Paprikagate, Hellofresh aboneliğimi iptal etmemi nasıl sağladı?

Ayden

Global Mod
Global Mod
HelloFresh gibi yemek kutusu mağazaları, zamandan tasarruf etmek ve insanların daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak bir biber şu anda iş modelinin sorununu gösteriyor.

HelloFresh veya Marley Spoon gibi tarif kutusu göndericileri, kilitlenmenin büyük kazananları arasındadır. Şaşılacak bir şey yok: restoranlar aylardır kapalı ve taze yiyecekler için alışveriş yapmak hiç de çekici değil. Süpermarketimde, müşteri akışını kontrol etmek için alışveriş arabalarının sayısı sınırlıydı – sonuç olarak, Cumartesi öğleden sonra trafiğin yoğun olduğu saatlerde alışveriş arabaları için gerçek bir çarpma ve bıçaklama olayı yaşandı. Ben böyle hissetmiyorum. Ve iki çocukla bir yıl evden çalıştıktan sonra tüm donmuş yemekleri bildiğim için, yakın zamanda bir değişiklik için HelloFresh’e abone oldum.

HelloFresh sözü

“Almanya’nın 1 numaralı pişirme kutusu” vaatleri kulağa tam anlamıyla geliyor: Web sitesine göre yemek kutuları ile zamandan, paradan ve her şeyden önce stresten tasarruf ederim. Kutular sadece cüzdan için değil, gezegen için de iyidir. Kulağa harika geliyor.

Kutunun haftalık bir dükkandan daha ucuz olduğunu onaylayamam ama çok daha pahalı da değil. Ancak, sürdürülebilirlik konusunu sarp bir tez olarak görüyorum. Pek çok yiyecek plastik ve bireysel torbalarda paketlenir, yiyecekler elektrikli arabalarda değil normal kamyonetlerde teslim edilir. Ayrıca balık ve etli kutular, yalnızca vejetaryen ürünler içeren kutular kadar pahalıdır. İkincisi beni rahatsız ediyor ve CO2 emisyonlarının en büyük nedenlerinden biri olan et tüketiminin azaltılmasını tam olarak sağlamamalı. Ancak şirketin Facebook’ta “Salatadan sonra tok olan insanlardan gerçekten şüpheleniyorum” gibi sözler paylaşması çok yerinde.

Vincent ve Liliane Moissonnier, Restaurant Moissonnier, Köln

röportaj

Le Moissonnier
En iyi restoranın işletmecileri, iyi bir şefin sırlarını ortaya koyuyor

03/20/2021

Paprikagate ile ilgili sorun

Ancak hangi kutuyu seçerseniz seçin, şu anda hepsinin ortak bir noktası var gibi görünüyor: Biberler eksik. Her hafta, şu anda biberleri kutuya gerçekten paketlemek istediğinizi, ancak yılın başındaki aşırı hava koşulları nedeniyle “maalesef tedarikçilerimizde birçok ürün kıtlığı yaşandı” şeklinde teselli edici e-postalar alıyorsunuz. [kam] ve bu nedenle içeriği kısa sürede değiştiriyoruz [müssen].” Sarı, yeşil ve kırmızı biberlerin yerine patlıcanlar geliyor kutularıma.

Patlıcan sevmiyorum. Ve böylece sorun başladı.

Bir bileşen mevcut değilse – sorun değil. Her hafta mükemmel bir ürün sunmak pek mümkün değil. Ancak, daha sonra uygun bir yedek bulmalısınız. Temelde biber yerine domatesli bir domates sosu olan Mojo Rojo’daki gibi değil. HelloFresh’in neden içeriğinin şu anda garanti edilemediği haftalarca tarifler sunduğu konusunda yalnızca tahminde bulunabilirim. Her neyse, bir kullanıcının şirketin Facebook sayfasında uygun bir şekilde tanımladığı şekliyle #paprikagate, şirketin uygulamasından şüphe duymamı sağlıyor.

Berlinlilerden gelen haberler, süpermarketimdeki alışveriş arabaları gibi biberlerin şu anda kıt olduğunu gösteriyor. Ama hem Penny’de hem de Real’de köşede birikiyorlar. Organik ve standart kalite arasında seçim yapabilir ve renkleri istediğim gibi sıralayabilirim. Bu nedenle, büyük miktarlarda biber elde etmek için şu anda yemek sahnesinde mükemmel bağlantılara sahip olmanız gerekmiyor gibi görünüyor.

Kochbox-Versand: Paprikagate, Hellofresh aboneliğimi iptal etmemi nasıl sağladı?

