Gennaro Contaldo: Tim Mälzer'e İtalyan mutfağını öğreten adam

Ayden

Global Mod
Global Mod
İtalyan şef
Gennaro Contaldo: Tim Mälzer ve Jamie Oliver'a İtalyan mutfağını öğreten adam

Gennaro Contaldo, “Limonlar benim, çocukluğumun ve kültürümün bir parçası” diyor

© David Loftus

Tina pokeri

90'ların sonunda Tim Mälzer ve Jamie Oliver gençti, vahşiydi ama hâlâ tamamen bilinmiyordu. Sonra Gennaro Contaldo'yu kanatları altına aldı. Bir ömür boyu sürecek bir aşk üçgeninin hikayesi.

Tim Mälzer, yıllardır İtalya dışındaki en iyi İtalyan şef olma iddiasıyla flört ediyor. Elbette göz kırparak. Ancak Hamburger'in İtalyan Nonna mutfağına olan sevgisi şaka değil. Burası onun kalbinin mutfağı, başarılı olduğu yer. Artık bu konularda ustalaşabileceğini yeterince kanıtladı. Ancak bunu Hamburg'daki Hotel Intercontinental'deki eğitimi sırasında öğrenmedi. Ve Londra Ritz'de de değil. Bunu, o zamanlar çok ünlü olmasa da lezzet konusunda eşsiz bir tutkuya sahip olan bir İtalyan'dan öğrenmişti. Matthew Norman'ın bir zamanlar Sunday Telegraph'ta yazdığı, “sıradan bir melek değil, bir melek gibi yemek yapan” bir adamla: Gennaro Contaldo. Bir zamanlar Jamie Oliver'ın elinden tutan Gennaro Contaldo.

Evlerin dalgalanan denizden kaçmak için dağlara tırmandığı İtalyan çizmesinin en batısında, Amalfi ve Ravello'dan sadece bir taş atımı uzaklıkta Gennaro Contaldo büyüdü. 1940'lı yıllarda doğan sanatçının gönlünü yerel mutfağa ve bölgenin ürünlerine kaptırdığı yer kıyı kenti Minori'ydi. Amalfi Sahili'nin lezzeti “cucina amalfitana” bugün hâlâ mutfağının ortak noktasını oluşturuyor.

Contaldo'nun sekiz yaşındayken zaten köy restoranlarında yardım ettiği ve böylece geleceğe yön verdiği söyleniyor. 60'ların sonunda suyun üzerinden Britanya adasına atlamaya cesaret etti. Contaldo sobaya geri dönüp Londra mutfaklarında yemek pişirene kadar birkaç yıl süren belirsizlik bunu takip etti. Antonio Carluccio'nun “Neal Sokağı Restoranı”, 90'ların ortasında aniden kendisini genç Jamie Oliver ve Tim Mälzer'in yanında bulduğu önemli yer olacaktı. Onun akıl hocası olması gerekiyordu.

Limonlu frittata

Yemek tarifi

Frittata al Limone
İtalya'nın tadı böyle: Yıldız şef Gennaro Contaldo, limonlu frittatasının tarifini açıklıyor

23 Mart 2022

Mälzer, Oliver, Genaro Contaldo – tercih edilen bir aile

“Kitchen Impossible” adlı yemek programının beşinci sezonunda Gennaro Contaldo orijinal şef olarak ortaya çıktı ve birlikte geçirdikleri zamana dair duygusal bir fikir verdi. “Birçok insan başarılarını bana borçlu olduklarını düşünüyor. Durum böyle değil. Her ikisi de doğuştan yetenekler ve ben de bunu yapmalarına izin verdim” dedi. İkisi de çok zeki, çok çalışmaya istekli, çok komik ve duyarlı çocuklar. “Dünyanın en mutlu adamıydım çünkü ikisiyle de eğlenceyi ve sevgiyi paylaşabildim.” Mälzer ve Oliver için Contaldo'nun yanında geçirdikleri süre, kariyerlerinin başlangıcındaki bir aşamaydı ama aynı zamanda seçilmiş akrabalar da oldular. Contaldo sözlerini şöyle tamamladı: “Her zaman yedi çocuğum olduğunu söylerim. Beş çocuğum var ve altı ve yedi numaralar Tim ve Jamie.” Mälzer bu sözlerden gözle görülür şekilde etkilenmişti. Bu seferki benzersizdi ve “bu işi bu kadar sevmemin sebeplerinden biri” dedi.

Bu süre zarfında Mälzer'in yakın zamanda “Johann Lafer & Friends” adlı podcast'te söylediği gibi “ruhunu buldu.” Neal o zamanlar pek bilinen bir restoran değildi. Her ne kadar İngiliz kraliyet ailesi için yemek pişirseler de aslında nispeten basitti. “Dif balığı kızarttık, biraz zeytinyağlı sos, sossuz ricotta gnocchi içtik. Çok sıradan, çok basit – ama Gennaro Contaldo'nun lezzet tutkusuyla. Lezzet konusunda bu kadar tutkuyla yemek pişiren başka birini hiç görmemiştim.”

Köklere geri dön

1999 yılında Contaldo, Donnerhall gibi bir üne sahip olan ancak o zamandan beri tekrar kapanan ilk restoranı “Passione”yi açtı. Ayrıca sobayı giderek televizyonla değiştirmeye başladı. Daha sonra, özellikle 2000'li yılların başında Büyük Britanya'daki mutfak dünyasının asi poster çocuğu haline gelen eski koruyucusu Jamie Oliver'ın ardından daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından tanındı. Öte yandan eski patronu Carluccio ile birlikte konuk olduğu BBC dizisi “İki Açgözlü İtalyan” aracılığıyla. Contaldo ayrıca düzenli olarak yemek kitapları veya en çok satanlar yayınlamaktadır. Son eseri limonlara ve memleketine bir övgüdür.

Bugün bile her güne bir limonla başlıyor – “pekala, sabah espressoma biraz limon kabuğu rendesi ekleyerek” diye yazıyor giriş bölümünde: “Gennaros Limoni: İtalyan mutfağı ve limonlu pişirme“. Limon yiyerek büyüdüğünü söyleyebiliriz” diyor. Evde her zaman limon vardı. “Limon benim, çocukluğumun ve kültürümün bir parçası” diyor. Kitap, köklerine geri döndü, limon bahçelerinde yürüdü, tarifler topladı ve limoncello ve şekerlenmiş limonların nasıl hazırlanacağını öğrendi. Kitap, aynı zamanda Amalfi mutfağına olan sevgisinin bir ilanıdır. Bir zamanlar onun ve Mälzer ile Oliver'ın yemek pişirme tarzını şekillendiren mutfak.

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular