Ürdün’deki bir kraliyet düğününe büyüleyici bir bakış

semaver

New member
Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin, 140’tan fazla yüksek profilli konuğun önünde evlendi. Gelinin yanı sıra özellikle Prenses Kate de ilgi gördü.


Şimdiden yılın kraliyet düğünü olarak kabul ediliyor: Perşembe günü Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah, Suudi Arabistanlı mimar Rajwa Khalid Alseif ile dünyaevine girdi. Amman’daki törene, birçok Avrupalı ve uluslararası kraliyet mensubu da dahil olmak üzere çok sayıda önde gelen konuk katıldı.


Kral II. Abdullah ve Kraliçe Rania, oğullarının düğün konuklarını Almanya saatiyle 15.00’ten kısa bir süre sonra Zahran Sarayı’nda karşıladı. İlk gelenler arasında Prens William ve Prenses Kate vardı. Ürdün medya kayıtlarının gösterdiği gibi ikili, kraliyet çiftiyle bir süre sohbet etti.


Prenses Kate özel bir tasarımcı seçti


41 yaşındaki Arap ülkesindeki tören için tıpkı gelin gibi Lübnanlı tasarımcı Elie Saab’ın bir kreasyonunu seçmişti. Kate’in yüksek yakalı, yere kadar uzanan yumuşak pembe elbisesi, girift işlemeler ve dantel detaylarla süslenmişti. Işıltılı küpeler ve pembe altın bir debriyaj, göz alıcı görünümü tamamladı.


Üç çocuk annesi koyu renk saçlarını yandan ayırmış, büyük dalgalar halinde omuzlarına dökülmüştü. Makyajı doğal tonlarda tutulmuş. Prens William klasik bir koyu renk takım elbise, beyaz gömlek ve mavi kravat tercih etmişti.


İngiliz varisinin ve eşinin katılımı uzun süre gizli tutulmuştu ve Ürdün devlet medyası tarafından ancak evliliğin başlamasından birkaç saat önce doğrulanmıştı. William’ın kuzeni Prenses Beatrice de kocası Edoardo Mapelli Mozzi ile birlikte geldi.


Veliaht Prenses Mary ve Veliaht Prens Frederik Danimarka’dan gelirken, İsveç’i Veliaht Prenses Victoria ve Prens Daniel temsil etti. İspanya eski Kraliçesi Sofia’ya eşi Juan Carlos I eşlik etti. Onlardan kısa bir süre sonra Hollanda Kralı Willem-Alexander ve eşi Máxima ile Belçika Kralı Philippe ve kızı Veliaht Prenses Elisabeth geldi. ABD’nin First Lady’si Jill Biden, kızı Ashley Biden ile Amman’da sarayın önüne en son yanaşanlardan oldu.


Muhteşem düğün töreni


Düğün töreni muhteşem bir köşkte gerçekleşti. Veliaht Prens Hüseyin zarif bir düğün üniformasıyla göründü. Gelin, vücudu saran, yere kadar uzanan bir elbise giymişti; bu, asimetrik dekoltesi ve çiçek süslemeli bir metre uzunluğundaki çıkarılabilir treniyle özellikle etkileyiciydi.


Nikah töreninin ardından yeni evliler sarayın avlusuna girerek orada bulunan ünlülerin tebriklerini kabul etti. Daha sonra yeni evliler, başkent Amman’ın batısındaki Zahran Sarayı’ndan Al-Hüseyniye Sarayı’na bir konvoyla gitti. Ürdün halkı yeni evlileri alkışladı.

Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah ve Rajwa Khalid Alseif, evlendikten sonra Ürdün halkının karşısına çıktı.
Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah ve Rajwa Khalid Alseif, evlendikten sonra Ürdün halkının karşısına çıktı.

Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah ve Rajwa Khalid Alseif, evlendikten sonra Ürdün halkının karşısına çıktı. (Kaynak: Nasır Nasır/AP)

Amman’da binlerce izleyici sütunu takip etti, sokaklar 28 yaşındaki Hüseyin ve aynı yaştaki gelininin fotoğraflarıyla doldu. Batı’nın yakın müttefiki olan Haşimi Krallığı için harika bir gündü. Yüksek ulusal borç ve işsizliğe rağmen Ürdün, Orta Doğu’da bir istikrar cenneti olarak görülüyor. Düğünden önceki günlerdeki özenli kutlamalarda bile, kraliyet ailesi zaten halka çok yakın davranmış ve böylece Ürdünlülerin dayanışmasına katkıda bulunmuştur.


Hüseyin’in çok sorumluluğu var. 61 yaşındaki babası II. Abdullah artık tahta çıkmadığında, Hüseyin geniş kapsamlı siyasi yetkilere sahip Ürdün parlamenter monarşisinin devlet başkanı ve aynı zamanda Ürdün ordusunun başkomutanı olacak. 1999’dan beri görevde olan Kral, sistematik olarak en büyük oğlunu gelecekteki göreve hazırladı. Hüseyin, babası gibi Sandhurst’teki İngiliz seçkin askeri akademisine gitti ve ardından Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde tarih okudu.