Ömür Gedik, Onur Baştürk, Savaş Özbey ve Orkun Ün AKM’de

Beykozlu

New member
Hem özgün haline benziyor tıpkı vakitte farklı olmuş

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la yaptığınız AKM seyahatinde sizi en epey etkileyen ne oldu?

Ömür Gedik: Beni en çok etkileyen, fazlaca emelli salondaki Tankut Öktem heykel standı oldu. Bilhassa veteriner bir annenin yetiştirdiği dünyaca ünlü Türk heykel sanatının bu büyük ustasının kullandığı hayvan figürlerine bayıldım. Kesinlikle gezilmeli.

Savaş Özbey: Beni en hayli etkileyen de AKM’nin evvelki ve şimdiki halinin baba-oğul mimarlar Hayati ve Murat Tabanlıoğlu tarafınca yapılması. ötürüsıyla aslında hem yeni birebir vakitte bir birebirlik var. Hem orjinal haline epey benziyor tıpkı vakitte değişik bir şey. Bu tarihi devamlılık duygusu bana en çarpıcı gelen şey AKM ile ilgili.

Onur Baştürk: Birinci AKM binası büyük zorluklarla yapılmış ve inşası fazlaca uzun sürmüş. 1956’da başlayıp 1977’de tamamlanmış. Hayati Tabanlıoğlu’nun devrin tüm mimari anlayışını her manada yansıttığı birinci AKM daha sonrası artık karşımızda yeni, güncellenmiş bir AKM var. 60’ların mimari ruhunun korunduğu, ancak bununla birlikte teknik altyapısıyla yeni gereksinimlere karşılık veren bir yer tasarlanmış. Birinci etkileyici kısmı bu. İkincisi ise eski AKM’nin yükseklik sonu korunarak ele alınan ana opera binası ve eski otopark alanına da yayılan ek yapılar. Bu ek yapılara konumlandırılan yeni alanlar, AKM’yi fazlaca hedefli bir yer haline getirmiş.

Orkun Ün: Benim son vakit içinderda en etkilendiğim deneyimlerden bir tanesiydi AKM çeşidi. Aklımda hayli şey kaldı lakin beni en epeyce etkileyen; cinsin bitişinde dışarıda gördüğüm ‘insan seli’ oldu. Kuyruk Seyahat Parkı’na kadar uzamış, beşerler AKM’ye girmek için sıra bekliyordu. İşte beklediğimiz tablo bu.

İşte Kurul üyelerinin gideceği etkinlikler

Beyoğlu Kültür Yolu aplikasyonunu indirdiniz mi? Önümüzdeki ay gitmek isteyeceğiniz üç aktifliği müellif mısınız?

Savaş Özbey: “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali”, 3.4 kilometrelik yolda, 64 farklı noktada, binden çok sanatkarın yapıtını sanatseverlerle buluşturuyor. Şenlik boyunca 40 stant ve özel proje, 75 konser, 45 atölye çalışması, 20 söyleşi, 15 ışık gösterisi ve 10 sanatçı performansı yapılacak. Bunlar içinde gözüme kestirdiklerimden biri; Fazilet Akan’ın küratörlüğünü yaptığı “Işık Yolu” standı. Yaklaşık 4 bin 200 adım. Ancak hava karardıktan daha sonra gezmek gerekiyor. Bunun haricinde Galataport’taki iki fiyatsız sergiyi görmek istiyorum: “Monet & Friends” ve Orta Güler’in hiç görülmemiş fotoğraflarının olduğu “Denize İnen Yol”.

