İşten çıkarılan Getir kuryesinden argüman: Röportaj daha sonrası ‘yıldırma politikaları’ uygulandı

Beykozlu

New member
Süratli teslimat şirketi Getir’in Konya’da röportaj veren ve iktisada ait olumsuz görüşlerini bildiren bir kuryeyi işten çıkardığı savları daha sonrası şirketten ve işten çıkarılan kuryeden açıklama geldi.

Getir, kuryenin işten çıkarıldığını doğrularken, işten çıkarma sebebinin kelam konusu röportajla bir ilgisinin olmadığını deklare etti. Olayın akabinde konuşan motokurye ise hiç bir münasebet sunulmadan işten çıkarıldığını belirtirken, röportajın akabinde yaşanan süreçte şirketten kendisine “yıldırma politikaları” uygulandığı tezinde bulundu.

Getir’den yapılan açıklamada kelam konusu çalışanın Vigo şirketine bağlı olarak “esnaf kurye” olarak çalıştığı tabir edilirken “Kurye bahsi geçen açıklamaları 1 buçuk ay evvel yapmıştır ve bununla ilgili rastgele bir yaptırıma uğramamıştır. şahsi Bilgileri Müdafaa Kanunu niçiniyle bilgileri açıklayamasak da Vigo şirketinden aldığımız bilgiye bakılırsa iş disiplini ile ilgili diğer sebeplerle kontratı sonlandırılmıştır” dendi.

“Olayın unutulduğunu düşünüyorlar, çıkartacaklar”

Motokurye ise işten çıkarılmasına ait yaptığı açıklamada müdürüyle içindeki diyaloğu aktararak “bu biçimde bir durum var, seni işten çıkarmak istiyorlar’ dedi. Ben de, ‘nasıl çıkartacaklar, çıkartamazlar, reaksiyon alırlar’ dedim. O da ‘yok, ortadan vakit geçtiğini düşünüyorlar, olayın unutulduğunu düşünüyorlar, çıkartacaklar’ dedi.” sözlerini kullandı.

“Röportajın sonraki günü zıt davranmaya başladılar”

Kurye, röportaj daha sonrasındaki süreçte kendisine “yıldırma politikaları” uygulandığını öne sürdü. Kurye motorla kaza yaptığını olağanda ödetilmemesine karşın motorun parasının kendisine ödettirildiğini sav etti. Kurye ayrıyeten şu açıklamaları yaptı:

Beni dün işten fiili olarak çıkardılar. Ancak aslına bakarsanız o röportajın sonraki günü fazlaca karşıt davranmaya başlamışlardı. Baskı yapıyorlardı ve tehdit ediyorlardı. İki lafın başı ‘Bak seni çıkartırız, seni çıkartmadığımıza dua et’ falan üzere laflarla bana baskı uyguluyorlardı. bu biçimde çıkartamadılar zira reaksiyon yiyeceklerini biliyorlardı.” dedi.