Nedim Türkmen: bir daha değerleme oranlarında pandemi dikkate alınmadı; Emlak Vergisi’nde fahiş artışlar yolda

Beykozlu

New member
Sözcü muharriri Nedim Türkmen, “Emlak Vergisi’nde fahiş artışlar yolda” başlıklı bugünkü yazısında, bir daha değerleme oranlarında pandeminin dikkate alınmadığını belirterek, “O niçinle vergi bedellerinin 2021’e kadar her yıl bir daha değerleme oranının yarısı kadar artırılarak ulaşılan bedelin %25 fazlası ile sonlandırılmasına ait yasal düzenleme yapılmalı” diye uyardı.

“Milyonlarca Emlak Vergisi mükellefinin 2022 yılından itibaren ödeyeceği Emlak Vergisi fiyatlarının 3-5 kat artması kararınu doğuracak süreçlerin başlangıcını teşkil eden, yeni Takdir Komitesi kararlarından bahsetmek istiyorum” diyen Türkmen, devamında şunları kaydetti:

“Emlak Vergisi’nde 2002 yılında beyanname verme uygulaması kaldırılmıştır. Bu uygulamanın yerine, 4 yılda bir Takdir Kurulları’nca emlaka ve yere ilişkin minimum ölçüde ünite paha tespiti yaptırılması düzenlemesi getirilmiştir. Ayrıyeten Hazine ve Maliye ile Etraf ve Şehircilik Bakanlıkları, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 29’uncu unsuru kararı ile tıpkı kanunun 31’inci hususu uyarınca hazırlanan yönetmelik kararlarına nazaran; bina metrekare olağan inşaat maliyet bedellerini, uygulanacağı yıldan 4 ay evvel ortaklaşa tespit ve Resmî Gazete ile ilan ediyorlar.

Binalar için vergi kıymeti; bina metrekare olağan inşaat maliyetleri ile Takdir Kurulları’nca hesaplanan arsa yahut arsa hissesi kıymetleri de dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Emlak vergi kıymetleri ilgili belediyelerce, takdir komiteleri tarafınca takdir olunan ünite pahalar dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Emlak kıymetlerindeki bu artışın birebir biçimde Emlak Vergisi’ne de yansıyacağı aşikardır.”

“Askıya çıkan yeni vergi bedellerinin fahiş olarak belirlenip belirlenmediğine hangi ölçütlere nazaran karar vermek gerekir?”

Yazısına, “Askıya çıkan yeni vergi kıymetlerinin fahiş olarak belirlenip belirlenmediğine hangi ölçütlere bakılırsa karar vermek gerekir?” sorusunu sorarak devam eden Türkmen, şunları kaydetti:

■ Birinci evvel bir daha değerleme oranlarına bakalım: 2018 yılı bir daha değerleme oranı %23.73, 2019 yılı %22.58 ve 2020 yılı %9.11 olarak gerçekleşmiştir.

■ İkinci olarak son değerleme takdirinden Haziran 2021 tarihine kadar gerçekleşen enflasyon oranına bakalım:

2018: %20.30

2019: %11.84

2020: %14.60

2021: %16.59 (ilk 5 aylık)

■ Üçüncü olarak da, Mart 2020’den bu yana pandemi niçiniyle bilhassa işyeri kira geliri elde eden mülk sahiplerinin tam ve kısmi kapanma periyotlarında kimi aylar hiç kira geliri elde edemediklerini, birtakım aylarda da yarım kira uygulamak zorunda kaldıklarını, hala de durumun normalleşemediğini dikkate almamız gerekmektedir. Ayrıyeten pandeminin tesiri ile hane halkı gelirlerinde önemli azalma olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Son 3 gündür bilhassa büyük kentlerde yaşayan mülk sahibi okurlarımdan, yeni belirlenen vergi kıymetlerinin fahiş olarak belirlendiğine ait mailler aldım. Yanda yeni belirlenen vergi kıymetlerinin %100’den %350’ye ulaşan oranda fahiş olarak belirlendiğini gösteren bir örnek yer almaktadır.”

“Benim teklifim…”

“Gerçekleşen bir daha değerleme ve enflasyon oranlarını ile bilhassa pandemi sürecinin hiç dikkate almadan, büsbütün gelir maksadı ile belirlenen afaki ve fahiş değerlemelerin önüne geçmek iktidarın bakılırsavidir” diyen Türkmen, “Benim teklifim; vergi bedellerinin 2021 yılına kadar her yıl bir daha değerleme oranının yarısı kadar artırılarak, ulaşılan pahanın %25 fazlası ile sonlandırılmasına ait yasal düzenleme yapılmasıdır” görüşünü tabir etti.

Yazının tamamını okumak için .