Uli Hoeneß mahkemede kahkahalara neden oldu

Beykozlu

New member

Uli Hoeneß yaz masal duruşmasına tanık olarak davet edildi. Yargıcın bir futbol taraftarı olduğu ortaya çıkıyor ve bir diyalog gelişiyor. Sonunda oda gülüyor.

72 yaşındaki tanık Ulrich Hoeneß, Frankfurt am Main'deki bölge mahkemesine neşeli bir ruh haliyle çıktı. Bayern patronunun, on yılı aşkın süredir Alman futbolunu rahatsız eden ve ana figürleri arasında yakın zamanda ölen Franz Beckenbauer'in de bulunduğu talihsiz rüşvet destanı olan yaz masalına ışık tutması gerekiyordu.

Baş yargıç Eva Marie Distler, Beckenbauer'in davadaki rolü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyordu; bu nedenle Hoeneß'i özellikle çağırdı çünkü Beckenbauer, bir TV programında şu anda bilinenden daha fazlasını bildiğini öne süren ipuçları vermişti. Ama hiçbir şey çıkmadı. Hoeneß, futbolun azizi Beckenbauer'i savundu ve aslında onun adını temize çıkardı.

2002 yılında Beckenbauer hesabı aracılığıyla Katar'a ulaşan on milyon İsviçre Frangının ne anlama geldiği hâlâ belirsizliğini koruyor.

Ancak Hoeneß, paranın oy satın alma amaçlı olmadığını büyük bir kesinlikle temin etti ve bu da 2006 Dünya Kupası'nın Almanya'ya verilmesine katkıda bulundu. Hoeneß, “FIFA o zamanlar oldukça yozlaşmış bir gruptu. Hatta bir Dünya Kupası satın almayı bile düşünebilirsiniz. Ama bugün hâlâ DFB ve Almanya'nın bunu yapmadığına inanıyorum. Bundan eminim” dedi.

Hoeneß daha sonra FC Bayern'in 2000'li yılların başlarındaki mali açıdan kazançlı test maçları uygulamasından bahsettiğinde, kulübün bugün bunları artık bu şekilde yapmayacağını itiraf etti. Sonra Distler onun sözünü kesti: “Bu yıl gelirin biraz daha düşük olabileceği dilimin ucundaydı. Ama bu belki farklı bir konu,” dedi Bayern'in oldukça kötü sportif durumu göz önüne alındığında göz kırparak.

Hakim: “Evet başka sorunlarımız da var”

Hoeneß cevap verdi: “Seni hayal kırıklığına uğratmak zorundayım. Harika bir yıl geçiriyoruz.” FC Bayern'in onursal başkanı Contrite daha sonra tebriklerini Rhineland'e gönderdi. Bayer 04 Leverkusen “tamamen haklı olarak şampiyon oldu” dedi. Hoeneß, “Bugün hepsini tebrik ettim ve onlara bunu dilediğimi söyledim” dedi. Ama hemen şart koştu: “Benim için zordu.”

Hoeneß salonda birkaç kişi tarafından güldürüldü. Yargıç Distler “muhtemelen bunu kendisinin de zor bulacağını” itiraf etti. “Ama ben bir Bayern Münih taraftarı değilim ve burada gerçeği söylemek zorundasınız” diye açıkladı. Hoeneß buna karşı çıktı: “Senin bir Eintracht Frankfurt hayranı olduğunu duydum.”

Distler bu gerçeği kabul etmek zorundaydı, sonuçta kendisi 1984'ten beri kulübe üye ve bu yıldan beri de Eintracht'ın yönetim kurulunda yer alıyor. Frankfurt'un Bayern'inkine benzer sportif durumunun şu anda kulübün gereksinimlerini karşılamadığını itiraf etmekten mutluluk duydu: “Evet, ayrıca başka sorunlarımız da var.”