Merkez solun adayı Udine’nin yeni belediye başkanı Alberto Felice De Toni oldu.

Abel

New member
Pietro Fontanini’yi yendi ve Udine belediye başkanı seçildi: merkez sol aday Alberto Felice De Toni kimdir?

İle ilgili Ilaria Minucci Yayınlanan 17 Nisan 2023

Kim Alberto Felice De ToniUdine belediye seçimlerinde giden belediye başkanını yenerek oy pusulasını kazanan merkez sol aday Peter Fontanini.

Alberto Felice De Toni, Udine’nin yeni belediye başkanı: oy pusulası

Udine belediye seçimleri vesilesiyle yapılan oylamada, Pd adayı Alleanza Verdi-Sinistra ve Azione-Italia Viva’nın zaferiyle tüm tahminler alt üst oldu, Alberto Felice De Toni. İkincisi, aslında, giden belediye başkanını yendi Peter Fontanini, merkez sağa yönelen tüm partiler tarafından destekleniyor ve tercihlerin %53’ünü kazanıyor. İlk turda Fontanini öndeydi.

Bu arada, Udine’deki belediye seçimlerinin en büyük kaybedeni, ilk turda desteklediği Movimento 5 Stelle oldu. İvano Marchioloyların sadece %9,24’ünü alabildi.

Anket sonucunu öğrenen De Toni, zaferi şu sözlerle yorumladı: “Udine değişmeyi seçti. Şimdi kolları sıvayacağız diyemem çünkü bu uzun seçim kampanyasının ilk gününden itibaren kolları sıvadık” dedi.

Merkez sol adayı kim? Üniversite kariyeri ve siyaset

Mühendis De Toni, Udine Üniversitesi’nde tam bir ekonomi-yönetim mühendisliği profesörüdür ve 2019’dan beri CUOA Business School’un, yani ABD’de bulunan yönetim okulunun bilimsel direktörlüğünü yapmaktadır. Altavilla Vicentina. Onun rehberliğinde okul, sınırlarını Kuzeydoğu’nun ötesine genişleterek ulusal bağlamda bir referans noktası haline geldi ve Roma’daki La Sapienza, Torino Politeknik, Palermo, Bolzano, Bari ve Trieste’deki Sissa gibi üniversitelere genişledi.

Bilimsel faaliyet söz konusu olduğunda, Udine’nin yeni belediye başkanı, üretim organizasyonuna, inovasyon yönetimine ve karmaşıklığın yönetimine özel önem vererek, esas olarak yönetim mühendisliğini ele alan yaklaşık 380 bilimsel yayın üretti.

Üniversite kariyeri ile ilgili olarak, 2000-2006 yılları arasında İşletme Mühendisliği lisans kursu başkanlığı, 2006-2012 yılları arasında Mühendislik fakültesi başkanlığı ve 2013-2019 yılları arasında Magnifico Rettore başkanlığı yapmıştır. Ayrıca, 2015-2018 yılları arasında Genel Sekreterlik yapmıştır. İtalyan üniversitelerinin rektörlerinin ulusal konferansı. Ancak Şubat 2019’dan Mayıs 2021’e kadar CRUI Vakfı’nın başkanıydı.

De Toni, Udine’deki seçimleri kazanmadan önce çeşitli pozisyonlarda Margherita’ya kaydolmuştu. Örneğin, Istituto Superiore di Sanità’nın bağımsız değerlendirme organının başkanı, Palermo Üniversitesi’nin değerlendirme çekirdeğinin başkanı ve yine Avrupa Akademisi’nin sıradan bir üyesiydi.