Münih, 105 casus uçağı gönderecek

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Alman şirketi Quantum Systems, Ukrayna’ya 105 insansız hava aracı daha teslim edecek. Federal hükümet finansmana katkıda bulunur.

Münih’te start-up Quantum Systems, casus uçaklarından 105 tanesini daha Ukrayna’ya gönderecek. Bu “Handelsblatt” tarafından bildirildi. Sipariş değerinin 20 milyon euro civarında olduğu söyleniyor. Federal hükümetin finansmana katılacağı söyleniyor.

Quantum Systems’a göre, Ukrayna halihazırda 33 sözde Vector keşif uçağı kullanıyor. Şirket, web sitesinde “en zor koşullar altında benzersiz performans gösterdiğini” kanıtlamayı başardı.

Ukrayna, cihazları, örneğin, Rus birliklerinin hareketlerinin video kayıtlarını yapmak ve Ukrayna ordusunun hedefleri bulmasına yardımcı olmak için kullanıyor. Kuantum Sistemleri “istihbarat, gözetleme ve keşif operasyonları” hakkında yazıyor.

Gelecekte, drone operatörleri sahada eğitilecek

Quantum Systems kurucu ortağı Florian Seibel: “Demokratik değerlere olan inancımız ve Ukraynalı askerlerin her gün karşılaştığı zorluklar, bizi daha da motive ediyor ve geliştirme süreçlerimizi hızlandırıyor.”

Münih’teki start-up, insansız hava araçlarına ek olarak, gelecekte Ukrayna’da cihazları için eğitim kursları sunmak istiyor. Bu amaçla ülkede bir “eğitim ve destek tesisi” kurulacaktır. Orada dronlar için yedek parça ve onarım seçenekleri de olmalı.

Quantum Systems 2015 yılında kuruldu. Yatırımcılar arasında Berlin risk sermayedarı Project A ve Alman milyarder Peter Thiel’in risk sermayesi şirketi Thiel Capital yer alıyor.