İlber Ortaylı’dan ‘Andımız’ çıkışı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İlber Ortaylı’dan ‘Andımız’ çıkışı
Türk tarihçi İlber Ortaylı, geçtiğimiz gün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ötürüsıyla toplumsal medya hesabı üzerinden bir görüntü paylaştı.

İlber Ortaylı, görüntüsünde 2013 yılında okunma uygulamasına son verilen ‘Andımız’ı gündeme getirdi.

Sözlerine 23 Nisan’ın ehemmiyetini anlatarak başlayan Ortaylı ilerleyen dakikalarda ise ‘Andımız’ sonucuna yansısını lisana getirdi.

“Cumhuriyet boyunca hayli büyük işler becerildi”

Ortaylı, şu tabirlere yer verdi:

“Atatürk’ün Meclis’i kurduğu yani çağdaş Türkiye’nin devlet ve hükümet teşkilatının temellerini attığı, birinci oturumun yapıldığı gündür. O yüzden bunu fazlaca şuurlu olarak çocuklara armağan etti. Bütün Cumhuriyet boyunca hem tıp alanında hem eğitim alanında çocuklar için epeyce şeyler yaptık, büyük muvaffakiyetler sağladık, yeni kuşakların uygun yetişmeleri için hayli büyük işler becerildi. Düzgün öğretmenler yetiştirildi, köy okullarına inildi. Ama tıpkı devirde de maalesef devamlılık isteyen bu hizmetlerin hepsinde bir kalite ve bir amaç değişikliği görüldü.

“MEB, bugün 20-30’lu yılların durumunda değil”

Bugün Türk Ulusal Eğitim Bakanlığı hiç de 1920’lerin 30’ların 40’ların durumunda değil. Bu yalnızca bugünkü yönetimin kusuru da değil. Çok uzun bir vakittir kimi şeyler yerine getirilemiyor.

“Çocukların hayata atılmasında muvaffakiyet sağlayamıyoruz”

60-70’lerden beri hem doğum denetiminde hem çocuk sağlığı konusunda, çocuk vefatları konusunda büyük muvaffakiyetler sağladık. Fakat o çocukların yetiştirilmesi, mesleğe ve hayata atılma konusunda birebir başarıyı sağlayamıyoruz.

“Andımız’ın niçin kaldırıldığını anlamıyorum”

Anlaşılmayan işlerden birisi: Atatürk 23 Nisan günü Türk çocuklarına ne kaygısı? Nasıl olmalarını isterdi? Bu fazlaca açık. Andımız’da bu vardır. ‘Türküm doğruyum, çalışkanım. Ömür; büyüklerimi saymak, küçüklerimi sevmek, yurdumu, ulusumu özümden çok sevmektir.’ Bizim çocukluğumuzdan beri yineladığımız ve ezberlesek de ortasında bir mana bulduğumuz sloganlardan biridir. Bunun niçin kaldırıldığını anlamış değilim. Size düzgün bayramlar diliyorum.”