Fitch: TL’deki kıymet kaybı bankacılık dalının refinansman risklerini artırıyor

Beykozlu

New member
Milletlerarası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in EMEA bankacılık dalına yönelik uzmanlığı ile tanınan Kıdemli Yöneticisi Lindsey Liddell, Foreks’in faiz indiriminin bankacılık kesimine tesirlerine ait sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin Türk bankalarının net faiz marjlarını yakın vadede destekleyebileceğini belirten yönetici şöyleki dedi:

Yükümlülükler varlıklardan daha süratli bir daha fiyatlama yapıyor, bu durum karlılıkları destekleyebilir. Azalan faiz oranları bununla birlikte TL bazında borçlananların borç servis kapasitesini (değişken faizlilerde) de arttırarak kısmen varlık kalitesi baskılarını azaltabilir. tıpkı vakitte TL’de paha kaybı üzere ikincil tesirler bankaların kredi profillerine ait aşağı istikametli riskleri arttırır. Bu durum bankaların döviz cinsi kredi portföylerinde döviz cinsi borçlananlar açısından (Temmuz ayı sonu prestijiyle toplam
borçlanmaların yüzde 36’sı civarında) borç servis maliyetlerini yükseltir. bununla birlikte bu durum bankaların sermaye yeterlilik oranlarında da (döviz riski yüklü bazdaki varlıkların enflasyonu dikkate alındığında) regülasyon rahatlatma adımlarının uzatılmış bulunmasına karşın erimeye niye olabilir. Rahatlatma adımlarının uzatılması ise etkiyi kısa vadede kısmen azaltabilir.


“Sektörün refinasnman risklerini artırıyor”

Liddell, TL’de karar daha sonrası yaşanan kıymet kaybının bankacılık kesimine kısa vadeli tesirleri konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

TL’de kıymet kaybı Türk bankacılık bölümünün yüksek döviz borçluluğu ve yatırımcı itimadına tesiri değerlendirildiğinde bankaların refinansman risklerini arttırıyor. Türkiye bankacılık bölümünde mevduatta dolarizasyon da ayrıyeten yüksek ve TL’de paha kaybı bunu daha da arttırarak mevduat tarafında istikrarsızlık halinde döviz likiditesi risklerini yükseltebilir. tıpkı vakitte Türk bankaları son senelerda TL’deki baskılara karşın fonlama piyasalarına makul erişimlerini korudular. Bunun delillerini sendikasyon kredileri ve eurobondlarda yüksek çevirme oranları olarak görülüyor. Bankaların seküritizasyon piyasalarına erişimi de devam etti.”

“Sektörün döviz likiditesi birinci yarı sonunda 98 milyar dolar olacak”

Liddell konuşmasına şöyleki devam etti:

Bankacılık kesiminin kısa vadeli dış borcu birinci yarının sonunda 84 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu. Dış borçlanma piyasalarına erişimde kapanma durumunda bankaların kısa vadeli borç servis gereksiniminin 45-50 milyar dolar aralığında olacağını iddia ediyoruz. Dalın birinci yarı sonu prestijiyle döviz likiditesinin ise 98 milyar dolar civarında olduğunu hesaplıyoruz.

Bu durumda bankaların döviz likiditesinin kısa vadeli dış borç servisine ve döviz mevduatlarında ölçülü çıkış ihtimaline karşı kâfi olduğu görüşündeyiz. Fakat piyasalara erişimde uzayan bir kapanma, döviz mevduatı çıkışları ile birleşirse bankaların döviz likiditesi açısından önemli bir test olabilir.

Ayrıyeten son 2 yılda Türk bankalarının döviz likiditesine erişimleri de TCMB’ye daha bağımlı hale geldi. Bu ortamda bankaların döviz likiditelerini piyasada baskı oluştuğu ortamda kullanmaları, Merkez Bankası’nın halihazırda zayıf olan döviz rezervlerini azaltarak dış finansman risklerini kötüleştireceğinden belgisiz diye düşünüyoruz
.”