Noel’de Oburluk: Uzman kendimizi bundan nasıl koruyacağımızı açıklıyor

Ayden

Global Mod
Global Mod
Cevizlerin baştan çıkardığı, akrabaların semirdiği: Beslenme uzmanı Dagmar von Cramm, Noel’de kendimizi oburluktan nasıl koruyabileceğimizi açıklıyor. Peki kendimizi bizim için iyi olandan daha fazlasıyla doldurduğumuzda ne işe yarar?

Bayan von Cramm, tatil kiloları hakkında gerçekte ne düşünüyorsunuz?
Bu yüzden artışı sınırlar içinde tutmaya çalışacağım. Çünkü olay şu ki, her Noel’de yalnızca bir veya iki kilo alırsanız, 20 yıl içinde bu 20 ila 40 kilo olacaktır. Bunu kendinize açıkça belirtmelisiniz.

Noel sezonunda birçok kişi diyetine ara veriyor ve fazla olanları alıyor Tatil kilosu satın almak için, ancak daha sonra tekrar oruç tutmak için…
Bu kadar orucun en sağlıklı şey olmadığını yapılan çalışmalardan biliyoruz ama yine de kabul edilebilir buluyorum. Elbette bayram sezonunu, tadını çıkarabileceğiniz, ancak sonsuza kadar geçiremeyeceğiniz şekilde düzenlemek daha mantıklıdır. O zaman bir kilo daha fazla kilo alabilirsiniz, ancak genellikle bunu geri alabilirsiniz – örneğin, Ocak ayında kurabiye yemeyi bırakırsanız ve belki daha az alkol içerseniz.

Ağırlığın ileri geri hareketi birkaç hafta içinde vücuda ne yapar?
Vücudun hangi kilonun Noel kilosu olduğunu hatırlaması ve sonra “Oh, önce onları kaybedeceğim” diye düşünmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu böyle değil. Kilo verirseniz yağ hücreleri parçalanır, kas hücreleri de aynı şekilde. Sorun şu ki, kas kütlemiz ne kadar azsa enerji ihtiyacımız da o kadar düşük oluyor. Yani daha önce yaptığımız gibi oruçtan sonra yemeye devam edersek, bu zaten çok fazla olur ve tekrar kilo alma riskiyle karşı karşıya kalırız. Bu mekanizma yo-yo etkisi olarak bilinir.

Bir tabak Ras el NENI Tavuğu

Izgara tavuk
Kızartılmış kazı unutun! Haya Molcho’nun bu Noel menüsü Levanten tatilinin büyüsünü yansıtıyor

21.12.2023

Ama bu da kolay değil. Her yerde baştan çıkarmalar. Bir Somun köşesi şurada kızarmış ördek, şurada seni şişmanlatmak isteyen akrabalar. Hayır demek bizim için neden bu kadar zor?
Yuvarlak masada birlikte yemek yemek, ailelerin birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmesinin önemli bir parçasıdır. Oradan ayrılmak aynı zamanda bu topluluktan kopmak anlamına da geliyor. Yemeği sunan kişi bazen reddedilmiş olarak algılanır ve incitici olarak görülür. Noel’de özellikle uyuma ihtiyacımız olduğu için herkesi memnun etmeye çalışıyoruz ve buna hayır dememek de dahil.

Ya tatil kiloları ya da çabuk akrabalar; veba ile kolera arasındaki seçim gibi geliyor kulağa…
Bunun iyi bir yolu birbirinizle önceden konuşmak, randevu almak ve hatta belki bir kod kelime düşünmektir. Şöyle diyebilirsiniz: “Bu kadar yemek istemiyorum, benim için iyi değil. Tadının güzel olduğundan emin olabilirsiniz ama lütfen beni zorlamayın. Beni zorlarsanız Otto-Otto derim. ve bunu hatırlayacaksın “Bir randevumuz olduğunu. O zaman artık bunu tartışmamıza gerek kalmaz.” Bağımsız olarak yediğiniz öğünlerle de telafi edebilirsiniz. Yani öğle yemeğinde ailemle kaz kızartması yiyeceğimi biliyorsam kahvaltı veya akşam yemeğini atlarım. .

Peki her geçişinizde kurabiye kasesine uzanmaktan kendinizi nasıl alıkoyarsınız?
Çok fazla satın almamakla başlar. Kocam Aralık ayının başında bir Noel hediyesi veya şekerlemeyle geldiğinde bu konuyu tekrar tekrar tartışıyorum. Noel’de bunun gibi her şeyi satın almak yeterli. Dört, altı hatta sekiz hafta önceden saklamaya ve yemeye başlamanıza gerek yok. Bu şekilde ikramlar özel bir şey olarak kalır.