Videoyu izleyin: En iyi vegan köri – tatlı patates şeritleriyle bunu çok kolaylaştırabilirsiniz.

biber pahalıdır

Her zaman olduğu gibi, muhtemelen parayla ilgili. Çünkü biberler şu anda birkaç hafta öncesine göre çok daha pahalı. Bu, bir yandan hasat işçileri için katı korona gerekliliklerinden, diğer yandan Kuzey Afrika ve İspanya’da daha küçük hasatlara yol açan soğuktan kaynaklanıyor. Ancak beş günlük ve haftada üç kişilik bir HelloFresh kutusu 75 avroya mal oluyor. Taze biber için 70 sentlik ek ücret aslında dahil edilmelidir.

Müşteriler neden biber almadıklarını sorduğunda, şirket sosyal ağlarda yorum yapmadı. Ve bunun yerine istemeden ateşe yağ döküyor: Şirket Pazar günü Facebook’ta bir sebzenin bir bölümünün gösterildiği bir bulmaca resmi paylaştı. Sosyal medya ekibi, tahmin ettiğiniz gibi parlak kırmızı dolmalık biberin geniş kıvrımlarını sergilerken tam olarak yetenek göstermedi. Aradan çok geçmeden fotoğrafta ne var diye sorulduğunda “Teslimat edilmeyen biberler” yanıtı verilmiş.

Teslimat sorunları

Tek hata bu olsaydı, insanlar gülümser ve görmezden gelirdi. Ancak eksik kırmızı biber, işe yaramayan birçok şeyi temsil ediyor. Taze soğan geçen hafta frenk soğanı ile değiştirildi. Daha yakından bakıldığında, “taze otlar” oldukça cılız ve kuruydu. Domatesler hala orada ama solgun ve tatsız. Her halükarda, onları süpermarkette paketlemezdim. Birkaç hafta önce muzlu pankeklerin muzları fazla olgunlaşmış ve lapa gibi geldi. Paketi açarken ilk düşüncem adından da anlaşılacağı gibi “Merhaba tazelik” değildi. Bunun yerine önce çantaya sıçrayan çamuru silmem gerekti.

Ayrıca ürünler paketleme veya taşıma sırasında o kadar özensizce taşınmaktadır ki, poşetlerin içindeki bazı maddeler kırılmaktadır. Görünüşe göre geçmişte var olmayan ve yalnızca son birkaç hafta içinde yolunu bulan bir sorun. Müşteri hizmetleri genellikle sonraki teslimatlar için cümle modülleri ve kredi notları ile tepki verir. Ama ya şu anki seni zaten sinirlendirdiği için onu hiç istemiyorsan?

Sonunda süpermarkete gitmek zorundayım

Bence HelloFresh fikri harika. Şahsen, sinir bozucu bir şekilde süpermarket raflarında dolaşmak zorunda kalmadan koordineli yiyeceklerin teslim edilmesinin ekstra maliyete değer olduğunu düşünüyorum. Tarifler çeşitlidir ve anlaşılması kolaydır. Ancak, malzemeler eksik olduğunda veya ezildiğinde ve sonunda süpermarkete gitmek zorunda kaldığımda, kazanılan zaman için mutlu olmaktan çok sinirleniyorum. Ve bu haftada 75 Euro karşılığında.

Bu da bizi fiyatlandırmaya geri getiriyor. Meslektaşlarımdan duyduğuma göre et her zaman harika değil ama her zaman kaliteli. Bununla birlikte, sebzeler bazen toptancı pazarından B-stoklarıymış gibi görünürler. Balık ve et kutusu ile aynı fiyatı haklı çıkarabilecek tatlı kestane, safran-baharat karışımları veya benzeri gibi yüksek kaliteli malzemeler, sebze kutularında boşuna aranıyor. Yani benim gibi vejeteryanlar için, kutu sadece bir yemek kitabı açıp yemek tarifleri aramak istemiyorsanız bir anlaşma.

ISS'nin teslimat hizmeti

Videoyu izleyin: ISS’deki astronotlara gerçekte nasıl malzeme sağlanıyor?

Ah evet, iptal düğmesine bastığımda HelloFresh kalmamı sağlamaya çalıştı. Önümüzdeki hafta bana instagramlanabilir hazır köfte, sebzeli körili berlam ve -şaka değil- rendelenmiş sivri biber hediye ettiler.

Ayrıca okuyun:

– Foodist patronuyla röportaj: “Dondurulmuş pizzanın günleri sayılı”

– Çürüyen meyvelerden yapılan yeni malzeme güneş enerjisi teknolojisinde devrim yaratıyor

– Atık kağıt: Amazon kağıt atıklarını nasıl çöpe atıyor?

#Konular