Onur Baştürk: Uygulamayı indirmedim. Atlas Sineması’ndaki İstanbul Sanat Müzesi’ni görmeyi planlıyorum. Bir de Galataport’taki stantları ve Fazilet Akan’ın küratörlüğünü yaptığı “Işık Yolu” standını…

Orkun Ün: Farkında mısınız Kurul, Beyoğlu o hayli bahsi geçen ‘eski’ günlerine dönüyor. Bir kültür sanat semti oluyor yenidendan. Yazarken bile heyecanlanıyorum. Bana kimse kızmasın, sahiden epeyce farklı olmuş bölge. AKM aslına bakarsanız bu işin ‘nirvanası’ olmuş. Uygulamayı da herkes lütfen indirsin. Benim heyecanla beklediğim etkinlikler; “Karagöz üretim ve oynatma atölyesi” ile AKM Yeşilçam Sineması’ndaki “Bir vakit içinder Anadolu’da” sinema gösterimi. Daha evvel izledim bu sineması lakin o atmosferde izlemek bir diğer olacak eminim. İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun 14 Kasım’daki “Türkü Sabahı” konserini de hayli merak ediyorum. Ve doğal Ömür seni de unutmadım; “Ömür Gedik ile Patili Müzikler ve Tabiatın Sesleri” aktifliğini de iple çekiyorum!

Ömür Gedik: Teşekkürler Orkun. Ben de “Dünya Bebekleri” standı, “Bitkisel Düşlem” ve “Yapay Zeka Piyanist”i nazaranceğim.

Anne-babalar haydi AKM’ye!

AKM’de çocuk sanat merkezi öne çıkıyor. Çocuklar için özel bir kısım ayrılmasını nasıl buldunuz?

Onur Baştürk: Olağan buldum. Şayet epeyce hedefli bir kültür merkezi iseniz, yetişkinler kadar çocuklara da bir alan kesinlikle ayırırsınız.

Ömür Gedik: Kızım Tayga küçükken hafta sonları kesinlikle AKM’de bir konsere giderdik. Sanatın en hoş hali ile orada tanıştı ve o günleri daima hoş hatırlıyoruz. AKM bu kere çocuklara özel etkinliklere daha da yük vermiş durumda. Yalnızca konserler değil, atölyeler de var. Anne babalar çocuklarınızı alıp kesinlikle gidin AKM’ye.

Orkun Ün: Bakan Nuri Ersoy’un keyifle gezdirdiği yerlerden biri de burasıydı. Çocuklar burada genç yaşta sanatla tanışacak. Kimin fikriyse, kim öncülük ettiyse ellerine sıhhat. Çocuğum olsa her hafta getirirdim buraya.

Savaş Özbey: AKM’nin eski hali biraz 30 yaş üstü, çocuksuz bir yerdi. Hatta biraz da ergensiz. Artık onların da etrafta olacak olması şenlikli geliyor bana.

Müziksever gençlere fırsat

Kültür merkezinin ortasında genç müzisyenler için müzik stüdyosu var, kayıt ve müzik yapabilecekler. Gençlere verilen bu imkana yorumunuzu alalım…

Orkun Ün: Bu, piyasanın önemli sıkıntılarından bir tanesiydi. Gençler müzik stüdyosu bulamıyor, “fiyatlar fazlaca pahalı”, “kaliteli kayıt yapamıyoruz” diyorlardı. Haklılar mı, evet. Artık AKM ile bu keder son buluyor. Çok uygun fiyata açılan bu stüdyo, genç müzisyenlerin sanatlarına büyük katkılar sağlayacak.

Ömür Gedik: Evet, prova ve kayıt stüdyolarının fiyatları niçiniyle bir arada müzik yapma imkanı bulamayan gençlere sağlanan bu fırsat epey değerli. Üstelik kelam konusu stüdyo epeyce uygun fiyata kiralanmasının yanı sıra son teknoloji eseri aygıtlarla donatılmış durumda.

Onur Baştürk: Hoş bir imkan fakat bu kayıt konusu hassas bir mevzudur. Kaç saat veriliyor, kime nasıl hangi kriterle kapılar açılıyor, tam manasıyla bilmiyorum. O yüzden epey yorum yapmayayım.

Savaş Özbey: Galata’nın derme çatma stüdyolarındaki tadın hiç bir komplekste olamayacağını düşünüyorum. Fakat alan alandır, tesis tesistir, yapanın eline sıhhat.

Her yaşa uygun etkinlikler

AKM, “Herkes için, 7’den 70’e” sloganıyla yola çıkıyor. Tüm gün her yaşa uygun etkinlikler olacak. Akşamdan akşama açılan bir yer olmadığı, tüm gün kalabalık olacağı vurgulandı. Yorumunuzu alalım…

Savaş Özbey: Şiddetli PSM bunu fazlaca uygun başardı. Gün uzunluğu farklı yaş kümeleri için seçenekler var. AKM, adres olarak daha da merkezi bir yerde. Daha da cıvıltılı olacağına eminim.

