WhatsApp dolandırıcıları şaşkın: köşe yazarı düzenbazları kandırıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Köşe yazarımıza bir dolandırıcı tarafından mesaj gönderildi. Dolandırıcılığı gördü. İşte o komik ve öğretici WhatsApp diyaloğu.

Pazar sabahı ilk kahvemi içerken cep telefonumu açıyorum – sabah 02:53’te bir mesaj geliyor, gönderen bilinmeyen bir numara: “Merhaba anne/baba, cep telefonum bozuldu. Sen bana gönder. WhatsApp’ta bir mesaj? Numaramı kaydetmeyi unutmayın. Teşekkürler!”

Ben böyle haberler biliyorum. Geçtiğimiz haftalarda Instagram veya Facebook’ta bununla ilgili artan uyarılar gördüm. Sözde torun numarasının yeni bir çeşidi şu anda ortalıkta dolaşıyor gibi görünüyor.

Dolandırıcılık, numarasını bir araya getirdiğiniz birine dostça bir kısa mesaj göndermek ve dolandırılabilecek iyi niyetli birini ummaktır. Örneğin yaşlı bir insan.

Bu veya buna çok benzer sözlerle mesaj alan kişiler sosyal ağlarda “Dikkat, tuzak! Arkasında paranızı isteyen suçlular var!” Macera hikayelerini belli belirsiz hatırlıyorum.

İddia edilen oğul, kısa süre önce kötü bir araba kazasına karıştığını ve kendisinin de suçlu olduğu iddia edilen SMS ile ihbarda bulunuyor ve ancak anne veya baba olay yerinde parayı havale edip onu gönderirse, yanında duran savcıdan veya yaklaşan hapishaneden kurtulabiliyor. Bunu e-posta ile fotoğrafla kanıtlayın.

O zaman para gitti, çünkü hesap elbette bir savcıya değil, dolandırıcılara ait. Böyle bir hırsızın silahına gülebilirsiniz ama aslında ilk bakışta sandığınızdan daha fazla insan ona kanıyor.

Televizyon muhabiri Nicole Diekmann, ciddi bir siyasi muhabir olarak bilinir. Tamamen farklı, yani zeki ve komik, onları Twitter’da görebilirsin – 120.000’den fazla hayranı olduğu yer. Orada internette siyasi ve sosyal heyecan yaratıyor. “Die Shitstorm-Republic” adlı kitabı her yerde mevcut, bloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi böyle bir dolandırıcıyla karşılaştım. Metin mesajını Twitter hesabıma gönderiyorum ve biri bana mesaj atıyor: “Onu bir sohbete dahil et. O zamana kadar saf büyükanneleri aldatamaz.” Güzel düşünce. Ve şans eseri, bu Pazar ve sonraki Pazartesi günleri zaman zaman bir şey için daha uzun süre beklemek zorunda kalıyorum. WhatsApp’ta torun düzenbazıyla vakit geçiriyorum.

PAZAR

ben: Merhaba, ne oldu? Yardıma ihtiyacın var mı? Saygılarımla, anne

torun düzenbaz: Telefonumu düşürdüm ve dokunmatik ekran yanıt vermiyor. Şu an eski cep telefonumu kullanıyorum, ulaşılması zor. Neyse ki sigortam var ama şu anda gerçekten bir sorunum var. Saatlerdir bununla meşgulüm. Bana yardım eder misiniz?

BEN: Doğal olarak. İşte büyükannenden aldığın yeni cep telefonun, sabah ilk iş sana kuryeyle yollarım, sonra yarın akşama kadar orada olur!

torun düzenbaz: Teşekkürler, ödemem gereken iki faturam var ama telefonum bozuldu ve dosyalara ulaşamıyorum. Bunu benim için transfer edebilir misin O zaman yarın sana geri gönderirim.

BEN: Tabii, hemen yapacağım. Öpücükler ve iyi geceler!

torun düzenbaz: Faturayı gönderebilir miyim?

BEN: Sen, yarın akşam yeni bir cep telefonu alırsan zaten bu yeterli aslında, değil mi? Bir gün artık önemli değil.

torun düzenbaz: sabah yapabilir misin

ben: Açık. Bana faturaları gönder, bir fotoğraf olur.

(Torun düzenbaz bana maceralı bir banka hesabı olan bir fotoğraf gönderiyor ama sonra hemen tekrar siliyor. Havale etmem gereken meblağ: 1576,66 Euro.)

PAZARTESİ GÜNÜ

BEN: 2.000€’ya ne aldınız???

torun düzenbaz: Yeni bir dizüstü bilgisayar ve yeni bir telefon.

BEN: Doğum günün için sana yeni bir dizüstü bilgisayar vermedik mi?