“Neden üzüleyim ki?”

semaver

New member
Parlak bir zihne sahip olduğu düşünülüyor ve akıllı mizahı temsil ediyor: Wigald Boning. Bir röportajında T-online'a beş çocuk babasının neden mezun olamadığını anlatıyor.

Gösterişli kıyafetler, çılgın fikirler ve her zaman iyi bir ruh hali içinde: Wigald Boning, televizyonda popüler bir tipi temsil ediyor. Tuhaf kuş, komik adam. Peki Wigald Boning adlı adam hakkında ne biliniyor? 57 yaşındaki oyuncu, kendisinden 21 yaş küçük opera sanatçısı Teresa Tièschky ile 2017 yılından bu yana evli. Ondan üç çocuğu var; en küçük oğlu Oscar geçen yıl doğdu. Boning'in önceki ilişkisinden ikizleri var.

Wigald Boning, t-online'a beş çocuk babası olarak hayatını, FDP'li bir ailede büyüdüğünü ve trafik ışığı koalisyonunun çalışmalarını nasıl değerlendirdiğini anlattı.

t-online: Bay Boning, siz ne mesleki eğitimi tamamladınız ne de eğitim gördünüz. Kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı olarak başarıya ulaştınız mı?

Wigald Boning:
Öyle diyebilirsin. Okuldayken kendim bir şeyler öğrenmekten keyif alırdım, böylece en azından sağlıklı bir bilgiye sahip olurdum ve ne yaptığımı biliyormuş gibi davranabilirdim.

“Tehlikeli yarı bilgi” terimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bundan yanlış sonuçlar çıkarırsanız bu tehlikeli olabilir, ancak kendi kendinizi yetiştirdiğinizi ve bazı şeyleri yalnızca yarısını öğrendiğinizi bildiğiniz sürece çok az şey olabilir. Geriye kalan her şey, kişinin kendisini tehlikeli bir şekilde abartmasının sonucudur. Ancak bunun yarım bilgiyle hiçbir ilgisi yoktur; temelde kendi söylediğiniz saçmalıklarla, üzerinde düşünülmeyen bir ilişkiniz olduğu gerçeğiyle ilgilidir.

Bununla birlikte, kişi bu kadar yarım bilgiyle bütün bir kariyeri sürdürebilecek gibi görünüyor.

Aslında: Okumadım çünkü 15 yaşımda caz müzisyeni olmak istediğimi biliyordum. Hangi büyük caz müzisyeni daha önce eğitim almış? Hiç kimse. Hepsi doğaçlama yaptı. Doğaçlama da bana çok yakışan bir şey.

Tırnak işareti

Güvenilir bir temelde hareket edebilmem için şimdi bir şeyler öğrenmem gerektiğini, gerçek bir şey öğrenmem gerektiğini düşünme ihtiyacını hiç hissetmedim.

Wigald Boning

Kariyer yolculuğunuzdan memnun musunuz?

Hayattaki yolum başlangıçta içler acısı değil, tam tersine. Şansım ve merakımın gücü sayesinde kendim için başardıklarım beni kutsuyor. Bu otodidaktizm aynı zamanda “deneme yanılma” ilkesine göre ilerlemeniz ve sonunda şov dünyasında insanları eğlendirebileceğiniz bir yöntem geliştirmeniz gerçeğiyle de ilgilidir – özellikle kötü olsanız bile şeylerde.

Bu bir noktada aklına gelmiyor mu?

Aslında değil. Güvenilir bir temelde hareket edebilmem için şimdi bir şeyler öğrenmem gerektiğini, gerçek bir şey öğrenmem gerektiğini düşünme ihtiyacını hiç hissetmedim. Her zaman geriatri çalışması yapabileceğimi düşünmüştüm ama bu konuda gerçekten ciddi olmadığımı ve bunun gerçekleşmeyeceğini zaten biliyorum.

Bunun için çok tembelim.

Geriye dönüp son 30-40 yıla baktığınızda, bugün sahip olduğum bilgiyle bunu daha farklı yapardım dediğiniz hiçbir şey yok mu?

Ne yapmalıydım? Çıkış? El sanatları çıraklığı mı yapıyorsunuz? Hayır, asla öyle bir düşüncem olmadı. Geriye dönüp baktığınızda on yılın geçmesine şaşırdığınızı biliyorum. Ama bir dönüşü kaçırdığımı hissetmedim. Hiç kötü hissetmedim.

Bunu ben de bazen kendime soruyorum. Belki işin içinde çok fazla şans vardı. Ama son 30 yılı gayet iyi atlattım, asıl mesele bu.

Şans – ya da belki gerekli cesaret. Sonunda Abitur'unuzu 1.6 final notuyla tamamladınız.

Evet ama bu Aşağı Saksonya'da 1970'lerdeydi. Bu yüzden bugünlerde bunun değerinin ne olduğunu söyleyemem.

Bunun için çok şey yaptın mı, yoksa aklına mı geldi?

Uçarak gitmedim ama pek bir şey öğrenmedim. O zamanlar bir gruptaydım, konserler veriyorduk ve öğleden sonraları evdeki küçük saunada saksafon çalışarak geçiriyordum. Bu aslında hayatımın daha büyük bir kısmıydı. Okul bana her zaman kayıt yapma ve konserlere gitme izni veriyordu. Abitur daha çok yan yanaydı.