Ömür Gedik: Ben AKM’nin önündeki uzun kuyruğu görür görmez o kadar sevindim ki. Ne kadar da açmışız sanata ve aslında ne kadar da ilgiliymişiz. AKM’yi de ne kadar özlemiş insanımız. Bu kalabalık hafta içi ve sonuna yayılan çeşit çeşit etkinlikler yardımıyla kalıcı bir hâl almış durumda. Kentin yeni cazibe merkezi AKM diyebilirim.

Orkun Ün: Muhakkaktı, ben Bakan Bey’in heyecanından anlamıştım bu biçimde bir yer olacağını. Bize o denli yerler gezdirdi ki, aslına bakarsanız oraların kapılarını kapatması mümkün değil. Oraların her saat, her dakika alıcısı var zira.

Onur Baştürk: “Her yaşa uygun etkinlik” fazla tezli geldi bana. Umarım fazlaca dağılmaz ve güzel yönetilir bu mevzuda.

Divan, yerinde bir seçim

Yeme-içme konusunda da savlı olan AKM’de lezzetler Divan’a emanet edildi. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?

Onur Baştürk: Divan yıllardır bu işi layıkıyla yapan bir yeme-içme kurumu. Kendini kanıtlamış, yükü olan bir yer. Kimsenin buna itiraz edeceğini sanmam. Yerinde bir seçim olmuş.

Ömür Gedik: Yeme-içme konusunda hangi marka olsun dendiğinde Türkiye’de bir epey kişinin aklına birinci gelen Divan kalitesi oluyor. AKM bu manada hakikat bir işbirliğine imza atmış. Kendi adıma söyleyecek olursam AKM’de bir konsere, standa ya da sinemaya gittiğimde Divan’da yiyecek olmak günü hoş tamamlamak açısından vazgeçilmezim olacak.

Savaş Özbey: Gelsin tazecik, mis üzere kruvasanlar, şov ortası makaronlar… Varım diyorum!

Orkun Ün: Evet fakat yalnızca Divan ile olmaz bu iş. Dünyadaki örneklerine bakacak olursak her merkezin ismi hudutları aşmış restoranları var. O yüzden bu mevzuya ayrıyeten dikkat çekmek istiyorum ben. Şimdilik Divan’a emanet, 1-2 ay ortasında ihaleye çıkılması ve AKM’nin epeyce özel bir restorana konut sahipliği yapası bekleniyor. Konuşulanlar içinde bir İtalyan restoranı ön plana çıkıyor fakat çabucak hemen isim vermek yanlışsız olmaz. Burada ‘geç kalınmadı mı’ tenkitleri gelebilir. Evvelce planlanması, AKM ile birlikte restoranın da hizmete açılması gerekirdi, evet…

Keşke küre ışıklandırılsa

Konsey’in “AKM keşke şunu da yapsa” dediği bir önerisi var mı?

Savaş Özbey: Valla hayli şımarmam gerekirse, şunu isterdim: Yere dışarıdan baktığınızda ortasındaki dev kırmızı küreyi görüyorsunuz. Keşke bu küre ışıklandırılsa, dünya imajı yansıtılsa, dünya dönüyor efekti yaratılsa.

Onur Baştürk: Aslında projede kürenin gece aydınlatılmış hali render’da görünüyordu. Ben ileride yapılır diye düşünüyorum.

Ömür Gedik: AKM’nin çocuklara yönelik etkinliklerinde keşke Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı işbirliği yapsa ya da özel bir kurum sponsor olsa ve İstanbul haricinden da öğrenciler AKM’yi görmeye, küre önünde fotoğraf çektirdikten daha sonra bir aktifliğe katılarak bu sanat dolu havayı solumaya gelebilse.

