Sürücüler şikayet ediyor; yarış takvimi sorun haline geliyor

Beykozlu

New member

Yeni Formula 1 sezonunun iki yarışı halihazırda koşuldu. Bunu 22 kişi daha takip edecek. Sürücüler bunun çok fazla olduğunu eleştiriyor.

Fernando Alonso, 23 yıl önce Minardi sürücüsü olarak Formula 1'de ilk kez yarıştığında yarış takviminde 17 pist vardı. Aston Martin sürücüsü için artık 24 kişi var. 2024 Formula 1 yılı, Mart ayından Ekim ayına kadar olan bir sezon yerine Aralık ayında sona eriyor.

Bu hafta sonu Avustralya Grand Prix'si bu sezonki 24 yarışın üçüncüsü. Daha önce hiç olmadığı kadar. Sürücülerin kesinlikle onsuz yapabileceği bir rekor. Sezon başlamadan önce bile Max Verstappen eleştirilerden kaçınmıyordu. Bahreyn'deki Grand Prix öncesinde dünya şampiyonu, “Zaten yarış limitlerini fazlasıyla aştığımızı hissediyorum” dedi.

Hollandalı eleştirilerinde yalnız değildi. Apandisit ameliyatının sonuçları nedeniyle bu hafta sonu Melbourne'a katılımı kesin olmayan Ferrari pilotu Carlos Sainz, “Bence zaten çok ileri gittik” diye uyardı. “Takım personeli, sürücüler, diğer Formula 1 çalışanları, gazeteciler vb. için yarış sayısı açısından sınırdayız.”

Domenicali daha fazla yarış düşünüyor

Kıdemli Alonso ve eski dünya şampiyonu Lewis Hamilton, sadece stresi değil aynı zamanda çevreyi de daha yalın bir yarış takvimi için bir argüman olarak gördüler. Alonso: “Zaten 24 yaşındayız ve bu hiç kimse için sürdürülebilir değil.” Hamilton: “Ne kadar çok yarış düzenlersek, bu sirk her yere o kadar çok seyahat eder. Sürdürülebilirlik, kararların merkezinde yer almalıdır.”

Sürücüler yönetim seviyesinde çok az anlayışla karşılaşıyorlar. Formula 1 genel müdürü Stefano Domenicali, XXL sezonunun öngörülebilir gelecek için uygun olduğuna inanıyor. Aynı zamanda hızla büyüyen yarış serisinin, organizatörlerin ilgisi nedeniyle 30'dan fazla etkinlik bile düzenleyebileceğini söyledi.

Red Bull'un liderliği göz önüne alındığında gerilim şu anda daha da artabilir. Geçen sezon Avusturya yarış takımı sadece bir yarışa katılamadı. Verstappen 290 puan farkla dünya şampiyonu oldu. Takım arkadaşı Sergio Pérez ikinci sırada yer aldı. 51 puan daha azla üçüncü sırada: Lewis Hamilton.

Red Bull hakimiyeti yeni sezonda da devam edecek. Verstappen iki kez kazandı ve Pérez iki kez ikinci oldu. Horner olayı nedeniyle Red Bull'da hâlâ huzursuzluk olsa bile, şu anda herhangi bir şeyin değişeceğine dair gerçek bir işaret yok.

Tüm başarılara rağmen Max Verstappen'in eğlencesi, yarışların yoğunluğundan dolayı yönetilebilir durumda. 26 yaşındaki Verstappen, “Tabii ki hala çok genç olduğumu biliyorum ama aynı zamanda önümüzdeki on yıl boyunca 24 yarışa katılmayacağımı da biliyorum.” dedi.

42 yaşındaki Fernando Alonso bunu açıkça ortaya koyuyor: “Dünya şampiyonu bile sezonun çok uzun olduğunu düşünüyor. Şimdi geri kalan pilotlar için durumun nasıl olduğunu hayal edin. Sezonun ikinci yarısında yarışlar yapacağız. artık hiçbir şey hakkında.”