TÜRKONFED: İktisat idaresinde anlayış değişikliğine muhtaçlık var; demokratik ıslahatların gerçekleştirilmesiyle istikrar sağlanacaktır

Beykozlu

New member
Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), iktisattaki bozulmalara ve artan döviz kurlarına ait açıklamalarda bulundu. “Ekonomi idaresi anlayışında değişikliğe muhtaçlığımız var” başlıklı açıklamada kur istikrarının, iktisadın sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için temel öge olduğu söz edildi. Açıklamada kurlardaki istikrarsızlığın fiyat oluşumuna imkan vermediği söz edilerek “Üretim, iç piyasadaki alışveriş ve dış ticaret durma noktasına gelmiştir. Mali bölümdeki süreçler beklemeye geçmiştir” dendi.

Yapılan açıklamada ayrıyeten “demokratik ıslahatların gerçekleştirilmesi ile inanç ve istikrarın bir daha sağlanacağını düşünüyoruz” sözlerine yer verildi.

TÜRKONFED’den yapılan açıklamada, gerçek ve mali daldaki kelam konusu aksamaların istihdam ve yatırımları olumsuz etkileyeceğini ve gelir dağılımında önemli bozulmalar yaratacağını aktarıldı.

“Kurumların bağımsızlığını bir daha tesis ederek öngörülebilir bir iktisat siyasetinin hayata geçirilmesini talep ediyoruz”

Kurum tarafınca yapılan açıklamada “Ekonomi biliminin gerekliliklerine uygun piyasa idaresi anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz.” denerek şu sözlere yer verildi:

“Ülkemizin, piyasa dinamikleri haricinde, geçmişte denenen ve başarısız sonuçlar alınan formüllerle kaybedecek vaktinin olmadığını düşünüyoruz

2001 krizi daha sonrası uygulanan siyasetlerin hayli başarılı olduğunu ve bunun kararında 2002-2013 yılları içinde GSYH’mızın 12 bin 500 dolara kadar çıkarak, ülkemizin Orta Gelir Tuzağı’nı aşma noktasına gelmiş olduğunu anımsarsak, yapılması gerekenler fazlaca açıktır.

Merkez Bankası başta olmak üzere kurumlarımızın bağımsızlığını bir daha tesis edecek türel düzenlemelerin yapılmasını, adil, şeffaf, hesap verebilir ve liyakat temelli bir anlayış ile direnci artırılmış, öngörülebilir bir iktisat siyasetinin hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini talep ediyoruz
.”

“Demokratik ıslahatların gerçekleştirilmesi ile inanç ve istikrarın bir daha sağlanacağını düşünüyoruz”

Ülkemizin krizden çıkış seyahatinde üretim iktisadı temelli, demokratik, lâik ve toplumsal hukuk devletini güçlendirmesi, güçler ayrılığını, istikrar ve denetleme sistemlerini yerli yerine oturtması, yargının tam bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü tesis etmesi, demokratik ıslahatların gerçekleştirilmesi ile inanç ve istikrarın bir daha sağlanacağını düşünüyoruz. Ülkemizin ekonomik, hukuk ve demokratik ıslahatları gerçekleştirerek yazacağı yeni öyküde tahlilin bir modülü olmaya hazırız.

Memleketine ve topluma güvenen iş insanları olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.