Köfte Tarifi: Asya köfte nasıl hazırlanır

Ayden

Global Mod
Global Mod
Çin’de günün herhangi bir saatinde servis edilirler: Mantı, örneğin kıyma ve karides gibi canınızın istediği gibi doldurulabilen küçük köftelerdir.

Bir Çin restoranının menüsünde genellikle şu adla anılır: Dim Sum Listelenen: Bu, buharda pişirilen veya kızartılan küçük yemekler için genel bir terimdir. Hamur tatlısı kelimesi ise basitçe hamur tatlısı anlamına gelir – ve bu sadece farklı şekillerde doldurulamaz, aynı zamanda şekillendirilebilir. Aşağıdaki tarifte, sadece birkaç malzemeyle kendinizi dolduran kıyma ve karides ile buğulanmış jiaozi köftelerinin nasıl yapıldığını adım adım açıklıyoruz.

Köfte tarifi için bu malzemelere ihtiyacınız var

: Bahsedilen malzemelerden bazılarını süpermarkette veya internette bulamıyorsanız, en yakın Asya mağazasında bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köfte bu şekilde doğru şekilde hazırlanır.

Köfteleri elinizde tutun ve kıyma ile doldurun

Köfte hem kıyma hem de karides ile doldurulur.

© hhjjxx / Getty Images

Aşama 1: İlk olarak, taze zencefil ve sarımsağı bir havanın içine koyun ve her ikisini de ince bir hamur haline gelene kadar dövün – miktar kişisel zevkinize göre değişebilir. eğer yapmazsan harç Eğer evinizde varsa malzemeleri bir mutfak bıçağıyla da ince küpler halinde doğrayabilirsiniz.

Adım 2: Şimdi kıymayı zencefil ve sarımsakla karıştırın, ardından kütle balık sosu, acı biber salçası, acı biber reçeli, soya sosu ve tuz ve karabiber ile tatlandırılır. Yine malzeme miktarlarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ne kadar çok kullanırlarsa, dolgu o kadar baharatlı olur.

Aşama 3: Karidesin başını, kuyruğunu, kabuğunu ve bağırsaklarını çıkarın – ikincisi, soyulmuş karidesin üst kısmına bir kürdan batırarak ve ince bağırsağı yavaşça çekerek kolayca çıkarılabilir. Daha sonra karidesler çok ince doğranır ve biraz tuz ile karıştırılır ve ince şeritler halinde kesilmiş ıhlamur yaprağı.

Adım 4: Yumurtayı küçük bir kasede çatalla çırpın ve her bir wonton tabakasının bir tarafını onunla fırçalayın. Daha sonra hamurun ortasına kıymalı karışımdan biraz koyun ve yanına aynı miktarda karidesli karışımdan koyun. Alternatif olarak, balık ve eti ayrı ayrı yapraklara yayabilirsiniz.

Adım 5: Tüm kütle köfte üzerine dağıtıldığında, her bir elinize bir tabaka alın ve hamuru birbirine bastırın, böylece hamur tatlısı ya üstte tamamen kapanır ya da katmanların görünmesi için bir açıklık bırakırsınız. Son olarak, cepler ince taze soğan şeritleriyle kapatılır.

Hamur tatlısı hamuru dolguya yakın preslenir

Her şeyi doğru yaptıysanız köfteleriniz böyle görünecek

© chengyuzheng / Getty Images

Buharda pişirme: Köfteler bu şekilde birkaç dakika içinde servise hazır hale gelir.

Buharda pişirirken köftelerin asla su ile temas etmemesine, sadece buharda pişirilmesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, normal bir tencere hazırlamak için çok iyi değildir – eğer yoksa özel kullanım buharlama için.

Çin’deki gibi klasik bir buharlı pişirici kullanmak istiyorsanız, bu geleneksel olanı öneririz. bambu vapur. Küçük buhar sepetleri hem buharda pişirmek hem de servis yapmak için kullanılabilir. 100 derecede yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca yapılan hassas hazırlık sayesinde köfteler özellikle lezzetlidir.

