Neptün'ün Arkasındaki İkinci Dünya mı? Güneş sistemimizdeki 9. gezegenin kanıtı

Bilgin

Global Mod
Global ModGüneş sistemimizin sınırında çok sayıda cüce gezegen var. Ancak Japon araştırmacılar orada başka bir keşif daha yaptıklarını iddia ediyorlar.


Daha önce bilinmeyen, Dünya benzeri bir gezegen güneş sistemimizin kenarında saklanıyor olabilir. Bir grup araştırmacı, Güneş'ten en uzak gezegen olan Neptün gezegeninin arkasında ilgili gözlemleri “The Astronomical Journal”da yayınladı.


Bilim insanları, Plüton ve Eris gibi cüce gezegenlerin oluşturduğu Kuiper Kuşağı'ndaki nesnelere bakmışlardı. Burada ayrıca çok sayıda kuyruklu yıldızın ve az araştırılmış Trans-Neptün Nesneleri'nin (TNO'lar) olduğu söyleniyor. Bunlardan Sedna adı verilen biri büyük ölçüde buzdan yapılmış ve kırmızımsı renktedir. 2003 yılında keşfedilmişti ve zaten gezegen adayıydı.


Yalnızca yeni bir gezegen anormallikleri açıklıyor


Ancak şimdi gökbilimci Patryk Sofia Lykawka liderliğindeki araştırmacılar yeni bir gözlem yaptı. Yörüngesi, çevresindeki diğer gök cisimleri gibi aslında ancak Dünya büyüklüğünde bir gezegenin varlığıyla açıklanabilir.


Bunun temeli, güneş sistemindeki farklı yerçekimi kuvvetlerinin bilgisayar simülasyonları ile sağlanmaktadır. Araştırmacıların makalelerine göre, şu ana kadar sadece teori olarak var olan Dünya benzeri bir gezegen, gözlemlenen anormallikleri açıklayabilir. Dünya'dan üç kat daha büyük ve Güneş'ten Dünya'dan yaklaşık 500 kat daha uzakta olacaktır.


Japonya'daki Kindai Üniversitesi'nden yazarlar Patryk Sofia Lykawka ve Japonya'daki Ulusal Astronomi Gözlemevi'nden Takashi Ito, “Dünya benzeri bir gezegenin ve dış güneş sistemindeki özel yörüngelerde bulunan birkaç TNO'nun varlığını tahmin ediyoruz” diye yazıyor. “Kuiper Kuşağı gezegen senaryosunun sonuçları, dış güneş sisteminde henüz keşfedilmemiş bir gezegenin varlığını destekliyor” [und] aynı zamanda yeni TNO keşiflerinin varlığını da öngörüyor.”


Eğer tahmin gerçekleşirse güneş sistemimizde yalnızca dokuzuncu bir gezegen olmayacaktı. Bilim insanları, bir gezegenin gerçekte ne olduğunun tanımının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak iddia edilen gezegeni henüz kimse görmedi. Japonlar şimdi bilim camiasını teorilerini test etmeye çağırıyor. Eğer TNO'lar 150 Güneş-Dünya boylamında bulunursa bu bir onay olacaktır.