Tarator Kulesi

semaver

New member
Tarator Kulesi Tanımı İçin Materyaller

• 4 adet rendelenmiş havuç
  • 4 adet rendelenmiş yeşil kabak
  • 4 adet büyük uzunluk patates
  • 8 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay bardağı Süt
  • 2 diş Sarımsak
  • 1 çay kaşığı Pul biber
  • Sıvı yağ
  • Mayonez
Tarator Kulesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Hepsi epey sıradan sebzelerde havuç ve kabak kullandım, fakat siz mor lahana da tercih edebilirsiniz.
  2. Havuçları ve kabakların kabuklarını soyun ve başka farklı rendeden geçirip farklı tavalarda göz sonucu yağ ve tuz ekleyerek kısık ateşte kavurmaya başlayın. Mümkün olduğunca zerzevatları canlı bırakmamaya ihtimam gösterin.
  3. Akabinde kişi sayısına nazaran patatesleri soyup haşlayın akabinde göz sonucu yağ ekleyerek çatal yardımı ile püre haline getirin (Blender kullanmayın) Ben üstteki ölçülerle 6-7 adet elde ettim. Siz sayınıza nazaran malzemeyi arttırabilirsiniz.
  4. Sotelenen sebzeler bir kenarda soğuduktan daha sonra başka kaplarda 2-3 kaşık yoğurt ve göz sonucu şok katı olmaması için bir kaç damla süt ve sarımsak maydanoz ekleyerek zerzevat harçlarınız hazırlayın.
  5. çabucak sonrasında bir fincan yahut kâse sayesinde en alt katmana kabağı koyunuz. Akabinde üstüne havuç ve en üste patates harcından ekleyin. Çok bastırmamaya ihtimam gösterin.
  6. Üst üste sıralı yerleştirdikten daha sonra kaseyi zıt çevirin. Patates harcının zerzevatları kaldırması açısından alt tabanda olmalı, aksi taktirde zerzevat harçları yığılabilir çökebilir. Ben görselde tam karşıtını yaptım o yüzden siz yapmayın????
  7. Üzerine de ben kendim kırmızı biber soteledim bol yağ ile. Siz yalnızca yağ ve kırmızı biber yahut nane ile damak zevkinize göre sos hazırlayabilirsiniz. Büsbütün bir lezzet buluşması oluyor. Hepsi bu kadar. Afiyet olsun ????
    ♥
    .
Tarator Kulesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı