Neobank Ruuky iflas etti: Yüzbinlerce Alman etkilendi

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Almanya merkezli bir banka, ekonomik krizin ardından diz çöktü. Şimdi müşteriler ne olacak?

Neobank Ruuky geçen haftadan beri web sitesinde üzücü bir ipucuyla selam veriyor: “Maalesef Ruuky iflas davası açmak için başvuruda bulunmak zorunda kaldı ve şu anda bankanızın geleceği üzerinde çalışıyoruz.”

Ortalama 16 yaşında olan Hamburger Bank’ın genç müşterileri şokta. Sosyal medya kanallarında şöyle yazıyorlar: “Size e-posta ile ulaşamıyorum!” ve “Para akışını topladım”.

Tasarruf risk altında mı? Ruuky’nin iflas başvurusu aslında müşteriler için ne anlama geliyor:

Bakiye etkilenmedi

Ruuky şunları vaat ediyor: “Hesapların ve varlıkların elden çıkarılması etkilenmeyecek.” Anlamı: kredi bitmemeli, ödemeler ve transferler hala mümkün olmalı ve para kartları çalışmalıdır. Ödemeler de mümkün olmalıdır.

Artık ne mümkün değil: Yeni hesap açılamıyor ve gerçek zamanlı yüklemeler ve uygulamanın harçlık asistanı artık sunulamıyor.

İflasa ne yol açtı? Ruuky’nin kurucusu Jes Hennig, “Finance Forward” dedi: “Mevcut piyasa ortamında yeni sermaye elde edemedik.” Bunun temel nedenlerinden biri, küresel ekonomideki mevcut belirsizliktir. Ruuky: “Şu anda finansörler daha fazla yatırım yapma konusunda çok temkinli.”

Edinilen bilgiye göre, Ruuky GmbH’nin geleceği için sonraki adımlar şu anda Hamburg’da bir iflas yöneticisi ile birlikte belirleniyor. Ruuky, “İflas bizim için zor bir adım ama aynı zamanda bir fırsat da sunuyor. Ruuky ve vizyonumuz üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” diye yazıyor.

Aslında bir neobank nedir?

Ruuky gibi sözde neo-bankalar, mobil uygulama ile ilgili para kartı arasındaki bağlantıda uzmanlaşmış kredi kurumlarıdır. Başlangıçta Pockid olarak adlandırılan Ruuky Bank’ta, özellikle 18 yaşın altındaki genç yetişkinlere ilk finansal kararlarını kesin olarak verme fırsatı verilecekti.

Kendi paralarını yönetebilir veya tasarruf planları oluşturabilirler. Üç yıl önce kurulan Ruuky’nin yaklaşık 250.000 müşterisi var. Ruuky şu anda yaklaşık 20 kişiyi istihdam ediyor.