Hingel (Doyulmaz Lezzet)

Bakec

New member
Hingel (Doyulmaz Lezzet) Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için:

• 800 gram un
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet yumurta
  • bir ölçü ılık su
Patates harcı için:

• 6 tane orta uzunluk patates
  • 3 tane orta uzunluk soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay bardağı zeytinyağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
Haşlamak için:

• 1.5 lt su
Yoğurtlu sos için:

• Yarım kilo yoğurt
  • 1 büyük sarımsak rendesi
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Üzeri için:

• Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
Hingel (Doyulmaz Lezzet) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Merhabalar.

1. Öncelikle hamurumuzu yoğuralım ki biraz bekleyip dinlensin.
  2. Geniş bir kaba unumuzu yumurtayı ve tuzumuzu koyup ılık su ile yoğuruyoruz.
  3. Hamurumuz öteki hamurlara nazaran bir tık sert bir hamur olması gerekiyor yoğurduğumuz hamurun üzerine ıslak bez ile örtüp dinlenmeye bırakıyoruz.
  4. Şimidi gelelim patatesleri harcına:patatesleri soyup bir ölçü su ile haşlamaya bırakıyoruz.
  5. Haşlanan patateste de öteki bir kaba alıp uygunca eziyoruz o beklerken bir tavaya ince ince kıydığımız soğanlarımızı yağımızı da koyup kavuruyoruz.
  6. ondan sonrasında tuzunu ve baharatlarını koyup 5 dakika kavurduktan daha sonra ezilen patateslerimizi de üzerine koyuyoruz.
  7. 2 dakika harmanlıyoruz ve ocağımızı kapatıyoruz.
  8. Artık gelelim yeniden hamurumuzu bezelemeye. Ben orta büyüklükte altı tane beze yaptım bütün bezelerimi açıp çay bardağı ile form verip üzerine patates harcınızdan 1 tatlı kaşığı koyup kapatıp bir kenara alıyoruz.
  9. Bütün bezeler bittikten daha sonra tencereye suyumuzu ve 1 tatlı kaşığı tuz atıp kaynatıyoruz.
  10. Kaynayan suyun içine hıngellerimizi atıyoruz.
  11. Haşlanan hıngellerimizi çıkarıp yineda koyuyoruz.
  12. Diğerlerinide bu türlü haşlayıp soğuması için bir kenara alıyoruz ben görselde olduğu üzere bir kısmını da eşim hayli sevdiği için kızarttım öylede hoş oluyor. Deneyenlere bir tavsiyede bulunayım dedim.
  13. Artık yoğurdumuza sarımsak ve tuzumuzu koyuyoruz.
  14. En son tavaya yağımızı koyup pulbiber i ekleyip 2 dk daha sonra ocaktan alıyoruz.
  15. Artık bütün materyalleri birleştirelim.
  16. Servis tabağına hıngellerimizi koyup üstüne sarımsaklı yoğurtla birleştiriyoruz.
  17. En üstüne de sosumuzu koyuyoruz ve servise hazır. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.
Hingel (Doyulmaz Lezzet) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı