Tüketici elektrik faturasını ne yapacak?

Beykozlu

New member
Elektrik tüketimine gelen artırım konusundaki tartışmalar artarak devam ediyor. Vatandaş, esnaf ve üreticiler yüksek artırımların ivedilikle geri alınması için davet yaparken Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de son olarak yeni bir düzenleme hakkında taleplerin değerlendirildiğini söylemiş oldu.

Fakat bu husustaki en yüksek sesli çıkışı CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu Çarşamba akşamı, “Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı artırımları geri çekinceye kadar ben, bugünden itibaren gelecek hiç bir elektrik faturamı ödemeyeceğim” diyerek gerçekleştirdi.

Bu açıklamaya reaksiyon gösteren MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu’nun telaffuzunun bir tercih olduğunu ve faturasını ödemediği takdirde elektriğinin kesilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Pekala, yüksek artırımlardan kaçamayan tüketicilerin bu mevzudaki hali ne?

Tüketiciler Derneği Lideri Levent Küçük’e nazaran vatandaşlar fatura ödememe tarafındaki telaffuzlara pek katılmıyor ve vatandaş için çözülmesi gereken asıl sorun faturalardaki artırımlar ve pahalılık. Vatandaşlardan fazlaca sayıda şikayet geldiğini fakat bunların daha fazlaca pahalılık ve artırımlarla ilgili olduğunu belirten Küçük, “Bu hususta bir boykot sonucu alma eğilimi oluşmadı. Beşerler daima olarak artırımlardan şikayetçi. Boykotun bir tahlil olacağını düşünmüyoruz. Güç herkes için fazlaca önemli” dedi.

Tüketici derneklerine nazaran şayet sorun çözülmezse vatandaşlar ekonomik zorluklar niçiniyle faturalarını ödemek istese bile ödeyemeyecek.

“Ödeyemeyenler çoğalacak”

Vatandaşın en kıymetli gündeminin elektrik faturaları olduğunu anlatan Tüketici Konfederasyonu Güç Komitesi Lideri Abdullah Koç ise, “Önümüzdeki günlerde elektrik faturalarını ödeyememiş, ödeyemeyen ve bundan dolayı elektriği kesilen hayli sayıda vatandaş olacak. Bunların haberleri artarak devam edecek. Lakin bu boykot sonucu yüzünden olmayacak. Beşerler ödemek isteseler bile artırımlı faturaları ödeyemeyecek. Maddi gücü buna yetmeyecek” sözlerini kullandı.

“Piyasada kurallar belli”

Ödenmeyen faturalar konusunda ise kurallar kesin olarak işletiliyor.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri yönetmeliğinin açık ve net olduğunu lisana getiren Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu ise şunları söylüyor: “Son ödeme tarihinde ödenmemiş olan elektrik faturasıyla ilgili 5 iş günü geçtikten daha sonra hâlâ ödenmemişse son bir kesme ihbarı bırakılıyor şirketler tarafınca. daha sonrasında kesme sürecine geçilebilir. Yani bu biçimdelikle çabucak gelip sonraki gün elektriğini kesmesi kelam konusu değil ancak şirket isterse kesebilir. Üstelik tüketici hak kaybına uğrar. Burada bilhassa belirtmek istediğim nokta ise sahiden faturasını ödeyemeyen ve sıhhat meseleleri yaşayan vatandaşlar. Çok sayıda vatandaş aygıtlara bağlı bir hayat sürüyor. Onlar şayet raporlarını gösterirse borçlu olsalar bile kimse elektriklerini kesemez.”

“Elektrik temel ihtiyaç”

Lakin bütün tüketiciler için elektriğin kritik ehemmiyete sahip olduğunu belirten Ağaoğlu, “Elektrik temel gereksinimdir, boykot edemezsiniz. Ona karşı duramazsınız. aslına bakarsanız tüketici tasarruflu davranıyor. Sonuna kadar tasarruf ediyor. Vatandaştan daha ne bekleniyor? Beşerler o faturaları öderken eli titriyor. Bu boykot tartışmaları hayli gereksiz. Burada sorun faturalarda yapılması olan düzenlemeler” halinde konuştu.

Vatandaşların en büyük talebinin faturalarda indirimle birlikte vergi yükünün de azaltılması olduğunu lisana getiren TÜKONFED Güç Masası Lideri Abdullah Koç, “Çok fazla vergi yükü var. Vergi üzerinden de vergi alınıyor. KDV ve BTV’nin yükünün faturalarda indirilmesi gerekiyor. Elektrik maliyetleri ortada. Lakin bu yolla tüketici rahat bir nefes alabilir” dedi.

“Herkese birebir yük olmaz”

Tüketici derneklerinin elektrik faturaları için öteki bir kıymetli talebi de mümkün bir düzenlemede tarifelerin gelir düzebir daha göre güncellenmesi. Aydın Ağaoğlu’nun teklifine nazaran emlak rayiç bedelleri referans alınarak düşük gelirli vatandaşla yüksek gelirli vatandaşın vergi ve tarife yükünde bir ayarlanma yapılabilir. Ağaoğlu’nun bu mevzudaki değerlendirmesi ise şöyleki: “Yalıda oturan vatandaş ile gecekonduda oturan vatandaşa birebir tarifeyi uyguluyorsunuz. Bu adaletli değil. Bir tarafta nasıl geçineceğini bilemeyen bir küme var, bir tarafta elektrik faturasının ne kadar geldiğine bile bakmayan bir küme. Düşük gelirlilerin vergi yükü azaltılmalı.”

Emre Eser

© Deutsche Welle Türkçe