KOSGEB’den, afetten etkilenen bölgelere sıfır faizli takviye kredisi

Beykozlu

New member
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi (KOSGEB) Lideri Hasan Basri Kurt, “Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli takviye kredisi veriyoruz” dedi.

Kurt, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Rize’de birinci vakit içinderda Rize Valisi Kemal Çeber’i makamında ziyaret etti.

bir süre Vali Çeber ile görüşen Kurt, yaklaşık 20 gün öncesine kadar Rize ve Artvin’de sel afeti yaşandığını hatırlattı.

Selden daha sonrasında devletin müdahale ettiğini belirten Kurt, afetin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanların bölgeye gelerek incelemelerde bulunduğunu anımsattı.

Kurt, KOSGEB olarak kendi üzerine düşeni yapacaklarını vurgulayarak, “İşletmelerin ziyanlarını en azından bir nebze de olsa hafifçeletmek için bir kredi deklare ettik. Mağdur olan işletmelerimizi hem ziyaret etmek ve nasıl uygulayacaklarını anlatmak için buradayız” diye konuştu.

Maalesef son günlerde afetler yaşandığını lisana getiren Kurt, şunları söylemiş oldu:

“Bir taraftan sel olurken öteki taraftan hepimizin canını yakan yangın afetimiz var. Akdeniz bölgesinde Hatay, Mersin, Antalya, Muğla ve Adana’da yaygın bir biçimde afet yaşanmakta. Bir taraftan selin ziyanlarını tazmin açısından hükümetimiz çalışırken biz de işletmelerin ayağa kalkması için KOSGEB olarak bir kredi paketi deklare ettik. Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli dayanak kredisi veriyoruz. Bir yıl ödemesiz olacak. Bir yılın sonunda 24 ay bir ödeme müddeti olacak. İşletmelerimiz bu krediden faydalanacak. İşletmelerinin ziyanlarını gidermek ve süratli bir biçimde işlerini sağlamaları istiyoruz. Birebir biçimde yangından ziyan nazarann işletmelerimiz birebir paketten faydalanıyor olabilecekler. Müracaatlar KOSGEB ve e-devlet üzerinden süratli bir biçimde yapılabilir. Evrak yahut fiziki manada bir şey istemiyoruz. Bütün süreçleri evraksız bir biçimde takip ediyoruz. Ziyan goren işletmeler KOSGEB’in bu kredisinden faydalanabilirler. Afetten etkilenen bölgelere yönelik acil takviye kredisini başlatıyoruz. ” A.A.