Şehriyeli Pirinç Pilavı (Tane Tane Ve Tam Ölçü)

Bendeniz

New member
Şehriyeli Pirinç Pilavı (Tane Tane Ve Tam Ölçü) Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı pirinç
  • 1/2 (yarım) çay b şehriye
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 100 gram margarin ya da tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1+3/4 (bir yarım+bir çeyrek) sıcak su
Şehriyeli Pirinç Pilavı (Tane Tane Ve Tam Ölçü) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Pirinci bol suda yıkıyoruz ben bekletmiyorum bekletince pirinçler kırılıyor süzgece alıyorum ve uygunca suyunun süzülmesini bekliyorum. Tavaya sıvı yağı koyuyorum üzerine de arpa şehriye koyup rengi düzgünce dönene kadar kavuruyorum.
  2. Bu etapta margarini ya da tereyağı eklemiyorum ki yağ yanmasın ve pilava sarı renk vermesin.
  3. Suyu süzülen pirinçleri tencereye koyuyorum lakin koymadan saniyelik ocağın altını kısıp koyduktan daha sonra çabucak açıyorum. Yağ parlamasın diye.
  4. Üzerine tereyağı ya da margarini ekliyorum. 1-2 dakika pirinçleri kavuruyorum tane tane olsun diye. Suyu sıcak ekliyorum ve ölçüsü 1 su bardağı pirince 1. 5 su bardağını 1 parmak geçecek kadar su koyuyorum.
  5. Yani 2 su bardağı değil fakat 1. 5 da değil ortası ????
  6. 1 tatlı kaşığı tuzunu ekleyip şöyleki bir karıştırdıktan daha sonra kapağını kapatmıyorum çabucak.
  7. Yüksek ateşte göz göz olduktan daha sonra kapağını kapatıp altını kısıyorum suyunu yavaş yavaş çekiyor. Büsbütün çektikten daha sonra altını kapatıyorum ve pilav demleme örtüsünü kapağa geçirip demlenmeye bırakıyorum.
  8. Yaklaşık 20 dakika bekletip daha sonra servise alıyorum. Afiyet olsun….
Şehriyeli Pirinç Pilavı (Tane Tane Ve Tam Ölçü) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı