan kekler de pişirebilirsiniz: Bu kelepçeli tavada önceden delikli kekler bulunur. paskalya motifleri: bir lale, bir uğur böceği ve bir paskalya yumurtası. Ya da klasik bir vegan pasta yapabilirsiniz. paskalya yumurtası şekli – ama ondan bütün bir yumurta yapmak için iki yarıyı pişirmeniz ve bunları birbirine bağlamanız gerekir.

Kaynak: PETA

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgi burada mevcuttur.

#Konular