Orkun Ün: Düşünsenize, bir salonda dünyanın en âlâ operası, çabucak yanında dünyanın en çok beklenen tiyatrosu, çabucak üst katta her insanın gözünü ülkemize çevireceği bir konser. Hepsi birebir gün ya da 1’er gün ortayla olsa. Ne âlâ olur…

Rekabetten seyirci kârlı çıkacak

Bakan Ersoy, “Büyük kurumlar sponsor olarak ses getiren aktiflikleri Türkiye’ye getirecekler, AKM’yi özel kesim de sahiplenecek” dedi. Güçlü PSM, Uniq üzere yerlere rakip çıkıyor diyebilir miyiz?

Onur Baştürk: Evet, rakip geliyor diyebiliriz. Lakin alışılmış getirilen aktifliklerin içeriğine de bağlı her şey. Fakat ne hoş, bu rekabetten seyirci olarak biz kârlı çıkacağız.

Savaş Özbey: Bence bunlara birbirine rakip değil, birbirini besleyen merkezler olarak bakmak lazım. Hani nasıl çarşıya çıkarsınız; balıkçı, kasap, manav yan yanadır ve hepsine bir göz atarsınız, bu da motamot o denli.

Orkun Ün: AKM’nin rakiplerinden toplumsal medyada epeyce şık bir hareket geldi, “Hoş geldin AKM, özlemişiz” paylaşımları yaptılar. Rekabet uygundur, rekabet hoştur, rekabet kaliteyi doğurur. Uniq, Güçlü PSM üzere yerlere rakip çıktığı kesin lakin bu onları da kamçılayacak.

Ömür Gedik: Ülkemizde izlenebilecek ulusal ya da milletlerarası dev etkinlikler için AKM son teknoloji ile inşa edilmiş, en büyüğü 1307 kişilik olmak üzere üç salonu ile yeni bir oyuncu olarak alana girmiş durumda. Gerek devlet katkısı gerekse de kurumsal sponsorluklarla gelecek olan dev milletlerarası aktifliklerin cazibe merkezi olacağına kuşku yok. Lakin İstanbul birebir anda bir fazlaca aktifliğe mesken sahipliği yapabilecek bir kent. Öteki yerlere bir yenisinin eklenmesi İstanbul sanat hayatına renk ve hacim kattı diyebiliriz.

Memleketler arası orkestralar gelsin

Geçen gün Grammy ödüllü müzisyen Chris Botti geldi, yakın vakitte Londra Filarmoni Orkestrası’nın konseri olacak. Sizin AKM’de izlemek istediğiniz bir milletlerarası tertip var mı?

Onur Baştürk: Ben daha epeyce memleketler arası orkestraların konserlerini görmek isterim AKM’de.

Ömür Gedik: Berlin Filarmoni’nin gelmesi sanırım hepimizin ortak hayali olabilir.

Savaş Özbey: Yerin akustiği, seyirciyle sanatkarların bağlantısı açısından Londra Filarmoni epey âlâ bir imtihan olacak. En epeyce o tertipte bulunmak isterdim.

Orkun Ün: Ben kült bir opera oyunu olan “La Boheme”i izlemek istiyorum. Geleceğinden de hiç kuşkum yok. Her sene birkaç sefer Sydney Opera House’da kapalı gişe oynuyorlar. Bize epeyce yakışırlar.

Tanınan değil şenlik sinemalarının galaları olsun

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, AKM’de ileride sinema galalarının da olacağını söylemiş oldu. Siz hangi sinemaların galalarını burada görmek istersiniz?

Ömür Gedik: Bizi yurtharicindeki şenliklerde temsil edecek nitelikli sinemaların galaları AKM’de yapılsın isterim doğrusu.

Savaş Özbey: Tanınan sinemalar de olsun, sanat sinemaları de. Hiç boş kalmasın AKM.

Orkun Ün: Ben ana akım sinema galalarını görmek istemem. Olsun alışılmış lakin beni heyecanlandırmaz. Özel bir yer AKM, o yüzden özel üretimleri, şenlik sinemalarını seyretmek isterim orada.

Onur Baştürk: elbette şenlik sinemaları. İstanbul Sinema Şenliği açılışı muhakkak burada yapılmalı. Ana akım tanınan sinemaların yeri AKM değil bence.