İklim değişikliği: Bu günlük gıdalar lüks mallara dönüşüyor

Ayden

Global Mod
Global Mod
Şampanya, ıstakoz, havyar – eğer gerçekten mutfakla ilgili bir şeyler yemek istiyorsanız, bu ürünler genellikle listenin başında gelir. Saf lüksü ve kendinizi kısa süreliğine de olsa zengin ve ünlülerin hayatlarına kaptırma hissini temsil ediyorlar. Sonuçta herkes akşam yemeğinde bifteklerini her zaman yaldızlı yiyemez. Lüks, çöküşün yanı sıra ayrıcalıklılığı da ifade eder. Gelecekte bu, yakın zamanda büyük miktarlarda mevcut olan gıdaları da içerebilir.


İlk fiyat artışları zaten cüzdanınızda fark ediliyor: son zamanlarda özellikle kakao ve zeytinyağında. Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü ve Avrupa Merkez Bankası'ndan bir araştırmacı ekibinin Nature dergisinde yayınladığı çalışmanın sonuçlarına göre, tüketiciler gelecekte çok daha yüksek fiyatlar bekleyebilirler. İklim değişikliğinin gıda enflasyonunu daha da artıracağını öngörüyorlar. Tahmine göre 2035 yılına kadar gıda enflasyonunun yıllık yüzde 0,92 ile 3,23 arasında artması bekleniyor.


Bugün ucuz, yarın lüks
Bir ürünü lüks ürün yapan nedir? Bir örnek: istiridye. 19. yüzyılda istiridye hâlâ fakir bir adamın yemeğiydi. İngiltere kıyılarında bol miktarda ve az parayla mevcuttu. Yemek tarihçisi Polly Russell, BBC'ye “Bunlar o kadar bol ve ucuzdu ki şişirmek için güveçlere ve turtalara ekleniyorlardı” diyor. Ancak bu şişman yaşam tarzı bir asırdan fazla zaman sonra ortaya çıktı. Aşırı avlanma ve deniz kirliliği stokların azalmasına neden oldu. Ve sudan ne kadar az istiridye çıkarılırsa itibarları da o kadar arttı. Günlük yemek özel bir incelik haline geldi.


Baharatlarda ise işler tersine gitti. Biber, hindistan cevizi ve tarçın bir zamanlar raflardaki egzotik ürünlerdi; baharatları yalnızca zengin insanlar karşılayabiliyordu. İyi stoklanmış bir baharat rafı artık süpermarketlerde standarttır. Ve bir zamanlar mücevher gibi alınıp satılan değerli baharatlar sıradan hale geldi. Dünyanın en pahalı baharatı olan safran bile ana akım baharatın bir parçası.


Bir ürünün lüks bir ürün olup olmadığı konusunda bulunabilirlik ve fiyat iki önemli unsurdur. Gelecekte, kahve ve kakao gibi temel gıda maddeleri olan gıdalar tekrar listeye girebilir. Çünkü iklim değişikliği ekili alanların yok olmasına neden oluyor. Surrey Üniversitesi Gıda, Tüketici Davranışları ve Sağlık Merkezi direktörü Monique Raats BBC'ye şunları söyledi: “Birçok gıda, birçok insan için karşılanamaz hale gelebilir.”


Aşırı hava koşulları ve mahsul kıtlığı fiyatları artırıyor
Tarım uzmanı Michael Berger, “Bazı gıdaların fiyatlarında ve bulunurluğunda daha büyük dalgalanmalar olacak. Avokado, kakao, kahve, mango, hindistancevizi, papaya ve muz gibi bazı ürünlerin daha kıt hale gelebileceği yıllar olacak” dedi. çevre koruma örgütü WWF “Ütopya” konusunda. Bunun nedenlerinden biri de ekim için gerekli olan iklim koşullarıdır. Birçok ürün için bunlar yalnızca sınırlı bir ölçüde mevcuttur. Aşırı hava koşulları sıklaştıkça mahsul kıtlığı riski de artıyor.


Ama hepsi bu değil. Tüketimin yeniden düşünülmesi, ucuz gıdaların değerinin artmasına ve lezzet haline gelmesine de yardımcı olabilir. Raats, lüks yiyeceklerin aynı zamanda sık veya çok yememeniz gereken ürünler olarak da anlaşılabileceğini söylüyor. Etin önümüzdeki birkaç on yılda çok lüks bir ürün haline geleceğine inanıyor.


Yukarıdaki fotoğraf galerisinde hangi günlük yiyeceklerin gelecekte lüks haline gelebileceğini okuyun.


Kaynaklar: Doğa, BBC, Bakkal Gazetesi, SZ, Ütopya


tpo.