Uç: Bitmiş köfte, havada çabuk kurudukları için pişirildikten hemen sonra yenilmelidir.

İyi bir iştah diliyoruz!

Köfte piştikten sonra böyle görünüyor

Köfteleri bu şekilde şekillendirdikten sonra içini daha iyi görebileceksiniz.

© J88DESIGN / Getty Images

Kendin Yap: Mantı hamurunu kendiniz böyle yapabilirsiniz.

Hırslıysan ve sadece iç harcını değil, mantısını da kendin yapmak istiyorsan sana başka bir rehber daha vereceğiz. Hamuru ceplere hazırlamak için ilk adımda yapmanız gerekenler sadece üç bileşen:

• 250 gram un
  • 125 mililitre sıcak su
  • yarım çay kaşığı tuz

Bu miktar ile yaklaşık 40 köfte gel – köftelerin boyutuna bağlı olarak, sayı elbette biraz değişebilir.

Şimdi aşağıdakileri yapın:

Aşama 1:
Unu tuzla birlikte bir kaba koyun karıştırma kabı ve yavaş yavaş her ikisini de sıcak su ile karıştırın.

Adım 2: Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karışımı ellerinizle yoğurun – tercihen unlanmış bir çalışma yüzeyinde en az on dakika.

Aşama 3: Hamuru dört parçaya bölün ve küçük toplar oluşturun (nemli bir mutfak havlusu ile örtün) 30 dakika dinlendirin.

Adım 4: Ardından hamuru yalnızca bir buçuk milimetre kalınlığında olacak şekilde açın. Şimdi köfteleri biriyle dürtün yuvarlak çerez kesici dışında.

Adım 5: Köfteleri üst üste istifleyin, böylece her katman arasında biraz un olur – aksi takdirde köfteler hızla birbirine yapışır.

Adım 6: Hamurların hepsini ceplere doldurduğunuzda ya hemen doldurmaya başlıyorsunuz ya da hamur uzun süre dayanmadığı için mantıları dondurmanız gerekiyor.

Ve son bir ipucu: Gerçek bir hamur tatlısı uzmanı olmak istiyorsanız, önceden hazırlanmış hamuru her cep için küçük bir top haline getirmeniz ve ardından her bir hamur tabakasının merkezi kenardan biraz daha kalın olacak şekilde yuvarlamanız gerekir. Bu, köfteleri doldurmayı kolaylaştırmalıdır. Ancak bu yöntem çok daha karmaşıktır ve bu nedenle herkes için uygun değildir.

Mantı tarifleri için pratik aksesuar

Yukarıda belirtilen ve köfte hazırlamak için kesinlikle ihtiyaç duyduğunuz (çünkü buharda pişirilmeleri gerekir) bambu buharlı pişiriciye veya buharlı pişiriciye ek olarak, hazırlamayı sizin için kolaylaştıracak bir dizi başka araç vardır. Özellikle hamuru kendiniz hazırlarsanız – burada yapabilirsiniz Paslanmaz çelik oklava veya Odun oldukça yardımcı olmak Klasik merdanenin aksine, bu merdane özellikle ince hamurları açmak için daha uygundur.

Köftelerinize özellikle düzgün ve düzgün bir tasarım vermek istiyorsanız, klasik bir model de seçebilirsiniz. Mantı Eski Seti kullanmak. Plastik kesiciler başlangıçta İtalyan köftelerini doldurmak için tasarlanmış olsa da, üç farklı boyutta köfte yapmak için de uygundurlar. İşte böyle işliyor: Mantıları kesip kalıba koyuyorsunuz, içlerini doldurup kapatıyorsunuz ya da bıçakları birbirine katlayarak köftelere şekil veriyorsunuz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgi burada mevcuttur.

#Konular