Netflix, 2023 yılına kadar şifre paylaşımını durdurmayı planlıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Netflix, hesapları paylaşarak değerli gelirini kaybediyor. Raporlara göre, grup önümüzdeki yıl buna karşı önlem almayı planlıyor.

Wall Street Journal, insanları “duruma aşina” olarak alıntılayarak, Netflix’te şifre paylaşımının sona ermek üzere olduğunu bildirdi. Akış sağlayıcı, yıllardır hesap paylaşımına karşı nasıl önlem alınacağını düşünüyor. Netflix şimdi sorunu 2023’te çözmek istiyor.

Neden? Wall Street Journal’a göre, 100 milyondan fazla kişi, paylaşılan şifreleri kullanarak hizmeti görüyor. Şifreleri aile üyelerinden veya arkadaşlarından ödünç aldıkları söyleniyor. Sonuç olarak, grup potansiyel geliri kaybeder.

CEO Reed Hastings, bir şirket toplantısında sorunun son iki yıldır üstü kapatıldığını söyledi. Bunun nedeni ise pandemi döneminde yaşanan canlı yayın patlamasıydı. Bu süre zarfında çok sayıda yeni abone vardı.

Gazete yazmaya devam ederken, şirket artık bu yıl müşteri sayısındaki düşüşten daha fazla endişe duyuyor. Bu nedenle Netflix, gelecekte şifrelerin paylaşılmasını önlemek için “sert önlem almak” istiyor.

Müşteriler üzerindeki baskı adım adım oluşturulmalı

Netflix bunu nasıl yapmayı planlıyor? Wall Street Journal’a göre Netflix, ilk adım olarak bu yıl yardım sayfalarında hesapların yalnızca birlikte yaşayan kişiler tarafından paylaşılabileceğine dikkat çekti.

Önümüzdeki yıl Netflix, hesapları paylaşan kişilerden ödeme yapmalarını istemek istiyor. Müşteriler üzerindeki baskının adım adım oluşturulması gerektiğini söylüyorlar. Şirket, ABD’deki ödeme talebiyle başlamak istiyor.

Netflix, paylaşılan parolaları kimin kullandığını nasıl tanımayı planlıyor? Şirket, bunun için kullanıcıların IP adreslerini kullanmak istediğini belirtmişti. Paylaşılan hesapları tanımlamak için cihaz kimlikleri ve hesap hareketleri de kullanılmalıdır.

Disney+ ve diğer sağlayıcılar da aynı şeyi yapabilir

“Wall Street Journal” yazmaya devam ederken, Netflix şifre paylaşımıyla uğraşan ilk yayın sağlayıcıdır. Ancak gazete, yatırımcılar ve medya yöneticilerinden alıntı yaparak, muhtemelen son şirket olmayacak.

Diğer akış rakiplerinin de kayıplarla mücadele ettiği söyleniyor. Önümüzdeki yıllarda, para kazanma ve büyümeye devam etme baskısı, Disney+, HBO ve Paramount+ gibi hizmetleri de bölünmüş hesap sorunuyla boğuşmaya itebilir.