Hemen Engellemeniz Gereken Numaralar

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yeni yıl, yeni şans – Ocak ayında onbinlerce spam arayanın düşündüğü buydu. Listemiz, hangi numaraları doğrudan engelleyebileceğinizi gösterir.

Siber suçlular yeni yılda bile mola vermiyor. Ocak ayında, Alman hanelerinde yine on binlerce istenmeyen arama oldu. Mevsime uygun olarak, “Yeni Yıl, Yeni Mutluluk” sloganını kabul ettiler ve her şeyden önce sözde çekilişlerden etkilenenlerin verilerini almaya çalıştılar.

Ancak ısrarla yüksek olan enerji maliyetleri, Almanları yeni elektrik tarifeleri konusunda ikna etmek veya başka veriler elde etmek için popüler bir hile olmaya devam etti.

Güncel listemizde, geçen ay (Ocak 2023) en yaygın on spam numarasını sizin için özetledik. Söz konusu numaralardan gelen aramaları güvenle görmezden gelebilir, doğrudan kapatabilir veya söz konusu numarayı önlem olarak bloke edebilirsiniz.

Ocak 2023’teki ilk 10 spam numarası

Şaşırtıcı bir şekilde, Ocak ayında en çok şikayet edilen numara (061099690321) ile: dolandırıcılar belirli bir dolandırıcılık kullanmadılar, ancak her aramada sizinle iletişime geçme nedenlerini değiştirdiler. Bununla birlikte, sonunda, tüm aramaların ortak bir noktası vardı: İlgili kişilerin, ister yeni bir sözleşme, ister kazançlı bir para kazanma fırsatı olsun, her zaman bir şeye ikna edilmesi gerekiyordu.

2. sıra (01637875622) tüm zamanların popüler çekiliş çağrılarına gidiyor. Burada arananlara, yarışmaya katılımlarını sürdürmek isteyip istemedikleri soruldu – bu, etkilenenlerin çoğunda soru işaretleri bıraktı, çünkü daha önce hiç telefon yarışmasına katılmamışlardı. Derece 3’te (06924743393805) bir de yarışma hilesi var.

Bunlar, Ocak 2023'ten itibaren en yaygın on spam telefon numarasıdır.
Bunlar, Ocak 2023'ten itibaren en yaygın on spam telefon numarasıdır.

Bunlar, Ocak 2023’ten itibaren en yaygın on spam telefon numarasıdır. (Kaynak: Zeki Çevirici)

Listede ayrıca dolandırıcılar arasında oldukça popüler olan enerji tarifeleri de yer alıyor. Etkilenen bir kişinin bildirdiğine göre, 022166951485 numarasının arkasında (5. sıra), “Alman Merkezi Gaz ve Elektrik Kurumu”ndan sözde ucuz bir elektrik sağlayıcısı vardı. Arayan kişi çok kabaydı ve soruların hiçbirine cevap veremedi – aramanın sonunda hakaret etti ve telefonu kapattı.

Yeni: Avusturya spam numarası. Etkilenen bir kişi şunları bildirdi: “Telefon Avusturya’dan geldi. Ama bölgeden kimseyi tanımıyorum. Bir piyango sözleşmesini iptal etmediğimi söylüyorum, bu nedenle uzatılması gerekir. Piyango oynamıyorum ve nerede yaptım?” verilerimi nereden alıyorlar? Arayan küstahlaştı. Ben de numarayı engelledim.”

Spam aramalardan kendinizi bu şekilde koruyabilirsiniz.

Kendinizi dolandırıcılık girişimlerinden veya potansiyel maliyet tuzaklarından güvenilir bir şekilde korumak için altın kurallar şunlardır:

• Bilinmeyen numaraları geri aramayın. Bu yüksek maliyetlere neden olabilir.
  • Kişisel verileri telefonda doğrulamamalı veya kendiniz adlandırmamalısınız.
  • Bir arayan veya numara size şüpheli geliyorsa, onu görmezden gelmeli veya doğrudan engellemelisiniz.
  • Yazımızda yer alan numaraları çekinmeden hemen engelleyebilirsiniz, bunun spam olduğu kanıtlanmıştır.
Tüm veriler Clever Dialer’ın telefon spam kontrolü tarafından sağlandı ve t-online tarafından işlendi.