Werder’e Karşı | 300. maçtaki gol: Zauberfuß Brandt BVB’yi kurtardı

Beykozlu

New memberBrandt’ın hassas çipi sayesinde Dortmund, Bundesliga’da birinciliği elde etti. Bremen’e karşı kazanılan esas zafer zorlu bir mücadeleydi.


Julian Brandt bir fenomendir. Henüz 27 yıl 171 günlük olan Borussia Dortmund hücum oyuncusu, Cuma akşamı 300. Bundesliga maçına çıktı. Daha önce bunu yalnızca Eike Immel ve Karl-Heinz Körbel başarabiliyordu. Ancak onlarla karşılaştırıldığında Brandt, yıl dönümü maçını BVB’nin 8. maç gününde Werder Bremen’e karşı 1-0 (0-0) galibiyetini garantileyen bir golle taçlandırdı.


Dortmund stadyumunda 81.365 seyirci, şu anda tüm sezonlarda 16 Bundesliga maçında yenilmeyen BVB’nin zorlu bir başarısını gördü. Maçtan sonra DAZN kanalına konuşan Brandt, “Bugün iyi geçti, çok mutluyum” dedi ve ekledi: “Özellikle ilk yarıda işimizi çok zorlaştırdılar.”


Brandt’ın Dortmund milli takım arkadaşı Niclas Füllkrug da durumu benzer şekilde değerlendirdi: “Zor bir maçtı. Bremen’in nispeten derin olduğunu ve sahaları çok dar hale getirdiğini görebiliyordunuz.”


Oyun böyle devam etti


Bremen’in, Bundesliga tarihinde ağustos ayının 89. dakikasında iki gol farkını galibiyete (3-2) dönüştüren tek takım olduğu son iç saha yenilgisinin anısı, BVB’nin duyularını keskinleştirdi.


Kulübün özel olarak kiraladığı iş jetiyle ABD’den dönen dört Alman milli oyuncudan üçü başlangıç kadrosunda yer aldı ve BVB’nin başlangıçtan itibaren kontrolü ele almasına yardımcı oldu. Donyell Malen (6.) ve Marius Wolf (7.) erkenden Dortmund’un liderliğine yakındı.


Ancak sarsıntılı bir başlangıç aşamasından sonra Werder oyuna daha iyi girmeyi başardı. Her ne kadar Borussia görevde kalsa da üzerindeki büyük baskı yavaş yavaş azaldı. Julian Ryerson’un (24′) kaleci Michael Zetterer tarafından savuşturulan uzun mesafeli şutu dışında, Bremen golü uzun süre tehlikede değildi.


Misafirleri zor durumda bırakan tek şey, kendi ceza sahasının hemen dışında oyunun hazırlıkları sırasında yaşanan top kaybıydı. Ancak Marco Reus, Brandt’ın pasının ardından yakın mesafeden kaleyi aşan şutunu çekti ve şu ana kadarki en büyük fırsatı dikkatsizce kaçırdı (32′).


Devre arası düdüğüne kadar kalan sürede tutkuyla mücadele eden Bremen’in hâlâ biraz şansa ihtiyacı vardı. Felix Nmecha’nın olağanüstü tek başına koşusunun ardından Malen kalenin önünde topa düzgün vuramadı (39′). Altı dakika sonra Hollandalı milli oyuncunun şutu Zetterer tarafından reddedildi. Öte yandan BVB kalecisi Gregor Kobel neredeyse işsiz kaldı.


Yeniden başlatmanın ardından bile BVB, Bremen kalesine hücum etti, ancak çoğu zaman zeka ve kararlılıktan yoksundu. Sadece Emre Can’dan gelen bir ilham dalgası ön plana çıktı. Son zamanlarda tartışmalı orta saha oyuncusunun Brandt’a yaptığı lob, Werder savunmasını açığa çıkardı. Milli oyuncu, Zetterer’in üzerine yaptığı bir lob vuruşuyla pası iyileştirdi ve böylece Borussia’ya kurtarıcı bir üstünlük sağladı. Sonuç olarak BVB’nin daha iyi fırsatları vardı.