TikTok nasıl işaretlenir? t-online ve DataSkop sizden yardım istiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod

TikTok ile yazılım, kullanıcıların hangi videoları göreceğine karar verir. Yardımınızla programın nasıl çalıştığını öğrenmek istiyoruz.

DataSkop araştırma ağı için bu yeterli değil. Platformun kimin hangi içeriği göreceğine nasıl karar verdiğini ve bunun için hangi kullanıcı bilgilerinin kullanıldığını öğrenmek istiyor.

Yardımına ihtiyacımız var

TikTok’un işlevselliğini belirlemek için desteğinize ihtiyacımız var! Bu nedenle DataSkop ve t-online veri bağışı için çağrıda bulunuyor. Nasıl çalışır? Bu, üniversiteler ve medya eğitimcileri ile birlikte geliştirilen aynı adlı DataSkop programı ile çalışır.

Program, platformun öneri sistemlerini incelemek için TikTok verilerinizi kullanır. Ardından, etkileşimli olarak görüntüleyebileceğiniz verilerin grafiksel bir temsilini alırsınız. Bunun için üç adım gereklidir:

• 1. Adım: Kullanım verilerinizi indirin
GDPR’yi takiben, TikTok size kişisel kullanım verilerinizi indirme imkanı sunar. Bu, TikTok ayarlarında yapılabilir. “Verilerinizi indirin” bir menü öğesi vardır. “Dosya biçimini seçin” için lütfen DataSkop uygulamasının okuyabileceği “JSON” biçimini seçin.

Bu sizin için çok karmaşıksa: Veriler, DataSkop uygulamasında otomatik olarak da istenebilir.

• 2. Adım: DataSkop uygulamasını indirin
Uygulama macOS, Windows ve Linux için kurulabilir.

• 3. Adım: Kullanım verilerini DataSkop uygulamasına aktarın
TikTok’tan JSON dosyası olarak kullanım verileriniz varsa, “sürükle ve bırak” yöntemini kullanarak DataSkop uygulamasına aktarabilirsiniz. Uygulama, süreç boyunca size adım adım rehberlik eder ve içe aktarıldıktan sonra kullanım verilerinize dayalı olarak görselleştirmeler oluşturur.

Görselleştirmenin sonunda DataSkop uygulaması size verilerinizi bağışlamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Önemli! Verileriniz takma adla kullanılacak ve yalnızca t-online gibi araştırma ve proje ortaklarıyla paylaşılacaktır.

DataSkop, platformların nasıl çalıştığını daha iyi anlamak istiyor

DataSkop nedir? DataSkop, platformların işlevselliğini daha da belirlemeye yardımcı olan veri bağışı projelerini uygulayan sivil toplum kuruluşu (NGO) AlgorithmWatch tarafından koordine edilmektedir.

2018 yılında AlgorithmWatch, Açık Bilgi Vakfı ile birlikte Schufa’dan kişisel ifşaların talep edilmesi ve bu verilerin kuruluşlara iletilmesi çağrısında bulundu.

Bağış dönemi Mart ayı sonunda sona eriyor

2.000’den fazla tüketici Schufa verilerini bağışladı ve “Spiegel” in o sırada yazdığı gibi “Schufa puanlamasının nasıl çalıştığına dair önemli sonuçlara” izin veren “Almanya’nın en önemli kredi kuruluşunun kalbine dair bir fikir” verdi.

TikTok algoritmasının nasıl çalıştığına bir göz atmamıza yardımcı olun. t-online, Çin video ağının nasıl çalıştığını anlamak için verilerinizi BT uzmanlarımızla birlikte değerlendirmek istiyor. Mart ayı sonuna kadar veri bağışı yapılabilir.