Tüm iyi niyetimize rağmen bize faydası olandan fazlasını yiyoruz. Bu neden sürekli başımıza geliyor?
Anahtar Kelime: tokluk etkisi. Vücudumuz ağzımız kadar hızlı değildir. Ayrıca Noel yemeği lif oranı yüksek olmadığı için mideyi o kadar da doldurmaz. Çikolata, badem ezmesi, bisküvi, kaz ve patates gratinesi gram başına inanılmaz derecede yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Vücut günlük rasyonu yediğini anladığında, porsiyonun iki katı zaten midededir. Vücudumuz bu kadar konsantre, yüksek oranda işlenmiş gıdalara göre tasarlanmadığından erken uyarı sistemlerimiz deyim yerindeyse başarısız oluyor.

Bir deyiş vardır: Çok fazla yemek yediğinizde “Patlamak üzereyim.” Bu tam olarak gerçekleşmez, ancak mide yanması kesinlikle mümkündür. Buna karşı ne yardımcı olur?
Çok yağlı, baharatlı yiyecekler asitlenmeye neden olabilir ve bu durum alkolle daha da kötüleşebilir. Mide ekşimesi kendi başına kötü bir şey değildir. Ancak çok acı vericiyse, örneğin Bullrich tuzu yardımcı olur. Veya bir patatesi kaba bir rende üzerine rendeleyebilir ve aşınmanın elek üzerinde akmasını sağlayabilirsiniz. Bu yaklaşık üç yemek kaşığı çiğ patates suyu yapar. Eğer içerseniz, gerçekten iyi hissettirir ve çok fazla tamponlama yapabilir. Bir fincan ev yapımı, az tuzlu sebze suyu da yardımcı olur.

Henüz patates numarasını bilmiyordum ama aşırı yemekten sonra yapılabilecek başka birkaç tavsiyeyi de biliyordum. Onları geçelim.

Sindirim uykusu iyi mi kötü mü?

Yemekten hemen sonra bunu tavsiye etmem. Özellikle mide ekşimesini önlemek için dik durmak her zaman iyidir.

Bu, akşam yemeğinden sonraki geleneksel yürüyüşün reklamı mı?
Kısa bir yürüyüş aslında kestirmekten veya yemek masasından oturma odası masasına geçmekten çok daha iyidir. Yürüyüşün kan şekeri düzeyine olumlu etkisi vardır, çok çabuk yükselmez ve dengelidir. Hareket aynı zamanda mide girişindeki kapanmanın işini kolaylaştırmasına yardımcı olur ve mide yanmasını önler.

Bir schnapps içemez misin?
Biraz sindirimi kolaylaştıran schnapps’a itirazım yok. Bunun da etkisi var. Alkolde çözünen bazı bitki özlerinin iyi ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. İki santilitre içersen sorun olmaz. Ama lütfen bitkisel bir acı olmalı, kiraz likörü ya da bordo değil. Bu arada: Alternatif olarak bitki çayı da içebilirsiniz.

Alkollü, bakire ve çocuklar için

Bar efsanesi Uwe Christiansen, Noel’de hangi kokteyllerin tüm aileyi mutlu edeceğini açıklıyor

Noel yemeği bitti, ardından peynir tabağı geldi. Çünkü peynir midenizi kapatır. Veya?
Bu nedenle sizi bu konuda şiddetle uyarmak istiyorum. Elbette yağ mideyi kapatır. Ama zaten bisküvilerimden ve kızartmalarımdan gereğinden fazla yağ tükettim, bu yüzden peynire ihtiyacım yok. Plakayı kaydedebilirsiniz. Meyveleri örneğin meyve salatası şeklinde tüketmek daha sindirimi teşvik edici ve daha sağlıklıdır. Meyve de sizi o kadar bunaltmaz.

Hala bir tane var: espresso.
Prensip olarak bunu yapabilirsiniz. Espresso sizi biraz daha uyanık hale getirir, ancak sindirimden ziyade yürüyüş için sandalyeden kalkmanıza daha fazla yardımcı olur. Ancak birisinin mide ekşimesi sorunu varsa bundan kaçınmalıdır.

Midenizi memnun etmek istiyorsanız mükemmel Noel yemeği ne olurdu?
Nar taneli veya portakal parçalı, enginar veya palmiye kalpli kuzu marulun başlangıç olarak harika olduğunu düşünüyorum. Yanında biraz somon tartarı veya füme somon istiyorsanız bu da iyi olur. Ana yemek olarak ördek ya da kazlara karşı hiçbir şeyim yok. Şişmanlar ama iyi şişmanlar. Su kuşu oldukları için tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerirler. Alternatif olarak balık da ana yemek olarak servis edilebilir. Ayrıca bol miktarda sebze de bulunmalıdır. Garnitür mümkün olduğunca hafif olmalıdır. Bu yüzden patatesi krema yerine sütle rendelemek daha iyidir. Tatlıda da taze meyve kullanırdım. Yanında bir top dondurma da yiyebilirsiniz.

Bu parça arşivlerden geliyor. İlk olarak 23 Aralık 2022’de yayınlandı.

#Konular