Mainz 05, Anwar El Ghazi’yi eledi

Beykozlu

New memberMainz 05 harekete geçiyor. Enver El Gazi, Filistin yanlısı görevinin ardından kulüpten serbest bırakıldı.


Bundesliga kulübü Mainz 05, sosyal ağlardaki İsrail karşıtı paylaşımına yanıt olarak Anwar El Ghazi ile yollarını derhal ayırdı. Resmi bir açıklamada şöyle deniyor: “1. FSV Mainz 05, Anwar El Ghazi’yi antrenman ve oyunlardan kurtarıyor.”


Ve devamı: “Muafiyet, 28 yaşındaki gencin Pazar akşamı silinen sosyal medya paylaşımına bir tepkidir. Bu mesajda El Ghazi, Orta Doğu’daki çatışma konusunda Türkiye için tahammül edilemeyecek bir pozisyon aldı. Kulüp Açıklamadan önce yönetim kurulu ve oyuncu arasında ayrıntılı bir tartışma yapıldı.”


Mainz 05’e henüz Eylül ortasında katılan El Ghazi, öğle vakti antrenmanı bırakmıştı. 28 yaşındaki Hollandalı daha önce başka şeylerin yanı sıra şunları söyleyen bir gönderi paylaşmıştı: “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak.” Demek istediğim Filistin’in Ürdün’den Akdeniz’e kadar uzanması. Bu bir anlamda İsrail’in var olma hakkını inkar ediyor. Gönderi daha sonra silindi ve Pazartesi günü “Filistin’in yanındayım” yazan bir profil fotoğrafı da ortaya çıktı. Salı günü bu fotoğrafın yerini El Ghazi’nin yüzünün bir resmi aldı. Olayı ilk kez “Bild” haber yaptı.


“Mainz 05, Orta Doğu’da onlarca yıldır devam eden karmaşık çatışmaya ilişkin farklı bakış açıları olduğuna saygı duyuyor. Ancak kulüp, bu gönderinin içeriğine mesafe koyuyor çünkü bu, bizim değerlerimizle el ele gitmiyor. kulübü” şeklinde kulüp açıklamasına devam edildi.