Microsoft, neredeyse on yıl sonra Windows 8.1’e son veriyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Windows 8.1 için kapalı: Microsoft nihayet işletim sistemi desteğini sonlandırıyor. Daha fazla kullanım bir güvenlik riskidir.

Microsoft, 10 Ocak 2023’te Windows 8.1 desteğini sonlandıracak. Şirkete göre, bundan sonra işletim sistemi artık herhangi bir güvenlik güncellemesi almayacak. Son teslim tarihinden sonra Windows 8.1’in sürekli kullanımının yüksek bir güvenlik riski oluşturduğu söyleniyor.

Ve ayrıca: “Windows 8.1 çalıştıran cihazlarınız varsa, onları daha yeni bir sürüme yükseltmenizi öneririz. […] Windows sürümünü güncelle”. Örneğin, cihazlar mevcut Windows 11 sürümünün teknik gereksinimlerini karşılamıyorsa, bu, Windows 10’un halefi olabilir.

Kullanıcılar, Microsoft’un buradan indirilebilen “Bilgisayar bütünlük denetimi uygulaması” ile bilgisayarın Windows 11’in donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenebilir. Ve burada Microsoft’un mevcut işletim sistemi için kurulum talimatlarını bulacaksınız.

Güncellemeden önce kişisel verileri yedekleyin

Daha eski bilgisayarlar için: Windows 10’a yükseltme yapmadan önce, kullanıcılar kişisel verilerini harici bir sabit sürücü gibi PC dışındaki bir depolama ortamına yedeklemelidir.

Windows 10’a yükseltme yardımcısı daha sonra Microsoft’tan indirilebilir. Bu, çift tıklama ile başlar. Kullanıcılar daha sonra programın diğer talimatlarını takip etmelidir.

Genellikle bilgisayar kasası üzerindeki bir etikette bulunan Windows lisans anahtarı hala geçerlidir.

Microsoft’a göre Windows 10 Home ve Pro desteği 14 Ekim 2025’te sona erecek. Bu şu anlama geliyor: O zamana kadar Windows bilgisayarlar altı ayda bir önemli işlev güncellemeleri almaya devam edecek. Son teslim tarihinin uzatılması oldukça mümkündür.